Međunarodni dan djevojčica u 7. e

Čitam, slušam, stvaram!

Interpretirajući pripovijetku Duga Dinka Šimunovića, obilježili smo i Međunarodni dan djevojčica koji se obilježava svake godine 11. listopada te na primjeru toga djela prikazali važnost ravnopravnosti.

Svi smo se složili da nije pravedno nekome uskraćivati ono što voli, umanjivati dječju osobnost zbog mišljenja drugih ljudi. Trebamo poticati dječji rast i napredak, osluškivati dječje potrebe i pravilno ih usmjeravati bez obzira na spol.

Prvi sat bio je motivacijski sat. Na satu smo interpretirali ulomak iz čitanke, najavili temu djela te predstavili likove.

Učenici su saznali tko je Brunhilda Serder i čitajući djelo uočili razlike u odgoju djevojčica i dječaka.

„Nije pravedno“, rekli su.

Saznali su kako izgleda Brunhilda? Zašto je zovu Srna? Iz kakve je obitelji? Kako provodi dane? Kako dane provode dječaci? Za čim žudi? Što joj je uskraćeno?

Nakon motivacijskog sata i čitanja djela u cjelini, na kraju mjeseca listopada uslijedile su nove aktivnosti. Razred smo podijelili u skupine. Učenici svake skupine dobili su ulomke koje su pažljivo čitali i odgovarali na pitanja. Svaka skupina izložila je svoj rad i svim ostalim učenicima objasnila događaje u ulomku. Na kraju izlaganja svake skupine provjerili smo razumijevanje, čitanost i slušanost svih učenika kratkim kvizom nakon čega je uslijedio kreativan skupinski zadatak.

1. Osmisli naslovnicu knjige

2. Napiši limerick, nadgrobni natpis na Srninu spomeniku

3. Improviziraj – odglumi susret gospode i gospođa tijekom šetnje uvečer, kako se pozdravljaju i ponašaju

Naše uratke i fotografije sa sata pogledajte u galeriji.

Josipa Citerbat

objavio: Tanja Štević   datum: 20. 10. 2022.

« Kolovoz 2024 »