Lektira srca – I mi smo sudionici rata

Danas, točno trideset godina poslije ništa pa ni gusta magla ne može zamagliti naše sjećanje… Sjećanje na Vukovar i Domovinski rat.

S tugom i zahvalnošću prisjećamo se najtežih dana borbe za neovisnost. Na prozorima i ulicama diljem zemlje gore svijeće, svjetla nade i ljubavi.

Svaki plamen podsjeća na živote koji su se ugasili i postali temelj naše slobode.

I mi, učenici 8. c, d i e razreda, smo se poklonili Gradu Heroju, zapalili lampion i večer uoči 18. studenog jedni drugima čitali zapisane misli, strahove, osjećaje i želje bivših učenika naše škole u razdoblju od 1991. do 1993. godine u knjizi I mi smo sudionici rata, knjizi literarnih i likovnih radova učenika Osnovne škole Hugo Badalić. U knjizi su radovi učenika koji su nastali u posebnim okolnostima i koji su tiskom ove knjižice postali i ostali trajan dokument i svjedočenje jednog djetinjstva, jednog školovanja. Odmah zaustavite rat, Voljenom tati, Užas svuda oko nas, Proživljeni strah, Djeca žele mir, Molitva za mir, U skloništu, Granata na dječjem igralištu samo su neki od naslova učeničkih radova. Zbirka radova je ujedno i trajni spomen na jedanaest tragično poginulih učenika naše škole. Oni ostaše upisani u najljepšu lektiru, lektiru srca, a s njima u srcu nastaviše živjeti nove generacije, drugi dječaci i djevojčice, u našoj voljenoj Hrvatskoj.

Uz čitanje stihova bivših učenika rasli su naši osjećaji i tuge i ponosa. Suosjećali smo sa svakom pročitanom riječi, a na kraju dana smo zapalili lampion u čast svim žrtvama Vukovara i Domovinskog rata koji smo  položili ispred prigodnog panoa i izrađenog Spomenika u školi. U nastavku ove objave pogledajte naše fotografije.

Josipa Citerbat

objavio: Marija Janković   datum: 18. 11. 2021.