eTwinning projekt "Click smart with dart"

"Click smart with dart" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Rumunjske, Tunisa, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Jasminka Belščak i Martina Kos-Grabar iz Hrvatske. Clickbait je često zastupljen na društvenim mrežama i popularnim portalima. To je vrsta dezinformacije – klikolovka, što znači da naslov, slika i tekst nisu međusobno povezani. Učenici će kroz projekt naučiti da takve stranice ne nude kvalitetne informacije. Učeničke aktivnosti uključuju izradu clickbaitsa, čime bi se potaknuo njihov kreativni izraz.

CILJEVI:
- razvijati vještine uporabe komunikacijsko-informacijske tehnologije
- sigurno i odgovorno korištenje ICT tehnologije za pristup, obradu i analizu informacija
- poznavanje svojih prava i poštivanje prava drugih, razvijanje empatije prema drugim učenicima
- poticanje kritičkog mišljenja i odgovornog ponašanja na društvenim mrežama
- podizanje svijesti o opasnim i negativnim aspektima društvenih mreža
- promicanje sigurnog interneta
- podizanje svijesti o klikerima koji s njima zarađuju

NOSITELJI:
- koordinator projekta u školi: učiteljica informatike Kristina Krtalić i učenici

NAČIN REALIZACIJE:
Učenici će surađivati ​​s drugim školama razmjenom materijala koje su izradili vezano uz clickbait i sigurnost na internetu. Podijelit će clickbait koji su sami napravili i prepoznati elemente clickbaita koje su napravili učenici drugih škola. Projekt će trajati od studenog 2021. do studenog 2022. Proces rada bit će podijeljen u sljedeće faze
studeni: upoznavanje studenata s temom eTwinninga
prosinac: upoznavanje učenika s pojmom clickbait
siječanj: izrada materijala vezanih uz clickbait
veljača: opasnosti interneta i kako se zaštititi
ožujak: izrada materijala o sigurnosti na internetu
travanj: povezivanje tema clickbaita i društvenih mreža
svibanj i lipanj: izrada vlastitog mamca za klikove koji će biti predstavljen na određenim web stranicama i društvenim mrežama
srpanj i kolovoz: prepoznavanje i uočavanje clickbaita u okruženju
rujan: analiza provedenih aktivnosti
listopad: predstavljanje rezultata projekta

VREMENIK:
- tijekom nastavne godine

OČEKIVANI REZULTATI:
Učenici će se kroz projekt upoznati s pojmom clickbait-a i načinom na koji rade. Upoznat će se s korištenjem raznih digitalnih alata te sklopiti nova prijateljstva s učenicima drugih škola. Učenici će usvojiti primjereno ponašanje na društvenim mrežama i moći će filtrirati dobar sadržaj od lošeg. Učenici će bolje razumjeti problem dezinformacija, prepoznati ga i pravilno reagirati. Učenici će se odgovorno koristiti društvenim mrežama. Učenici će izrađivati ​​i razmjenjivati ​​mamce za klikove te analizirati mamce za klikove drugih učenika. Razvijeni materijali i aktivnosti koristit će se za daljnje učenje te će biti objavljeni na web stranici škole i TwinSpaceu. Očekuje se unaprjeđenje rada škole i djelatnika kroz suradnju, te razmjenu iskustava s drugim školom i zaposlenicima.

Primjer dobre prakse na Godišnjoj konferenciji eTwinning

Dragi čitatelji, po pozivu gđe Ane Pavlić, koordinatorice za eTwinning, s primjerom dobre prakse sudjelujemo u Godišnjoj konferenciji eTwinninga s temom Medijska pismenost i dezinformacije, koja je obilježena u našem prošlogodišnjem eTwinning projektu "A safety net for Internet safety" s uvijek aktualnom temom sigurnosti učenika na Internetu.

A safety net for Internet safety

objavio: Kristina Krtalić   datum: 8. 11. 2021.