Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već devetu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju u kategorijama MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar te nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Europska oznaka kvalitete za projekt "Stay alert for everything online"
Ovih nam je dana stigla potvrda da je projekt nagrađen i Europskom oznakom kvalitete (European Quality Label). "Stay alert for everything online" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem su sudjelovale škole iz Poljske, Litve, Rumunjske, Azerbajdžana, Gruzije, Grčke i Hrvatske. Autori projekta bili su Ştefana Opria iz Rumunjske i Evaggelia Sariggoli iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Cilj je projekta bio upoznati učenike sa sigurnim korištenjem Interneta i podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti.
:: opširnije ::Europska oznaka kvalitete za projekt "Exploring AI in the classroom"
Ovih nam je dana stigla potvrda da je projekt nagrađen Europskom oznakom kvalitete (European Quality Label). "Exploring AI in the classroom" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Cipra, Grčke, Malte, Poljske, Belgije, Gruzije, Rumunjske, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učitelji Alexandros Kofteros iz Cipra i Katerina Glezou iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavna ideja ovog projekta bila je promicanje znanja, vještina i stavova o umjetnoj inteligenciji te razmjena dobrih obrazovnih praksi u STEAM obrazovanju pripremajući novu generaciju učenika, radnika i vođa koji razumiju umjetnu inteligenciju. Učenici su istraživali sustave umjetne inteligencije, radili na zadacima suradnje s vršnjacima iz drugih zemalja, razvijali računalno razmišljanje i strategije za rješavanje problema te stvarali vlastite digitalne artefakte.
:: opširnije ::Certifikati sudjelovanja u obilježavanju EU Code Week 2024.
Nakon provedbe aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan aktivnosti (u sklopu aktivnosti međunarodnih eTwinning projekata) stigli su nam certifikati sudjelovanja.
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja EU Code Week 2024.
Učenici i učenice 3.b, te od 4. do 8. razreda matične škole unplugged i računalnim su aktivnostima obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2024). Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću kodiranja i računalnog razmišljanja. Učenje kodiranja pomaže u njegovanju niza temeljnih vještina kao što su kreativnost, logika, kritičko razmišljanje i vještine rješavanja problema. Ranim upoznavanjem s kodiranjem učenici se mogu bolje pripremiti za izazove 21. stoljeća. Kako korištenje računala sve više zasićuje društvo, na budućim inženjerima je da inoviraju i dizajniraju softver za poboljšanje kvalitete života.
U računalnom dijelu trećaši su pomagali malom majmunčiću da dođe do škrinje s blagom (i na tom putu skupljaju banane), slaganjem blokova naredbi (slijed i ponavljanje). Nakon toga su učenici na računalu uspješno redali korake (algoritmi) u pet aktivnosti (posadi biljku, radni dan dječaka, izrada sendviča, kuhanje čaja, pečemo kolače). U posljednjoj su aktivnosti prvo izradili korake za algoritam izrade neobičnog lika, a zatim po tim koracima nacrtali, obojali i imenovali neobični lik.
Četvrtaši su online aktivnošću Beaver Achiever pomagali dabru graditelju da izgradi branu u jezeru, a sadrži izazove slijeda blokova i jednostavnog ponavljanja blokova (petlji).
Učenici 5.a i 5.b razreda su online aktivnošću Space Adventure pomagali majmunčiću astronautu da stigne do banane, a sadrži izazove slijeda blokova i jednostavnog ponavljanja blokova (petlji).
Šestaši su u aktivnosti Little dot Adventure u svakom nivou morali dovesti točkicu do narančastog polja odabirom ponuđenih naredbi, što su vrlo vješto uspijevali.
Učenici su sedmih i osmih razreda sudjelovali i u European Coding Competiton na mrežnom mjestu Codemetnum.
Za Dan učitelja nagrađena je i učiteljica naše škole
Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 513 najuspješnijih u školskoj godini 2023./2024. godini, među kojima je i naša učiteljica Kristina Krtalić, učiteljica izvrsna savjetnica informatike.
:: opširnije ::Book Creator Trainer
Naša je učiteljica informatike Kristina Krtalić stekla status Certificirani trener za Book Creator nakon sudjelovanja u radionici "Train-the-Trainer" za članove zajednice. Ova potvrda naglašava stručnost učiteljice u iskorištavanju najvećeg potencijala Book Creatora (online alata kojeg koristi u nastavi informatike u trećem i četvrtom razredu) i spremnost da vodi dojmljive treninge za druge učitelje. Kao certificirani trener, sada je opremljena naprednim strategijama i uvidima koji omogućuju zanimljive radionice koje osnažuju učitelje u vještinama integracije digitalnog pripovijedanja i kreativnosti u nastavi.
:: opširnije ::Microsoft Innovative Educator Expert 2024.-2025.
Microsoft svake godine bira inovativne učitelje koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. I ove je godine titula dodijeljena i učiteljima iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i učiteljica izvrsna savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već osmu godinu za redom. Hrvatski su učitelji ovim prIznanjem postali dijelom zajednice učitelja širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "Exploring AI in the classroom"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt "Exploring AI in the classroom" završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). "Exploring AI in the classroom" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Cipra, Grčke, Malte, Poljske, Belgije, Gruzije, Rumunjske, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učitelji Alexandros Kofteros iz Cipra i Katerina Glezou iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavna ideja ovog projekta bila je promicanje znanja, vještina i stavova o umjetnoj inteligenciji te razmjena dobrih obrazovnih praksi u STEAM obrazovanju pripremajući novu generaciju učenika, radnika i vođa koji razumiju umjetnu inteligenciju. Učenici su istraživali sustave umjetne inteligencije, radili na zadacima suradnje s vršnjacima iz drugih zemalja, razvijali računalno razmišljanje i strategije za rješavanje problema te stvarali vlastite digitalne artefakte.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "ŠTEAM-ajmo 2"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt "ŠTEAM-ajmo 2" završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). "ŠTEAM-ajmo2" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske. Autori projekta su Jasmina Alilović iz Hrvatske i Sladjana Cirica iz Srbije, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. ŠTEAM-ajmo2 je projekt kojim su autori željeli povezati STEM područja s umjetnosti. Kroz istraživanje i kreativnost, projekt je poboljšao usvojenost ishoda u predmetnim kurikulumima STEM predmeta i međupredmetnim temama u osnovnoj školi. Nizom aktivnosti projekt je poticao razvijanje kritičkog mišljenja, kreativno razmišljanje i usvajanje vještine rješavanja problema.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "Stay alert for everything online"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt "Stay alert for everything online" završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). "Stay alert for everything online" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem su sudjelovale škole iz Poljske, Litve, Rumunjske, Azerbajdžana, Gruzije, Grčke i Hrvatske. Autori projekta bili su Ştefana Opria iz Rumunjske i Evaggelia Sariggoli iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Cilj je projekta bio upoznati učenike sa sigurnim korištenjem Interneta i podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti.
:: opširnije ::STEM Discovery Campaign 2024.
