Projekt - Bake i djedovi u školskim klupama (Krasopis na glagoljici)

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti i Svjetskog dana učitelja proveli smo projekt Bake i djedovi u školskim klupama u šestim razredima PŠ Jelas. Projektom smo istaknuli bogatstvo našeg jezika – njegova narječja, ali i važnost hrvatskoga standardnog jezika.

Kao motivacijski sat za provedbu projekta poslužilo je djelo Učiteljica Blanke Dovjak-Matković. Čitajući djelo, upoznali smo Kečkicu i njezinu učiteljicu koja je dijelila pljuske i udarce zbog neurednog pisanja. Učenici su komentirali njihove postupke, rječnik, a posebno metode učiteljice.

Dobili su zadatak istražiti školovanje svojih baka, djedova, majki, očeva, susjeda i usporediti školovanje nekad i školovanje danas. Do informacija su dolazili razgovarajući sa starijim osobama te su na temelju dobivenih podataka izradili plakat koji su izložili na kraju projekta. Na satu prezentacije projekta učenici su imali priliku listati stari dnevnik i imenik naših bivših učenika, pisati krasopisom poput Kečkice, klečati na kukuruzu, stajati u kutu, a spomenuli smo i našeg Tadiju koji je proživljavao slične situacije u školi. Učenicima je posebno zanimljiva aktivnost bila pisanje krasopisom tušem i perom nastojeći pisati bez mrlja početno slovo vlastitog imena na glagoljici.

Cilj je bio ispisati redak određenog slova na glagoljici bez mrlje i tako izbjeći povlačenje kose iznad uha, klečanje na kukuruzu i/ili stajanje u kutu.

Pogledajte naše fotografije i provedene aktivnosti te uplovite u učionicu prošlosti.

Josipa Citerbat, voditeljica projekta

objavio: Katarina Brkić Čabraja   datum: 26. 10. 2023.

« Srpanj 2024 »