Mala pričaonica

Bilo jednom, ne tako davno, u školskoj knjižnici… Naime, učenici 2.e razreda i njihova učiteljica Mirna Lučić sudjelovali su u četvrtak u pričaonici u školskoj knjižnici PŠ Jelas. S obzirom na to da smo u Mjesecu hrvatske knjige i školskih knjižnica, učenici su dobili zadatak pročitati Andersenovu bajku Carevo novo ruho. Nakon toga posjetili su svoju školsku knjižnicu te su se uz glumu i prigodne kostime uživjeli u zgode i nezgode jednog sebičnog cara koji je volio samo sebe i svoju odjeću. Bio je toliko opsjednut svojim dobrim izgledom i praćenjem modnih trendova da je zanemarivao svoje carske dužnosti i dvoranine. Na kraju bajke platio je svoju oholost najvećom sramotom. U težnji za najljepšim ruhom prevarili su ga krojači - varalice skrojivši mu odijelo koje svijet do tada još nije vidio. Skrojili su mu ništa! To veliko ništa nitko nije htio priznati jer onaj tko ne vidi novo carevo ruho ili je glup ili nije sposoban obavljati svoju dužnost… I tako nitko nije htio priznati caru istinu, pa niti on sam… Jedino je dijete, dok se car šepurio gradskim ulicama u svom novom ruhu, povikalo: „Pa, car nema ništa na sebi!“

Iz ove je pričaonice 2. e razred naučio da odijelo ne čini čovjeka te da je u životu važno biti dobar, a ne najljepši.  Dobrota je ono što ostaje, a ljepota je prolazna… Na kraju, učenici su ipak odlučili skrojiti caru novo ruho. Uzeli su u ruke papir, bojice, flomastere, škarice i ljepilo te su krenuli krojiti! Tako je car ipak dobio novo ruho jer kad se male ruke slože, sve se može, sve se može!

Ostale fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

objavio: Tanja Štević   datum: 21. 10. 2013.