I ove smo godine s aktivnosti "Algoritamske strukture" sudjelovali na međunarodnom natjecanju STEM Discovery Campaign 2024. u kategoriji Scientix Skills for Innovation Educator. STEM Discovery Campaign 2024. je međunarodna inicijativa koja poziva projekte, organizacije, knjižnice, škole, sveučilišta i klubove mladih širom Europe i širom svijeta da proslave karijere i studije na poljima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM). Na žalost, nismo uspjeli osvojiti nagradu za provedene aktivnosti, ali smo bogatiji za još jedno iskustvo sudjelovanja na iznimno zanimljivom natjecanju.
:: opširnije ::Dobili smo još jedno priznanje - EU Code Week School Label 2024.-2026.!
Naša je škola (od ukupno 90 škola iz 18 europskih država) dobila još jedno priznanje za svoj rad. Naime, već godinama prijavljujemo (na mrežnom mjestu http://codeweek.eu) i provodimo aktivnosti tijekom EU tjedna kodiranja te motiviramo učenike da otkriju snagu i ljepotu programiranja i kodiranja. Javili smo se na poziv za prijavu školama i predškolskim ustanovama u zemljama sudionicama za prestižnu EU Code Week School Label 2024., priznanje koje slavi škole posvećene promicanju kodiranja i računalnog razmišljanja unutar svojih nastavnih planova i programa. Da bi ispunile uvjete, škole moraju aktivno sudjelovati u EU tjednu kodiranja u prošlosti i pokazati predanost integraciji kodiranja i računalnog razmišljanja u svoj kurikulum, ali su isto tako morale predočiti i akcijski plan rada u razdoblju 2024.-2026. godine. Oznaka škole dokaz je trajne predanosti škole Tjednu kodiranja i njegovom lokalnom utjecaju.
:: opširnije ::Konferencija STEM Ka
U Karlovcu je, po drugi put, od 16. do 18. svibnja ove godine održana trodnevna STEM konferencija za učenike i učitelje pod nazivom STEM Ka. Konferencija je omogućila sudionicima sudjelovanje u različitim STEM radionicama i predavanjima te online prikaz primjera dobre prakse (od vrtića do srednjih škola) i posterske sekcije. Iz naše je škole u posterskoj sekciji sudjeloval učiteljica informatike Kristina Krtalić s tri primjera dobre prakse i to Christmas Coding, Uskrsne aktivnosti programiranja te Nije svaka voda H2O. Provedene su aktivnosti dio aktivnosti eTwinning projekta ŠTEAM-ajmo 2.
:: opširnije ::Primili smo priznanje - oznaku eTwinning škole!
Oznaku eTwinning škole od danas (po drugi put) ponosno nosi i naša škola. Škole koje su dobile eTwinning školsku oznaku sjajni su primjeri kako cijela škola može imati koristi od eTwinninga. Aktivni su u provedbi i promicanju vrijednosti i pedagogije eTwinninga, referentna su točka za svoju lokalnu zajednicu i predstavljaju model drugim školama.
Nakon dvodijelnog postupka prijave ukupno je 933 škola dobilo oznaku eTwinningove škole za 2024.-2025. godinu (od toga 17 osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske).
Naša škola, kao prava eTwinning škola, ugrađuje vrijednosti eTwinninga u politiku škole, praksu i profesionalni razvoj uz podršku uprave škole.
Uz oznaku eTwinning škole, eTwinning prepoznaje i ocjenjuje uključenost, predanost ne samo pojedinačnih eTwinnera, već i cijele škole, gdje timovi učitelja rade zajedno.
Naša škola sudjeluje u eTwinning projektima od 2015. godine i do sad smo sudjelovali u preko 50 eTwinning projekata, od kojih su mnogi nagrađeni Nacionalnim i Europskim oznakama kvalitete.
Ekipno natjecanje "Djevojčice u informatici"
"Djevojčice u STEM-u" je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. eTwinning projekt "Djevojčice u STEM-u" ima za cilj da kod djevojčica sedmih i osmih razreda probudi ili produbi ljubav prema STEM područjima, ali i da razvija kompetencije 21. stoljeća kao što su suradnja, kritičko mišljenje, kreativnost i komunikacija. Jedna od aktivnosti jednogodišnjeg projekta održava se 25. travnja, baš na Međunarodni dan djevojčica u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama (četvrti četvrtak u mjesecu travnju), a to je ekipno natjecanje "Djevojčice u informatici". Učenice zajedničkim snagama rješavaju dvadeset zadataka iz područja osnova informatike, digitalne kompetencije, računalnog razmišljanja te programiranja.
Na ekipnom natjecanju "Djevojčice u informatici" sudjelovale su vrsne informatičarke naše škole, sedmašice Petra Marić i Hana Ulić iz 7.a, Katja Čuljak i Sara Guberac iz 7.b, te osmašice Lucija Funarić, Tea Krnić i Lucija Vidović iz 8.a i Una Đaković iz 8.b. U našoj su informatičkoj učionici zajedničkim snagama rješavale dvadeset zadataka iz područja osnova informatike, digitalne kompetencije, računalnog razmišljanja te programiranja. Učenice su izvrsno riješile sve zadatke te su od 99 ekipa iz cijele Hrvatske po broju bodova postigle sljedeće rezultate:
ekipa učenica Lucija Funarić, Tea Krnić, Petra Marić i Hana Ulić osvojila je izvrsno 2. mjesto,
ekipa učenica Katja Čuljak, Una Đaković, Sara Guberac i Lucija Vidović osvojila je odlično 9. mjesto.
Čestitke svim našim učenicama na izvrsnom uspjehu!
Državno natjecanje iz informatike
Najbolji informatičar naše škole, Nikola Lukić iz 5.a razreda (pod mentorstvom učiteljice Kristine Krtalić), sudjelovao je od 9. do 12. travnja na Državnom natjecanju iz informatike u Vodicama u kategoriji DIGITALNE KOMPETENCIJE 5. U jakoj konkurenciji Nikola je osvojio izvrsno četvrto mjesto. Nikoli upućujemo iskrene čestitke i pohvale za izniman trud i promociju naše škole.
:: opširnije ::An Evolving Online Safety Landscape
Što je djeci i mladima potrebno da postanu sigurni, osnaženi i aktivni sudionici na Internetu, a da nitko ne bude izostavljen? Kako ključne inicijative EU-a poput Europske strategije za bolji internet za djecu (strategija BIK+) utječu na digitalna iskustva djece i mladih? Ovaj tečaj pružio je polaznicima osnovne informacije i razumijevanje ključnih inicijativa koje oblikuju digitalna iskustva djece i mladih. Tečaj je također omogućio učiteljima da utvrde načine na koje mogu pomoći u zaštiti i promicanju dječjih prava u digitalnom svijetu, kako obrazovanje može osnažiti djecu i mlade s potrebnim vještinama i kompetencijama za Digitalno desetljeće te metode za poticanje svih mladih aktivno sudjelovati u oblikovanju boljeg i sigurnijeg interneta.
