MASTER CODING

Master Coding je jednogodišnji eTwinning projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske, Italije, Turske, Poljske, Španjolske, Portugala, Ukrajine i Srbije. Projekt uključuje razmjenu ideja o aktivnostima programiranja bez i uz upotrebu računala. Škole partneri će tijekom projekta izraditi i publicirati zbirku provedenih aktivnosti.

CILJEVI PROJEKTA:
- naučiti osnove kodiranja i programiranja
- razvoj logičkog razmišljanja i računalnih vještina
- promicanje grupnog rada
- razmjena iskustava između partnera
- upoznati se s odabranim ICT alatima
- povećanje uporabe ICT-a i korištenje računalnog hardvera
- poticanje razvoja učeničkih IT sposobnosti

NAMJENA:
- upoznati učenike i učitelje iz različitih dijelova Europe
- stjecanje osnovnih vještina kodiranja i programiranja
- naučiti nove kodne aplikacije
- povećati sposobnost korištenja Interneta za komunikaciju, prezentaciju i razmjenu informacija
- razvijati kreativnost i logično razmišljanje
- razvijati sposobnost analize i kreativnog rješavanja problema

KOORDINATOR PROJEKTA: učiteljica informatike Kristina Krtalić, prof. savjetnica
SUDIONICI PROJEKTA: učenici 4.c, 4.d i 4.e razreda

PARTNERI U PROJEKTU ĆE:
- razmjenjivati ideje za zanimljive kodne i programske aktivnosti (podučavanje, dijeljenje videozapisa, fotografija, nastavnih pomagala)
- redovito komunicirati na forumu, e-poštom, na eTwinning mrežnom mjestu
- stvarati foto-galeriju provedenih aktivnosti i predstavljanje jednom mjesečno na TwinSpace i projektnom blogu.

1. aktivnost: Programiranje bez računala. Taj smo zadatak jako brzo odradili (tražili smo tajnu poruku). Najbrži je bio Lukas Anić. Bravo, Lukas! Ali kakav je to sat u informatičkoj učionici bez rada na računalu. Upoznali smo se s, toliko u zadnje vrijeme spominjanim, micro:bit-ovima. Brzo smo ih spojili i pripremili za rad. I programirali ih! Svaki je učenik programirao mico:bit da pokazuje jedno slovo naziva projekta. Ovdje pogledajte kako nam je to uspjelo.

2. aktivnost: Europski tjedan programiranja. 18. listopada u informatičkoj učionici slavili smo rođendan. Od 7. do 22. listopada 2017., petu godinu za redom, održava se Europski tjedan programiranja. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem Europe kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici 4.c, 4.d i 4.e, koji sudjeluju u eTwinning projektu Master Coding (obilježavanje EU Code Week druga je aktivnost koju škole sudionice projekta moraju provesti), danas obilježili Europski tjedan programiranja aktivnošću Petljancije s Angry Bird. Učenici su pomagali Angry Bird da svlada sve prepreke i dođe do cilja. Pri izradi programa koristili su slijed naredbi, naredbe grananja, ponavljanja jedne ili više naredbi i ponavljanje s uvjetom. Na kraja sata dobili su diplome za sudjelovanje u aktivnosti projekta.

3. aktivnost: Pixel art Halloween. Učenici su dobili zadatak da ispunjavanjem određenih kvadratića (označenih jednim brojem) dekodiraju skrivenu sličicu (koje su bile vezane za Noć vještica). Drugi je zadatak bio programiranje na papiru. Oba su zadatka svi učenici uspješno riješili.

« Studeni 2017 »

"Najmoćnija prednost koju netko može imati u svojoj budućnosti je obrazovanje.”