"Jestivi laboratorij: prevodimo recepte na jezik kemije"

OŠ Hugo Badalić započela je s ostvarivanjem svoga novoga projekta iz programa Erasmus +, najvećeg programa Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport.  Projekt se zove "Jestivi laboratorij: prevodimo recepte na jezik kemije". Cilj projekta je povećati kompetencije učenika i učitelja za kreativniju i uspješniju nastavu iz STEM područja, a započet je mobilnostima za učenike i učitelje koji su otputovali u Estoniju

Za mobilnost je odabrano sedmero učenika sedmih i osmih razreda koji su se 2. prosinca u pratnji ravnateljice i tri učiteljice  zaputili u Kiviõli, gradić na krajnjem istoku Estonije, u pokrajini Ida-Viru, udaljenog dvadesetak kilometara od Finskog zaljeva, u blizini ruske granice. Tamo je učenike i njihovu pratnju dočekala koordinatorica projekta, učiteljica povijesti Tiina Kilumets iz objedinjene škole za učenike od 1. do 12. razreda - Kiviõli I keskkool, gdje se ova brodska ekipa po prvi puta susrela sa svojim projektnim partnerima, odnosno skupinom učenika i učitelja iz Zonguldaka u Turskoj, Botosanij u Rumunjskoj te s domaćinima koji su im kroz program upoznavanja sa estonskom nacionalnom i lokalnom kulturnom baštinom i svakodnevnim životom ovoga gradića i njegove okolice, pripremili zanimljive i inspirativne projektne aktivnosti.

Učenici i učitelji razgledali su veliku, lijepu i za naše uvjete, uistinu raskošno opremljenu školu domaćina, igrali su zanimljive igre, u nekoliko nacionalno izmiješanih skupina pisali su popise nacionalnih jela i njihovih sastojaka, kuhali su i kušali jela prema zanimljivim receptima te imenovali i tumačili procese koji su se tijekom njihove pripreme odvijali. U zanimljivim radionicama pod vodstvom domaćina, učitelja kemije Kristjana Leppa i doktorandice Sveučilišta u Tartuu Tormi Kotkas, cilj je bio predstaviti nacionalnu kuhinju novim projektnim prijateljima te izvoditi pokuse s hranom, od fermentacije povrća do procesa izrade maslaca.

Uz rad i učenje, projekti timovi posjetili su ured općinskog načelnika, obalu Finskog zaljeva, bivši zabranjeni grad Sillamäe i impresivan muzej rudarstva u obližnjem mjestu Kohtla-Nomme. Razgledavanje su nastavili  u gradu Narvu na samoj granici s Rusijom, a  posjetili su i nevladinu udrugu “Mondo”, gdje su se Erasmusovci upoznali s pravednom trgovinom hrane te s malom tvornicom sladoleda - La Muu,  proizvedenog isključivo od ekološki uzgojenih sastojaka. Svoje putovanje završili su posjetom prelijepoj srednjovjekovnoj jezgri Talina, glavnoga grada Estonije.

Tijekom  dvogodišnjeg projekta učenici i učitelji OŠ Hugo Badalić posjetit će i partnere u Rumunjskoj i Turskoj, a u svibnju 2020. bit će domaćini posljednje projektne aktivnosti te će tako imati priliku  svojim  projektnim prijateljima pokazati naš zavičaj!

Fotografije pogledajte u Galeriji.

objavio: Antun Vukasović   datum: 30. 5. 2019.