:: opširnije ::STEM Out of The Box
STEM Out of The Box: A STEM Approach to Non-STEM Subjects Rerun je MOOC koji je za cilj imao pružiti učiteljima mogućnost da nauče kako integrirati STEM (znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku) u svoje sadržaje i pomoći učenicima da razviju znanstvene, matematičke vještine i vještine rješavanja problema? Sudionici su istražili praktične STEM ideje, ukorijenjene u problemima stvarnog svijeta. Tečaj je sudionike vodio kroz STEM planove lekcija koje su izradili i testirali drugi učitelji, resurse i izazove za povećanje znanja i vještina učenika potrebnih za budućnost.
:: opširnije ::Code Week 4 All challenge
Dragi čitatelji, danas nam je stigao certifikat za uspješno sudjelovanje u izazovu Code Week 4 All challenge tijekom Europskog tjedna programiranja (koji je održan od 14. do 27. listopada 2023. godine a u kojem su sudjelovali svi učenici 3. i od 5. do 8. razreda matične škole na nastavi informatike). Certifikat je rezultat približavanja programiranja većem broju učenika (aktivnostima u sklopu eTwinning projekata ŠTEAM-ajmo 2, Exploring AI in the classroom i Djevojčice u STEM-u 2023./2024.)!
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 1. ožujka, u Tehničkoj je školi u Slavonskom Brodu održano Županijsko natjecanje iz informatike. Sudjelovalo je pet učenika naše škole u čak šest kategorija:
u kategoriji DIGITALNE KOMPETENCIJE 5 1. mjesto Nikola Lukić, 5.a
u kategoriji DIGITALNE KOMPETENCIJE 6 3. mjesto Maksim Tall, 6.b i 9. mjesto Fran Rebić, 6.a
u kategoriji OSNOVE INFORMATIKE 8 2. mjesto Lucija Funarić, 8.a
u kategoriji ALGORITMI 5 1. mjesto Nikola Lukić, 5.a
u kategoriji ALGORITMI 6 1. mjesto Maksim Tall, 6.b
u kategoriji ALGORITMI 7 pohvala za sudjelovanje Mihael Blatančić, 7.b
Čestitke svim sudionicima natjecanja, a posebno učeniku Nikoli Lukiću iz 5.a razreda za osvojena dva prva mjesta na ovogodišnjem županijskom natjecanju!
EU Code Week TeachDay 2024.
Danas je naša učiteljica informatike sudjelovala na međunarodnoj konferenciji EU Code Week Teach Day kao EU Code Week Leading Teacher. Konferencija je pružila svim sudionicima priliku da se upoznaju s učiteljima i zaljubljenicima u programiranje, uče iz njihovih iskustava korištenjem kodiranja i računalnog razmišljanja u učionicama.
:: opširnije ::Code Week Super Organiser Challenge
Danas je naša učiteljica dobila još jedno priznanje za sudjelovanje u izazovu Code Week Super Organiser Challenge. Izazov je organiziranje 10 ili više aktivnosti Tjedna programiranja u 2023. (ove je godine priznnanje za ukupno 12 događanja vezanih za kodiranje).
:: opširnije ::STEM School Label Competent
Našoj je školi po treći put dodijeljena Oznaka STEM škole koja vrijedi idućih 18 mjeseci. Da bi škola dobila STEM School Label potrebno je ispuniti više uvjeta. Najprije se treba registrirati, a zatim sudjelovati u zajednici dijeljenjem znanja, resursa, primjera i iskustva, ispuniti upitnik za procjenu... STEM oznaku smo dobili sudjelovanjem u različitim eTwinning projektima s temama iz STEM područja (STEAM Coding Lab, Djevojčice u STEM-u), program GLOBE, Biosigurnost i biozaštita,... koje su realizirali učitelji i učenici naše škole te sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju The STEM Discovery Campaign 2023. i 2024. Uz oznaku STEM škole dobili smo i akcijski plan kojim ćemo ne samo zadržati oznaku STEM škole, nego se nadamo dobiti i oznaku STEM School Label Expert (rečeno nam je da nam je za Expert Label nedostajao jedan bod u samo jednom pitanju u prilično opširnom obrascu).
:: opširnije ::Najbolji tragači u online potrazi za blagom (Dan sigurnijeg Interneta 2024.)
Učenici su osmih razreda matične škole, povodom Dana sigurnijeg Interneta 2024., sudjelovali u online potrazi za blagom, koju je organizirala udruga Suradnici u učenju. Potraga za blagom je zahtijevala kompetencije pretraživanja interneta, kritičkog promišljanja, čitanja s razumijevanjem, uočavanja bitnog, donošenja zaključaka na temelju informacija, točnosti te obaveznog razmišljanja prije nego li se klikne na neki od odgovora. Potraga je bila organizirana u obliku kviza s 20 pitanja i zadataka. U potrazi je sudjelovalo 2520 učenika osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske. Naše su učenice Lucija Funarić, 8.a i Tea Krnić, 8.a među 41 učenika koji su ostvarili maksimalni rezultat u online potrazi u Republici Hrvatskoj. Čestitke!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta u 8.a i 8.b razredu
Učenici 8.a i 8.b razreda, obilježavanjem Dana sigurnijeg Interneta, učili su o lažnim vijestima u sklopu kritičke procjene informacija na Internetu. Sadržaji su vezani za ishod A.8.1. učenik kritički procjenjuje točnost, učestalost, relevantnost i pouzdanost informacija i njihovih izvora (znati izvući najbolje iz bogate ponude informacijskih i obrazovnih portala, enciklopedija, knjižnica i obrazovnih računalnih programa). Učenici su na primjerima saznali kako i zašto nastaju lažne vijesti, kako prepoznati lažnu vijest. Učenici su dobili zadatke da na Padlet ploči postave izrade primjer lažne vijesti, istraže koja se lažna vijest smatra prvom takvom, pokušaju pronaći lažnu vijest,... Povodom Dana sigurnijeg Interneta 6. veljače 2024. naši su se osmaši u matičnoj školi uključili i u zanimljivu online potragu za boljim i sigurnijim Internetom s nizom zanimljivih interaktivnih zadataka. Za sudjelovanje im je bilo potrebno računalo ili neki drugi uređaj s mrežnim preglednikom, pristupom internetu i vrijeme te kompetencije pretraživanja interneta, kritičkog promišljanja, čitanja s razumijevanjem, uočavanja bitnog, donošenja zaključaka na temelju informacija, točnosti te obaveznog razmišljanja prije nego li se klikne na neki od odgovora.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta u 6.a i 6.b razredu
Ove su godine učenici 6.a i 6.b razreda obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.6.1 učenik stvara svoje pozitivne digitalne tragove primjenjujući saznanja o važnosti i utjecaju digitalnih tragova na naš svakodnevni život. Raspravljali smo o tragovima (u pijesku, različite životinjske tragove, otisak prsta,...). Učenici su upoznali pojmove digitalni trag, pozitivni i negativni tragovi, aktivni i pasivni tragovi, digitalni ugled, te u tražilicu upisivali svoje ime da potraže i analiziraju svoje digitalne tragove. Rješavali su kviz u kojem su određivali što od navedenog je pozitivan a što negativan trag. U online alatu Wordart su izrađivali "digitalni trag" riječima povezanim s današnjom aktivnošću te ga pohranili u svoj e-portfolio i prikazali na Padlet ploči. Kako u Wordart-u ne postoji oblik stopala, učenici su sliku/crtež stopala (lijevog ili desnog) dodali iz svoje mape u Wordart-u. Upisivali su pojmove koje smo danas saznali/ponovili a vezane za digitalne tragove na Internetu, dodjeljivati im broj (ovisno o tome koje riječi želi istaknuti veličinom), odrediti boje kojima će prikazati znak, vrstu fonta, pohraniti u svoj eportfolio kao .png datoteku. Učenici su u objavama tri osobe morali objasniti što su saznali iz njihovih "digitalnih" tragova.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta u 5.a i 5.b razredu
