Program GLOBE

Posjet GLOBE-ovaca vodocrpilištu „Jelas“

Petnaest GLOBE-ovaca matične i područne škole posjetili su vodocrpilište „Jelas“. Krenuvši u posjet, kao pravi mali istraživači, postavili su si pitanja: „Odakle potječe naša voda za piće?“, „Kakve je kvalitete?“, „Kako se pročišćava?“ te „Ima li je dovoljno?“ Uz stručno vodstvo gospodina Zdravka Pavlića, naši GLOBE-ovci su naučili da se na vodocrpilištu „Jelas" sirova voda crpi iz pet bunara te što je sve potrebno za preradu vode kako bi ona tako pročišćena konačno stigla do nas potrošača.

Sirova voda na vodocrpilištu „Jelas“ opterećena je povišenim koncentracijama mangana, željeza, amonijaka, sumporovodika, a prisutno je i organsko opterećenje sirove vode huminskim tvarima. Ovakav sastav sirove vode zahtijeva visoki stupanj tehnološke obrade. Oksidacija prisutnih tvari vrši se ozonom koji na vodocrpilištu proizvode iz tekućeg kisika. Tehnologija prerade sirove u pitku vodu radi se na uređaju za kondicioniranje sirove vode, a provodi se kroz 7 faza koje uključuju dvije filtracije (kroz pijesak i aktivni ugljen), ozoniranje, dezinfekciju i kontrolu kakvoće vode u dva laboratorija. U analitičkom laboratoriju učenici su se upoznali sa fizikalno-kemijskim, a u mikrobiološkom laboratoriju sa mikrobiološkim analizama vode koje se vrše u svim fazama prerade vode, a redovito se analiziraju i uzorci vode iz gradske mreže.

Učenici su se upoznali i sa radom dispečerskog centra, a naučili su i da se distribucija vode u Vodovodu Slavonski Brod odvija kroz dvije zone opskrbe. Slavonski Brod - jug se opskrbljuje vodom sa vodocrpilišta „Jelas“, a Slavonski Brod - sjever se opskrbljuje vodom iz vodocrpilišta Sikirevci.

Na kraju ovog vrlo poučnog posjeta, učenici su zaključili da je prerada vode odgovoran i ne baš tako lagan posao, da je naša voda u dobrim rukama i da je dobre kvalitete, ali i da je svi trebamo racionalno koristiti.

objavio: Jasmina Matekalo Ivana Tunjić Pejo Jozić   datum: 21. 10. 2022.