Program GLOBE

14. međužupanijska GLOBE smotra

U petak 9. ožujka 2018. u OŠ „Antun i Stjepan Radić“ u Gunji održana je 14. međužupanijska GLOBE smotra. Gunja je selo i istoimena općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Smještena je u zapadnom Srijemu na lijevoj obali rijeke Save na granici s Bosnom. Gunju i okolna sela sredinom svibnja 2014. pogodila je katastrofalna poplava koja je načinila ogromnu materijalnu štetu. Iako je većina objekata obnovljena, oporavak od posljedica poplave još traje. Smotra je otvorena prigodnim programom u kojem je prikazana i multikulturalnost Gunje. Većina stanovništva Gunje su katolici, a 30% stanovništva Gunje je bošnjačko stanovništvo koje čini jednu od najstarijih islamskih zajednica u Hrvatskoj. Džamija u Gunji je najstarija džamija u Hrvatskoj. Nakon prigodnog programa, učenici jedanaest GLOBE škola našeg međužupanijskog GLOBE centra prezentirali su rad GLOBE skupine svoje škole u protekloj godini. Najstariji sudionici smotre bili su gimnazijalci iz Slavonskog Broda i Nove Gradiške, a najmlađi učenice nižih razreda razredne nastave iz Gunje. Naši osmaši Dominik Hess i Marin Zavor te šestašica Petra Zavor uspješno su prezentirali rad naše GLOBE skupine te se nadamo pozivu na Državnu smotru i natjecanje hrvatskih GLOBE škola.

Po završetku prezentacija uslijedio je posjet jednom dijelu Spačvanske šume koji je organizirala škola domaćin. Spačvanska šuma je najveća cjelovita šuma hrasta lužnjaka u Hrvatskoj. Osim gospodarske ima i iznimnu ekološku važnost. Učenici i njihovi mentori imali priliku vidjeti nekoliko stabala hrastova „orijaša“. Najvrjednija stabla u šumi stara su preko 300 godina, a jedno takvo stablo dnevno „popije“ oko 500 litara vode. Kasnije su u školi, za vrijeme rada prosudbenog povjerenstva, učenici odmjerili svoje znanje u GLOBE kvizu pomoću pitanja sastavljenih u programu Kahoot. Učenici su kviz rješavali pomoću tableta što im je bilo vrlo zanimljivo. Kviz je vodila naša učiteljica Kristina Krtalić. Na kraju Smotre, podijeljene su zahvalnice sudionicima. Fotografije sa smotre pogledajte u našoj fotogaleriji

objavio: Jasmina Matekalo Rade Kovačević Ivana Tunjić   datum: 13. 3. 2018.