Ove su godine učenici 5.a i 5.b razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Sadržaji su vezani za ishod iz domene e-društvo D.5.1 učenik analizira etička pitanja koja proizlaze iz korištenja računalnom tehnologijom. Naučili su prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku, te provjerili prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online kvizu. Upoznali su se s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Potom su pokušali stvoriti jaku lozinku slijedeći upute (smisliti jednu rečenicu koju će lako zapamititi, izdvojiti prva slova svake riječi u toj rečenici, zamijeniti dva ili više slova brojevima, dodati dva ili više simbola), te su čitav postupak postavili na ploču Digipad. Zaključili su i to da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti! Nakon toga učenici su odigrali igru Budi Internet genijalac i to dio Čuvaj svoje tajne: Toranj s blagom je srušen, a Internautova blaga poput brojeva, fotografija i privatnih poruka izložena su visokom riziku. Učenici su izbjegavali Hakera, skupljali simbole, gradili toranj uz pomoć sigurnih lozinki da trajno zaštite svoje najsigurnije tajne. Odigrali su i Kahoot! vezan za temu Sigurnost na Internetu. Na kraju su krenuli u potragu za blagom s pitanjima vezanim za sigurnost na Internetu. I ove su godine svi petaši dobili HAKOM-ovu brošuru "Vodič za siguran internet i nepromišljene surfere".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta u 3.a i 3.b razredu
Svake se godine, drugog dana drugog tjedna u drugom mjesecu, obilježava Dan sigurnijeg Interneta (moto je Zajedno za bolji Internet). I učenici trećih razreda matične škole su različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.3.2 učenik primjereno reagira na svaku opasnost/neugodnost u digitalnome okruženju, štiti svoje i tuđe osobne podatke. Razgovarali su s učiteljicom u kojim se situacijama kako biti siguran i kako se štititi na Internetu, što su osobni podaci i treba li ih dijeliti na Internetu. Odigrali su edukativnu igricu Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. U igri, glavni lik je dabrica Darka, koja je razigrana i nestašna, znatiželjna i hrabra, rado se upušta u pustolovine i istražuje, pravi je pokretač i inicijator i nikad joj nije teško pokušati riješiti problem. U igri i rješavanju problema pomažu joj medo Marko i mudra sova. Oni su također i dobro društvo za vježbe rastezanja jer je uz igranje i učenje na računalu važno voditi i brigu o svom zdravlju. Igrica razvija svijest o primjeni digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu, posljedicama njezine primjene te pravima i odgovornostima digitalnog građanina.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Sudjelovali su učenici petih i šestih razreda matične škole u kategorijama Digitalne kompetencije 5 i Digitalne kompetencije 6, učenici petih, šestih i sedmih razreda u kategoriji Primjena algoritama te učenici osmih razreda u kategoriji Osnove informatike. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se 1. ožujka 2024. godine).
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts"
Ovih smo dana primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Cilj projekta je bio, ne samo razvijati kod učenika digitalne mogućnosti, već i osnovne vještine programiranja, računalnog razmišljanja, kritičkog mišljenja, kreativnosti i socijalne/emocionalne inteligencije. U projektu su sudjelovale škole iz Rumunjske, Turske, Moldavije, Grčke, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Italije, Portugala, Tunisa, Litve i Hrvatske. Autorice su projekta učiteljice Valentina Carmazan iz Moldavije i Marina Sertić iz Hrvatske, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini.
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "STEAM Coding Lab"
Ovih smo dana primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "STEAM Coding Lab" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Cilj projekta bio je uključiti učenike u aktivnosti učenja vezane uz tehnologiju, inženjerstvo, matematiku, umjetnost i znanost (STEAM). U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Moldavije i Hrvatske. Autorice su projekta bile učiteljice Grecu Daniela iz Rumunjske i Şebnem Gençtürk iz Turske, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini.
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "eSafety first"
Ovih smo dana primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "eSafety first" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Poljske, Grčke, Turske, Italije, Rumunjske i Hrvatske. Cilj projekta bio je upoznati učenike sa sigurnim korištenjem Interneta i podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti. Autorice su projekta bile učiteljice Aneta Wilk iz Poljske i Evaggelia Sariggoli iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi učiteljica informatike Kristina Krtalić. Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini.
:: opširnije ::Alisa u zemlji čudesa u informatičkoj učionici
Učenici 5.a i 5.b razreda obilježili su Sat programiranja za svakog učenika upoznavanjem s portalom e-lektire (https://lektire.skole.hr) i načinom prijave na portal. Na portalu učenici osnovnih i srednjih škola, kao i njihovi nastavnici, mogu pronaći cjelovita književna djela hrvatskih i stranih pisaca u različitim digitalnim formatima prilagođenima suvremenim standardima responzivnosti i korištenju na različitim uređajima. Ta djela velikim dijelom prate popis obveznih književnih tekstova, klasičnih i svjetskih književnih tekstova za cjelovito čitanje ili čitanje ulomaka navedenim u kurikulumu za nastavni predmet Hrvatski jezik. Nakon uvodnog dijela, učenici su jednom od najpoznatijih lektirnih likova, Alisi u zemlji čudesa, naredbama pomagali da stigne do vrata kroz koja je prošao zec, izbjegavajući preporeke.
:: opširnije ::Božićne aktivnosti programiranja u trećim razredima
Ishod domene B. Računalno mišljenje i programiranje učenika trećih razreda u izbornom predmetu informatika (B.3.1 nakon treće godine učenja predmeta Informatika u domeni Računalno razmišljanje i programiranje učenik stvara program korištenjem vizualnoga okruženja u kojemu se koristi slijedom koraka, ponavljanjem i odlukom te uz pomoć učitelja vrednuje svoje rješenje.) ostvarili smo zanimljivim unplugged i računalnim božićnim aktivnostima i na taj način obilježili Sat programiranja za svakog učenika.
Na početku sata učenici su dobili zadatak složiti puzlama sliku Djeda Božićnjaka. Već znamo da učenici obožavaju pixel art zadatke. I zato su uživali rješavajući šest različitih božićnih pixel art zadataka (prazne su kvadratiće ispunjavali određenim bojama, slijedeći određene upute (boja i oznaka kvadrata – u kojem se redu i stupcu kvadrat nalazi). U sljedećem su zadatku "crtali" malog pingvina i božićno drvce bockalicama (svaki učenik je napravio po jedan red piksela jedne slike). U sljedećoj su unplugged aktivnosti učenici crtali snjegovića bacanjem kocke kako bi odredili koji će dio predložene aktivnosti nacrtati. U ovoj aktivnosti koristili su odluku ili grananje na zanimljiv način (obzirom da nisu imali kockice, koristili su digitalnu kocku).
