Zvučno onečišćenje

Kratak opis:

Projekt je zamišljen kao maleni znanstveni rad. Učenici će tijekom ovog međukurikularnog projekta upoznati različite dijelove Republike Hrvatske, istraživati prirodu, izvore i jakosti zvuka u svojoj školi i svom okolišu. Učenici će se upoznati s pojmom zvučnog onečišćenja te njegovim nepoželjnim i zabrinjavajućim posljedicama te utjecajem na zdravlje ljudi, biljki i životinja. Učenici će primjenom PBL pristupa(project based learning metode) „postati“ znanstvenici te naučiti razlikovati zavisne i nezavisne varijable, postupke prikupljanja i analize podataka (grafičke, numeričke…). Sve rezultate  ćemo prikazivati u različitim web 2.0 alatima i nadam se napraviti mnoštvo nastavnih materijala koje će poslije biti korišteni u nastavi fizike, biologije, matematike informatike i  sl. Ovakvim načinom rada nadamo se učiniti učenje prirodoslovlja (STEM predemta) zanimljivim, motivirajućim te pokazati učenicima posao znanstvenika te razvijati digitalnu pismenost.

Ciljevi:

Upoznati učenike s pojmom i nastankom zvuka, jakosti zvuka i zvučnim onečišćenjem te mjerenjem jakosti zvuka
Upoznati učenike s zdravstvenim posljedicama buke(zvučnog onečišćenja) na ljude i okoliš
Identificirati uzroke zvučnog zagađenja u različitim dijelovima Republike Hrvatske
Upoznati učenike s postupcima mjerenja, prikupljanja i obrade podataka
Upoznati učenike s načinima zaštite od buke(zvučnog onečišćenja)
Razvijati svijest o očuvanju okoliša
Motivirati učenike za učenje prirodoslovlja na zanimljiv način(projektno učenje-PBL)
Upoznati učenike s različitim web 2.0 alatima i pokazati mogućnosti njihovog korištenja u različitim nastavnim predmetima
Upoznati učenike s različitim dijelovima Republike Hrvatske
Razvijati vršnjačko učenje, međusobnu toleranciju i digitalnu pismenost

Radni postupak: