Međunarodni dan obrazovanja u 7. e

Imam pravo!

U siječnju 2023. godine u 7. e razredu obilježili smo Međunarodni dan obrazovanja čitajući i interpretirajući ulomke romana - Djevojčica iz Afganistana. Na satu lektire dvije djevojke Mirela Destanović i Danijela Lukić utjelovile su lik djevojčice Parvane, odjenule čador i ostalim učenicima ispričale njezin život, život u Afganistanu.

Na samom početku svojim nastupom, izgledom i vođenim razgovorom zainteresirale su ostale učenike.

Josipa Citerbat

Zamislite život u zemlji u kojima je djevojčicama i ženama zabranjen izlazak iz kuće bez muške pratnje!

Zabranjen rad!

Zabranjen odlazak u školu!

Zamislite da morate nositi odjeću koja vam prekriva svaki dio tijela pa i lice!

Da, da! Nezamislivo nam je, ali takav je bio Parvanin život… Uslijedilo je emotivno prepričavanje proživljenih događaja…

Osim Parvanina života, djevojke su opisale i pokazale načine vezanja marame, obveznog modnog dodatka, te su svi naučili što je burka, nikab i čador i praktičnom vježbom.

Glavna aktivnost na satu bila je rješavanje kviza o svemu što su samostalno pročitali te na satu saznali o životu u Afganistanu, o ratu, talibanskim zakonima i Parvaninu preživljavanju. Sve aktivnosti na kraju su zaokružene usporedbom hrvatskih i talibanskih zakona i isticanjem važnih poruka tj. prava koja nam nitko nikada ne smije oduzeti. Zapamti, imaš pravo!

IMAM PRAVO NA ŽIVOT!

IMAM PRAVO NA SLOBODU!

IMAM PRAVO NA SLOBODU IZRAŽAVANJA!

IMAM PRAVO NA SLOBODU KRETANJA!

IMAM PRAVO NA RAD!

IMAM PRAVO NA OBRAZOVANJE!

IMAM PRAVO NA BUDUĆNOST!

Josipa Citerbat

objavio: Tanja Štević   datum: 6. 3. 2023.

« Kolovoz 2024 »