Učenici su uvijek oduševljeni sudoku zadacima, a ovaj su put to bili sudoku zadaci sa slikama prikladnim za Božić i Novu godinu. Bez problema su rješavali jednostavnije sudoku zadatke i jedan složeni zadatak s čak devet različitih slika. U igri Slijedi Djeda Božićnjaka učenici su pomogli Djedu Božićnjaku da se pripremi za selfie, zamotali poklone, igrali brzu igru skica s robotom, plesali s vilenjacima i završili u laboratoriju za kodiranje gdje su pomogli Djedu Božićnjaku slagati blokove kako bi došao do darova. Kako bi čestitala učenicima, učiteljica je za sve učenike trećih razreda pripremila nešto drugačiju čestitku. Naime, morali su dešifrirati što je im je učiteljica poželjela u čestitki.
Sat programiranja za svakog učenika
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 4. do 10. prosinca obilježavao Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su matičnoj školi školi učenici i učenice od šestog do osmog razreda (osim pojedinačnim, njihovoj dobi primjerenim, računalnim aktivnostima) obilježili Sat programiranja za svakog učenika i to sudjelovanjem na svjetskom natjecanju na platformi Codementum u sklopu Hour of Code 2023. Učenici su, ovisno o godinama, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. S nestrpljenjem očekujemo rezultate.
:: opširnije ::Prvi festival Science on stage Croatia
9. prosinca ove godine održan je prvi festival Science on stage u Hrvatskoj. Na ovom su festivalu nastavnici STE(A)M predmeta iz cijele Hrvatske predstavljali svoje projekte te ih podijeliti sa svojim kolegama, ispričali svoju priču, čuli priče drugih i pokrenuli nove zanimljive i inspirativne projekte sa svojim učenicima. Ova nadasve jedinstvena prilika za međunarodnu razmjenu iskustava i dobre prakse plod je suradnje tvrtke Profil Klett i projekta Science on Stage. I naša je učiteljica informatike, Kristina Krtalić, predstavila dva projekta Spring STEM activities i Nije svaka voda H2O u kategorijama STEM za najmlađe i Jeftini pokusi u STEM obrazovanju.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar 2023.
ragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Ukupne rang liste dostupne su samo učiteljima na Loomen-u. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji u Republici Hrvatskoj, i to Matej Kolomejac (6.a), Fran Rebić (6.a) i Maksim Tall (6.b), svi u kategoriji KiloDabar. Čestitamo svim sudionicima osmog po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već osmu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju u kategorijama MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar te nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Navigating Innovative Technologies Across the Curriculum
Navigating Innovative Technologies Across the Curriculum je novi EU Code Week MOOC čiji je cilj bio integracija vještina kodiranja i računalnog razmišljanja u različita predmetna područja izvan tradicionalne učionice informatike. Tečaj je uključio primjenu koncepata kodiranja, računalnog razmišljanja i vještina rješavanja problema u predmetima kao što su jezici, umjetnost, STEM predmeti. Istraživali smo impresivna iskustva učenja i interaktivnu prirodu proširene i virtualne stvarnosti kako bismo poboljšali motivaciju i angažman učenika.
:: opširnije ::Certifikati sudjelovanja u obilježavanju EU Code Week 2023.
Nakon provedbe aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan aktivnosti (u sklopu aktivnosti međunarodnih eTwinning projekata ŠTEAM-ajmo2 i Exploring AI in the classroom) stigli su nam certifikati sudjelovanja.
:: opširnije ::EU Code Week 2023. u osmim razredima
Učenici 8.a i 8.b razreda sudjelovali su u obilježavanju EU Code Week-a i to sudjelovanjem na europskom natjecanju u kodiranju natjecanju na platformi Codementum. Codementum je online edukativna platforma koja nudi mogućnosti učenja programiranja i tehnologije. Platforma je namijenjena učenicima i učiteljima koji žele poboljšati svoje vještine programiranja ili stvoriti nove projekte. Učenici su na natjecanju, ovisno o godinama, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. S nestrpljenjem očekujemo rezultate.
:: opširnije ::EU Code Week 2023. u sedmim razredima
Učenici 7.a i 7.b razreda obilježili su Europski tjedan programiranja 40xEscape mozgalicom. 40xEscape je online igra koja je testirala vještine računalnog razmišljanja učenika. Cilj je jednostavan, učenici moraju pobjeći sa svake razine otključavanjem vrata pomoću raznih tragova i rješavanjem zagonetki usput. Na svakoj razini predstavljen je jedinstven skup gumba i prekidača koji kontroliraju elemente slagalice. Zadatak je smisliti ispravnu kombinaciju ili slijed radnji koje će učenika dovesti do rješenja. Učenici su morali biti spremni razmišljati izvan okvira i eksperimentirati s različitim pristupima dok napreduju kroz sve izazovnije razine.
:: opširnije ::EU Code Week 2023. u šestim razredima
Učenici 6.a i 6.b razreda obilježili su EU Code Week 2023. Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću programirnja i računalnog razmišljanja. Učenje programiranja pomaže učenicima da shvate svijet oko sebe koji se brzo mijenja, prošire svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija i razvijaju vještine i sposobnosti kako bi istraživali nove ideje i bili inovativni. Šestaši su zamijenili uloge: ovaj su put učenici postali računalo! Čitali su i tumači programe u online aplikaciji Compute it! kako bi pronašli pravi put do cilja i pobijedili u izazovima. Morali su se usredotočiti i koristiti svoje intuitivne sposobnosti da bi razumjeli neke temeljne koncepte programiranja. I bili su jako uspješni u tome.
:: opširnije ::EU Code Week 2023. u petim razredima
Učenici 5.a i 5.b razreda su online aktivnošću Space Adventure obilježiti Europski tjedan programiranja. Aktivnost se sastoji od pomaganja majmunčiću astronautu da stigne do banane, a sadrži izazove slijeda blokova i jednostavnog ponavljanja blokova (petlji). Učenje kodiranja pomaže u njegovanju niza temeljnih vještina kao što su kreativnost, logika, kritičko razmišljanje i vještine rješavanja problema. Ranim upoznavanjem s kodiranjem učenici se mogu bolje pripremiti za izazove 21. stoljeća. Kako korištenje računala sve više zasićuje društvo, na budućim inženjerima je da inoviraju i dizajniraju softver za poboljšanje kvalitete života.
