Održivi životni stil započinje s učiteljima

Održivi životni stil započinje s učiteljima / Sustainable Lifestyle Starts with Teachers naziv je druge mobilnosti Erasmus+ projekta Promoting Sustainable Lifestyles (PROSLIFE) kojoj je domaćin bila naša škola od 5. do 8. ožujka 2024.

Na ovome sastanku istaknuta je važna uloga učitelja kao nositelja i pokretača održivog životnog stila jer svojim radom i utjecajem u svojim zajednicama mogu biti pokretači pozitivnih promjena.

Tijekom četiri dana provedene su mnoge aktivnosti.

Sastanak je službeno otvoren 5. ožujka svečanim programom na kojemu su sudjelovali učenici trećih, četvrtih, šestih i osmih razreda Matične škole.

Nakon kulturno-umjetničkog programa gosti su obišli matičnu školu, a zatim je održan sastanak na kojemu se raspravljalo o administrativnim i financijskim pitanjima te je utvrđeno da projektne aktivnosti idu svojim tokom i ukratko dogovoreno što još treba i kojim tempom učiniti.

U poslijepodnevnim satima gosti i domaćini su imali vođeni razgled grada pri čemu su razgledali Tvrđavu Brod, Trg Ivane Brlić Mažuranić, Šetalište braće Radić i Samostan te saznali mnogo o povijesti i kulturi Slavonskoga Broda.

Drugoga dana sastanka organizirana je kulturna interakcija na kojoj su projektni partneri iz Poljske, Litve, Turske i Hrvatske prezentirali svoju zemlju, kulturu, gastronomiju i običaje.

Nakon kulturne interakcije socijalna pedagoginja Lana Tolarić održala je predavanje o održivom prijevozu za projektne partnere i učenike koji su nakon toga sudjelovali u radionici na kojoj su snimljeni intervjui o učeničkim navikama u prijevozu.

Nakon ove radionice učiteljica Marija Blagović prezentirala je projekt Bike to School koji promovira biciklizam kao jedan od održivih načina prijevoza te pokazala kako je projekt provođen u našoj školi i koje su sve dobrobiti ovoga projekta.

Nakon predavanja učitelji su izašli na školsko dvorište na kojemu su učenici 5. razreda s učiteljem Nenadom Tonkovićem postavili poligon za bicikliranje te demonstrirali vožnju na poligonu. Učiteljica Magdalena iz Poljske rado se pridružila učenicima u vožnji biciklom.

Nakon obilaska područne škole i ručka gosti su izrazili želju da posjete susjednu Bosnu i Hercegovinu. Obzirom na blizinu graničnog prijelaza, organizirana je šetnja u susjedni nam Brod u Bosni i Hercegovini.

Četvrtak je bio dan za odmor i razgledanje znamenitosti Slavonije. Domaćini su organizirali izlet u obližnje Đakovo i Osijek. U Đakovu je smo posjetili Pastuharnu Državne ergele Đakovo. Gosti su upoznati s poviješću Ergele, ali i s težnjama za njezinu održivost jer se većina hrane za konje proizvodi na zemlji koja je u njezinom posjedu.

Osim Ergele, gosti su posjetili i katedralu sv. Petra i prošetali Đakovačkim Korzom.

Popodne su proveli u Osijeku gdje su također posjetili katedralu, prošetali ulicom secesije i Tvrđom. Povratak u Slavonski Brod bio je pun dojmova, a gosti su izrazili zadovoljstvo jer su imali priliku upoznati ovaj zapostavljeni i zaboravljeni dio Hrvatske.

Posljednji dan sastanka započeo je posjetom Gradskom poglavarstvu u Slavonskom Brodu gdje je goste primila zamjenica gradonačelnika Marina Martić Puača.

Po dolasku u školu uslijedilo je predavanje litvanskog tima o izradi digitalnih sadržaja za e-učenje i radni sastanak na kojemu se raspravljalo i dogovaralo o sljedećim koracima u izradi digitalnog tečaja za učitelje s temom održivosti.

Nakon predavanja domaćini su organizirali radionice na kojima su se predstavile školska Eko grupa i Zadruga „Pletenica“ sa svojim radovima. Ekolozi su pokazali kako reciklirati papir i od njega napravili čestitke za Dan žena, a zadrugari su napravili balzame za usne koje su podijelili gostima. Učenici su također pokazali kako od plastičnih boca napraviti ukrase i kako od tetrapaka za mlijeko napraviti novčanik.

Poslije radionice i ručka uslijedila je svečanost podjele certifikata za sudjelovanje na sastanku.

Navečer je cijeli tim posjetio Ranč Ramarin na kojemu je i održana završna večera na kojoj su domaćini svim kolegicama podijelili crvene karanfile u čast Dana žena.

Ponosni smo što su naši gosti otišli zadovoljni i sretni, a do sljedećeg sastanka u Turskoj u Ankari u lipnju čeka nas izrada sadržaja za e-učenje i dizajn platforme.

objavio: Katarina Brkić Čabraja   datum: 12. 3. 2024.