Svjetski dan kazališta za djecu i mlade (aktivnosti uz djelo Povjestice)

Dragi čitatelji, znate li koji nam je velikan hrvatske književnosti ostavio ovako snažnu poruku u naslijeđe?

Oj, budi svoj

Ta stvoren jesi čitav,

U grudi nosiš, brate, srce cijelo,

Ne kloni dušom, i da nijesi mlitav,

Put vedra neba diži svoje čelo!

Tijekom ožujka učenici šestih razreda PŠ Jelas otkrili su njegovo ime rješavajući zanimljive digitalne igre (Pogodi tko sam; Što je povjestica i po kojim obilježjima je prepoznajemo; Teme povjestica; Arhaizmi iz djela) čitajući njegov životopis i ulomke djela Kameni svatovi na motivacijskom satu za obradu djela za cjelovito čitanje Povjestice. Da, da dobro ste zaključili - radi se o Augustu Šenoi, našem velikanu 19. stoljeća.

Nakon opisanog uvodnog motivacijskog sata te samostalnog čitanja i pripremanja zadanih djela za sat lektire došao je i dan izvedbe kada su učenici radeći u manjim skupinama rješavali zadatke vezane uz djelo i pisali svoje bilješke. Svaka skupina predstavljala je jednu povjesticu pa smo imali 3 skupine: skupina Postolar i vrag, skupina Kugina kuća i skupina Kameni svatovi. Nakon završetka svaka je skupina svoj rad izložila i rješavala digitalni kviz. Bilo je razmišljanja, usmjeravanja, brzopletosti, visokih tonova u žaru borbe jer je trebalo opravdati čitanost i razumijevanje djela. Nakon ovih aktivnosti uslijedila je i završna: IGRA ZA SVE – rješavanje digitalnih kvizova (Prepoznaj lik!, Poveži pouku s djelom, Prepoznaj stilska izražajna sredstva) vezanih za sve tri obrađene povjestice. Eh, sad je trebalo pokazati znanje i povezati sve pročitano što je i učinjeno nakon čega su učenici dramatizirali povjesticu Postolar i vrag uz poruku učenika za sve vas: Čitaj! Tko čita, taj se zabavlja!

U nastavku pogledajte naše fotografije, a ako si pročitao/pročitala Povjestice baci oko i na prezentaciju s digitalnim igrama i osvježi ili provjeri svoje znanje.

PREZENTACIJA: https://view.genial.ly/5ef7b4fc239fbd0d9f25b92d/presentation-hrvatski-velikan-a-senoa

Josipa Citerbat, voditeljica projekta

objavio: Katarina Brkić Čabraja   datum: 20. 3. 2024.

« Srpanj 2024 »