:: opširnije ::EU Code Week 2023. u trećim razredima
Učenici i učenice 3.a i 3.b razreda matične škole unplugged i računalnim su aktivnostima obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2023). Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću kodiranja i računalnog razmišljanja. U računalnom dijelu učenici su pomagali malom majmunčiću da dođe do škrinje s blagom (i na tom putu skupljaju banane), slaganjem blokova naredbi (slijed i ponavljanje). Nakon toga su učenici na računalu uspješno redali korake (algoritmi) u pet aktivnosti (posadi biljku, radni dan dječaka, izrada sendvića, kuhanje čaja, pečemo kolače). U posljednjoj su aktivnosti prvo izradili korake za algoritam izrade neobičnog lika, a zatim po tim koracima nacrtali, obojali i imenovali neobični lik.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "Djevojčice u STEM-u 2022./2023."
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt "Djevojčice u STEM-u 2022./2023." završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). "Djevojčice u STEM-u 2022./2023." jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Autori projekta su učitelji Valentina Blašković, Biljana Stipetić, Marina Jurašić, Željka Magdić i Igor Kosturin. U našoj su školi u projektu sudjelovale učenise sedmih i osmih razreda matične i područne škole te učiteljice Ružica Crnac, Kristina Krtalić, Ivana Markeljević, Ana Nikolić i Ivana Tunjić Projekt je bio zamišljen kao niz aktivnosti kojima se među djevojčicama sedmih i osmih razreda razvija zanimanje i ljubav prema prirodnim znanostima. Na ovaj smo način nastojali djevojčicama približiti svijet znanstoi, upoznati ih sa stvarnim znanstvenicama te onima koje su tijekom povijesti ostavile neizbrisiv trag na području prirodnih znanosti, a sve s ciljem da ih potaknemo i osnažimo da se jednoga dana i same okušaju u zanimanjima za koje su potrebna znanja iz STEM područja, gdje su žene i dalje u manjini. Aktivnostima u projektu stavljen je naglasak na međuvršnjačku suradnju, aktivno sudjelovanje u praktičnim radovima, kao i poticanje natjecateljskog duha među sudionicama projekta.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "eSafety first"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt eSafety first završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label)."eSafety first" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Poljske, Grčke, Turske, Italije, Rumunjske i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Aneta Wilk iz Poljske i Evaggelia Sariggoli iz Grćke, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Cilj je projekta bio upoznati učenike sa sigurnim korištenjem Interneta i podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Turske, Moldavije, Grčke, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Italije, Portugala, Tunisa, Litve i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Valentina Carmazan iz Moldavije i Marina Sertić iz Hrvatske, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. U ovom su projektu učenici ne samo razvijali digitalne mogućnosti, već i osnovne vještine programiranja, računalnog razmišljanja, kritičkog mišljenja, kreativnosti i socijalne/emocionalne inteligencije.
:: opširnije ::Nacionalna oznaka kvalitete za projekt "STEAM Coding Lab"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt STEAM Coding Lab završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen nacionalnom oznakom kvalitete (National Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Moldavije i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Grecu Daniela iz Rumunjskei i Şebnem Gençtürk iz Turske, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Projekt je učenicima omogućio upoznavanje s različitim načinima korištenja umjetne inteligencije.
:: opširnije ::Za Dan učitelja nagrađena je i učiteljica naše škole
Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 505 najuspješnijih u školskoj godini 2022./2023. godini, među kojima je i naša učiteljica Kristina Krtalić, učiteljica savjetnica informatike.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "ŠTEAM-ajmo 2"
Ove smo se godine uključili u jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt "ŠTEAM-ajmo 2", projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske. Autori projekta su Jasmina Alilović iz Hrvatske i Sladjana Cirica iz Srbije. ŠTEAMajmo2 je projekt kojim bismo željeli, povezati STEM područja s umjetnosti. Kroz istraživanje i kreativnost, projekt će poboljšati usvojenost ishoda u predmetnim kurikulumima STEM predmeta i međupredmetnim temama u osnovnoj i srednjoj školi.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Stay Alert For Everything online"
Nakon uspješno završena čak četiri međunarodna eTwinning projekta u šk. godini 2022./2023., uključujemo se u novi projekt "Stay Alert For Everything online". "Stay Alert For Everything online" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Grčke, Litve, Poljske, Gruzije, Rumunjske i Hrvatske. Autori projekta su učitelji Ştefana Opria iz Rumunjske i Evaggelia Sariggoli iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Osnovnoškolci diljem Europe vrlo su aktivni na Internetu uz mnoge igrice i aplikacije za društvene medije. Zato je važno naučiti ih vještinama koje su im potrebne za donošenje sigurnih odluka. Od internetskog zlostavljanja do kritičkog razmišljanja o informacijama na Internetu koje čitaju, učenici će biti uključeni u aktivnosti o sigurnom korištenju Interneta u školi i kod kuće.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Exploring AI in the classroom"
Nakon uspješno završena čak četiri međunarodna eTwinning projekta u šk. godini 2022./2023., uključujemo se u novi projekt "Exploring AI in the classroom". "Exploring AI in the classroom" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Cipra, Grčke, Malte, Poljske, Belgije, Gruzije Rumunjske, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učitelji Alexandros Kofteros iz Cipra i Katerina Glezou iz Grčke, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavna ideja ovog projekta je promicanje znanja, vještina i stavova o umjetnoj inteligenciji te razmjena dobrih obrazovnih praksi u STEAM obrazovanju pripremajući novu generaciju učenika, radnika i vođa koji razumiju umjetnu inteligenciju. Učenici će istraživati sustave umjetne inteligencije, raditi na zadacima suradnje s vršnjacima iz drugih zemalja, razvijati računalno razmišljanje i strategije za rješavanje problema te stvarati vlastite digitalne artefakte.
:: opširnije ::Microsoft Innovative Educator Expert 2023-2024
Microsoft svake godine bira inovativne učitelje koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. I ove je godine titula dodijeljena i učiteljima iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već sedmu godinu za redom. Hrvatski su učitelji ovim prIznanjem postali dijelom zajednice učitelja širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike.
:: opširnije ::EU Code Week Leading Teachers Awards 2022.
Učiteljica informatike i EU Code Week Leading Teacher za Hrvatsku, Kristina Krtalić, dobila je još jedno priznanje. Naime, od organizacije EU Code Week početkom kolovoza stiglo je priznanje za doprinos uspjehu EU tjedna kodiranja (EU Code Week) u 2022. godini: povezivanjem, podržavanjem i promicanjem Europskog tjedna programiranja nizom aktivnosti kodiranja u školi te promicanjem EU Code Week-a učiteljima drugih škola i učenicima da naprave prve korake u ulozi digitalnih kreatora i osnažujući ih da napreduju u digitalnom društvu.
:: opširnije ::Aktivnosti eTwinning projekta "STEAM Coding Lab" na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta STEAM Coding Lab, a vezane za provedbu kampanje STEM Discovery Campaign 2023 (aktivnosti AI for kids). prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Code Week Super Organiser Challenge
Danas je naša učiteljica dobila još jedno priznanje za sudjelovanje u izazovu Code Week Super Organiser Challenge. Izazov je organiziranje 10 ili više aktivnosti Tjedna programiranja u 2022. (ove je godine priznnanje za ukupno 15 događanja vezanih za kodiranje).
