eTwinning projekt "Djevojčice u STEM-u"

"Djevojčice u STEM-u" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Autori projekta su učitelji Valentina Blašković, Biljana Stipetić i Marina JurašićProjekt je zamišljen je kao niz aktivnosti kojima se među djevojčicama sedmih i osmih razreda razvija zanimanje i ljubav prema prirodnim znanostima. Projekt bi trajao od listopada 2023. do lipnja 2024.) te bi učenice za to vrijeme surađivale na Twinspace forumu, radile u grupama projektne zadatke te izrađivale postere na temu „Žene u znanosti“. Uz to učenice bi se upoznale koristeći Flipgrid, sudjelovale na videokonferenciji putem Zoom platforme, natjecale u online ekipnim natjecanjima koristeći MForms obrasce itd. Na ovaj način želimo djevojčicama približiti svijet znanosti, upoznati ih sa stvarnim znanstvenicama te onima koje su tijekom povijesti ostavile neizbrisiv trag na području prirodnih znanosti, a sve s ciljem da ih potaknemo i osnažimo da se jednoga dana i same okušaju u zanimanjima za koje su potrebna znanja iz STEM područja, gdje su žene i dalje u manjini. Aktivnostima u projektu stavljamo naglasak na međuvršnjačku suradnju, aktivno sudjelovanje u praktičnim radovima, kao i poticanje natjecateljskog duha među sudionicama projekta. Konačni rezultat projekta bio bi ebook „Žene u znanosti“ te ostali radni materijali za međupredmetnu suradnju na području STEM-a.

CILJEVI
- pružiti podršku djevojčicama zainteresiranima za STEM područje
- motivirati učitelje na korištenje digitalnih alata, potaknuti ih na međupredmetnu suradnju i rad u online okruženju (treba naglasiti da je projekt započeo prije proglašenja pandemije i online nastave)
- istražiti mišljenje učitelja i učenica o suradničkom učenju, timskom radu i motiviranosti djevojaka u STEM području.

RADNI POSTUPAK
listopad: sastanak mentora
studeni: prikupljanje privola, prijedlozi i glasanje za logo projekta, predstavljanje mentora i škola, predsatvljanje ekipa, sigurnost na Internetu
prosinac: odabir logo projekta, uvodna anketa
siječanj: projektni zadatak, izrada zadataka za ekipno natjecanje
veljača: online sastanak, intervju sa znanstvenicama
ožujak: ekipno natjecanje "Djevojčice u STEM-u", priajva za STEM festival
travanj: ekipno natejcanje "Djevojčice u informatici"
svibanj: STEM festival
lipanj: završna anketa, evaluacija

NOSITELJI
nositelji projekta u školi: Kristina Krtalić, učenice sedmih i osmih razreda matične škole

STEM Out of The Box

STEM Out of The Box: A STEM Approach to Non-STEM Subjects Rerun je MOOC koji je za cilj imao pružiti učiteljima mogućnost da nauče kako integrirati STEM (znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku) u svoje sadržaje i pomoći učenicima da razviju znanstvene, matematičke vještine i vještine rješavanja problema? Sudionici su istražili praktične STEM ideje, ukorijenjene u problemima stvarnog svijeta. Tečaj je sudionike vodio kroz STEM planove lekcija koje su izradili i testirali drugi učitelji, resurse i izazove za povećanje znanja i vještina učenika potrebnih za budućnost.

objavio: Kristina Krtalić   datum: 23. 3. 2024.

« Svibanj 2024 »