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "Let`s start coding"
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "Let`s start coding" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "Code with AI"
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "Code with AI" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::European Quality Label za eTwinning projekt "Full STEAM ahead"
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt "Full STEAM ahead" Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::STEM Discovery Campaign 2023.
Dragi čitatelji, i ove smo godine s aktivnosti "AI for kids" sudjelovali na međunarodnom natjecanju STEM Discovery Campaign 2023. u kategoriji STEM Alliance/Intel: Educator Challenge. STEM Discovery Campaign 2023. je međunarodna inicijativa koja poziva projekte, organizacije, knjižnice, škole, sveučilišta i klubove mladih širom Europe i širom svijeta da proslave karijere i studije na poljima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM). Na žalost, nismo uspjeli osvojiti nagradu za provedene aktivnosti (kao prethodne dvije godine), ali smo bogatiji za još jedno iskustvo sudjelovanja na iznimno zanimljivom natjecanju.
:: opširnije ::Ekipno natjecanje "Djevojčice u informatici"
eTwinning projekt "Djevojčice u STEM-u" ima za cilj da kod djevojčica sedmih i osmih razreda probudi ili produbi ljubav prema STEM područjima, ali i da razvija kompetencije 21. stoljeća kao što su suradnja, kritičko mišljenje, kreativnost i komunikacija. Jedna od aktivnosti jednogodišnjeg projekta održana je 27. travnja, baš na Međunarodni dan djevojčica u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama. Na ekipnom natjecanju "Djevojčice u informatici" sudjelovale su vrsne informatičarke naše škole, sedmašice Lucija Funarić, 7.a i Lucija Vidović, 7.a, te osmašice Katja Živković, 8.a i Lara Marjanović, 8.b. U našoj su šk. knjižnici zajedničkim snagama rješavale dvadeset zadataka iz područja osnova informatike, digitalne kompetencije, računalnog razmišljanja te programiranja. Učenice su izvrsno riješile sve zadatke te su, od 64 ekipe iz cijele Hrvatske, osvojile izvrsno 5. mjesto. Čestitke našim učenicama!
:: opširnije ::Državno natjecanje iz informatike
Najbolji informatičar naše škole, Maksim Tall iz 5.b razreda (pod mentorstvom učiteljice Kristine Krtalić), sudjelovao je od 18. do 21. travnja na Državnom natjecanju iz informatike u Vodicama u kategoriji DIGITALNE KOMPETENCIJE 5. U jakoj konkurenciji Maksim je osvojio izvrsno drugo mjesto (84,76% riješenih zadataka). Maksim je ove godine bio i jedini predstavnik naše županije na Državnom natjecanju mladih informatičara. Maksimu upućujemo iskrene čestitke i pohvale za izniman trud i promociju naše škole.
:: opširnije ::Tečaj Unlocking the Power of AI in Education
Unlocking the Power of AI je MOOC EU Code Week koji je imao za cilj pružiti učiteljima osnovno razumijevanje umjetne inteligencije (AI) i njezinih potencijala i izazova u obrazovanju. Kroz četiri modula MOOC-a sudionici su upoznali resurse umjetne inteligencije, alate i tehnologije koji se mogu implementirati u svakodnevnu nastavnu praksu kako bi poboljšali poučavanje i učenje. Sudionici su istražili korištenje obrazovnih podataka i njihovu interakciju s poučavanjem i učenjem, te razmišljali o etičkim implikacijama upotrebe umjetne inteligencije u učionici.
:: opširnije ::Code Week 4 All challenge
Dragi čitatelji, danas nam je stigao certifikat za uspješno sudjelovanje u izazovu Code Week 4 All challenge tijekom Europskog tjedna programiranja (koji je održan od 8. do 23. listopada 2022. godine a u kojem su sudjelovali svi učenici 4.-8. razreda matične škole na nastavi informatike). Certifikat je rezultat približavanja programiranja većem broju učenika (a u sklopu eTwinning projekata Code 2gether, STEAM Coding Lab i Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts)!
:: opširnije ::Aktivnosti eTwinning projekta "eSafety first" na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, dio provedenih aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta eSafety first, a povodom Dana sigurnijeg Interenta, prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
Danas je u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Digitalne kompetencije 5 sudjelovali su učenici Vigo Gregurević (5.b), Stribor Hajling (5.a), Noa Kurtz (5.b), Roko Mihić (5.b) i Maksim Tall (5.b). U kategoriji Digitalne kompetencije 6 sudjelovali su učenici Matija Matanić (6.a) i Karlo Sekulić (6.b). Čestitke svim sudionicima natjecanja!
:: opširnije ::Najbolji tragači u online potrazi za blagom (Dan sigurnijeg Interneta 2023.)
Učenici su sedmih i osmih razreda matične škole, povodom Dana sigurnijeg Interneta 2023., sudjelovali u online potrazi za blagom, koju je organizirala udruga Suradnici u učenju. Potraga za blagom je zahtijevala kompetencije pretraživanja interneta, kritičkog promišljanja, čitanja s razumijevanjem, uočavanja bitnog, donošenja zaključaka na temelju informacija, točnosti te obaveznog razmišljanja prije nego li se klikne na neki od odgovora. Potraga je bila organizirana u obliku kviza s 20 pitanja i zadataka. U potrazi je sudjelovao 2471 učenik osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske. Naše su učenice Lucija Funarić, 7.a i Tea Krnić, 7.a među 73 učenika koji su ostvarili maksimalni rezultat u online potrazi u Republici Hrvatskoj. Čestitke!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2023. u osmim razredima
Učenici 8.a i 8.b razreda, obilježavanjem Dana sigurnijeg Interneta, učili su o lažnim vijestima u sklopu kritičke procjene informacija na Internetu. Sadržaji su vezani za ishod A.8.1. učenik kritički procjenjuje točnost, učestalost, relevantnost i pouzdanost informacija i njihovih izvora (znati izvući najbolje iz bogate ponude informacijskih i obrazovnih portala, enciklopedija, knjižnica i obrazovnih računalnih programa). Učenici su na primjerima saznali kako i zašto nastaju lažne vijesti, kako prepoznati lažnu vijest. Učenici su dobili zadatke da na Padlet ploči postave izrade primjer lažne vijesti, istraže koja se lažna vijest smatra prvom takvom, pokušaju pronaći lažnu vijest,... Učenici su sudjelovali i u online potrazi za blagom, koju je organizirala udruga Suradnici u učenju. Potraga za blagom je zahtijevala kompetencije pretraživanja interneta, kritičkog promišljanja, čitanja s razumijevanjem, uočavanja bitnog, donošenja zaključaka na temelju informacija, točnosti te obaveznog razmišljanja prije nego li se klikne na neki od odgovora. Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "eSafety first".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2023. u sedmim razredima
Sadržaji obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta u 7.a i 7.b razredu vezani su za ishod D.7.2 demonstrira i argumentirano opisuje primjere dobrih strana dijeljenja informacija na internetu i njihova brzog širenja te primjenjuje pravila odgovornoga ponašanja. Učenici su kroz kratku vježbu saznali kako dijeljenje sadržaja može izmaknuti kontroli, podsjetili se pravila ponašanja na Internetu kroz deset Internetskih zapovijedi, komentirali kratke vido-isječke Think before you accept, Think before you share, Think before you send, te Lijepa riječ, treba nam lijepa riječ. Svakako najzanimljiviji dio današnjeg dana učenicima bio je igranje avanturističke igrice Budi Internet genijalac (pažljiva planina - dijeli pažljivo) koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Pažljiva planina mjesto je na kojem se svi okupljaju i druže. Međutim, moraš paziti što ćeš dijeliti i s kime. Informacije putuju brzinom svjetlosti, a među Internautima koje znaš postoji jedan uljez – Brbljavac koji sa svima dijeli baš sve. Dijeljenje sadržaja na internetu – pazi s kime dijeliš podatke: širenje i dijeljenje podataka – što se smije a što ne smije dijeliti, digitalni trag – svoj i tuđi te posljedice pretjeranog dijeljenja informacija. Učenici su sudjelovali i u online potrazi za blagom, koju je organizirala udruga Suradnici u učenju. Potraga za blagom je zahtijevala kompetencije pretraživanja interneta, kritičkog promišljanja, čitanja s razumijevanjem, uočavanja bitnog, donošenja zaključaka na temelju informacija, točnosti te obaveznog razmišljanja prije nego li se klikne na neki od odgovora. Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "eSafety first".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2023. u šestim razredima
Ove su godine učenici 6.a i 6.b razreda obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.6.1 učenik stvara svoje pozitivne digitalne tragove primjenjujući saznanja o važnosti i utjecaju digitalnih tragova na naš svakodnevni život. Raspravljali smo o tragovima (u pijesku, različite životinjske tragove, otisak prsta,...). Učenici su upoznali pojmove digitalni trag, pozitivni i negativni tragovi, aktivni i pasivni tragovi, digitalni ugled, te u tražilicu upisivali svoje ime da potraže i analiziraju svoje digitalne tragove. Rješavali su kviz u kojem su određivali što od navedenog je pozitivan a što negativan trag. U online alatu Wordart su izrađivali "digitalni trag" riječima povezanim s današnjom aktivnošću te ga pohranili u svoj e-portfolio i prikazali na Padlet ploči. Kako u Wordart-u ne postoji oblik stopala, učenici su sliku/crtež stopala (lijevog ili desnog) dodali iz svoje mape u Wordart-u. Upisivali su pojmove koje smo danas saznali/ponovili a vezane za digitalne tragove na Internetu, dodjeljivati im broj (ovisno o tome koje riječi želi istaknuti veličinom), odrediti boje kojima će prikazati znak, vrstu fonta, pohraniti u svoj eportfolio kao .png datoteku. Učenici su u objavama tri osobe morali objasniti što su saznali iz njihovih "digitalnih" tragova. Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "eSafety first".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2023. u petim razredima
Ove su godine učenici 5.a i 5.b razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Sadržaji su vezani za ishod iz domene e-društvo D.5.1 učenik analizira etička pitanja koja proizlaze iz korištenja računalnom tehnologijom. Petaši su danas naučili koji su osobni podaci i da ih ne treba dijeliti s drugima. Odigrali su kviz o prepoznavanju osobnih podataka. Naučili su prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku, te provjerili prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online kvizu. Upoznali su se s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Potom su pokušali stvoriti jaku lozinku slijedeći upute (smisliti jednu rečenicu koju će lako zapamititi, izdvojiti prva slova svake riječi u toj rečenici, zamijeniti dva ili više slova brojevima, dodati dva ili više simbola), te su čitav postupak postavili na ploču Digipad. Zaključili su i to da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti! Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "eSafety first".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2023. u četvrtim razredima
Ove su godine učenici 4.a i 4.b razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Sadržaji su vezani za ishod D.4.1 istražuje ograničenja uporabe računalne tehnologije te primjenjuje upute za očuvanje zdravlja i sigurnost pri radu s računalom Učenici su na listiću određivali koje od navedenih aktivnosti nisu sigurne, za koje je aktivnosti potreban oprez te koje su aktivnosti na Internetu dopuštene. Nakon završenog zadatka, učenici su argumetirali zašto su pojedinu aktivnost postavili u određenu kategoriji (obojili jednom od tri boje). Odigrali su igru Budi Internet genijalac te su tijekom igre morali zapamtiti tri pravila za siguran rad na Internetu. Učenici su uspješno odigrali i igru Dabrica Darka zna se pristojno ponašati i na Internetu. Dabrica nastavlja svoj put (prvi su dio igrice učenici igrali prošle šk. godine) te dolazi do brane koju treba zatvoriti točnim odgovaranjem na pitanja o pristojnom i primjerenom ponašanju na internetu, zaštiti računala i podataka, pravilnom sjedenju za računalom, itd. Tri su pravila iz igrice morali upisati u obliku savjeta svojim vršnjacima na listić te ga ukrasiti. Učenici su riješili kviz Ne treba sve podijeliti, kviz Dobri i loši digitalni tragovi. Sve provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "eSafety first".
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Sudjelovali su učenici petih i šestih razreda matične škole u kategorijama Digitalne kompetencije 5 i Digitalne kompetencije 6. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se 17. veljače 2023. godine).
:: opširnije ::Rezultati svjetskog natjecanja u kodiranju Codementum 2022.
Dragi čitatelji, kao što smo već pisali, u prosincu 2022. godine sudjelovali smo na svjetskom ekipnom natjecanju u kodiranju na platformi Codementum u sklopu Hour of Code 2022. Učenici su, ovisno o razredu koji pohađaju, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. Na žalost, nismo uspjeli osvojiti jedno od prva tri mjesta (po broju bodova i vremenu rješavanja), ali smo bogatiji za još jedno iskustvo sudjelovanja na iznimno zanimljivom natjecanju.
:: opširnije ::Svjetsko natjecanje u kodiranju Codementum 2022.
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 5. do 11. prosinca obilježavao Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su matičnoj školi školi učenici i učenice od petog do osmog razreda (osim pojedinačnim, njihovoj dobi primjerenim, računalnim aktivnostima) obilježili Sat programiranja za svakog učenika i to sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju na platformi Codementum u sklopu Hour of Code 2022. Učenici su, ovisno o godinama, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. S nestrpljenjem očekujemo rezultate.
:: opširnije ::Hour of Code 2022. Coding FIFA World Cup
Učenici 8.a i 8.b su, baš u vrijeme Svjetskog nogometnog prvenstva, sudjelovali u nogometnom ludilu programiranjem svog nogometnog tima. Stvorili su tročlani nogometni tim, dizajnirali im dres i logo te svom timu dali jedinstveno ime. U aktivnosti su trenirali svoje igrače (pucaj, dodaj, napadaj, zabij gol), pri čemu su koristiti osnovne strukture programiranja (slijed, grananje, ponavljanje). Nakon treninga i odabira strategije, učenici su svojim nogometnim timom sudjelovali u natjecanju s drugim nogomentim timovima diljem svijeta, baš kao na Svjetskom nogometnom prvenstvu.
:: opširnije ::Hour of Code 2022. Dance Party
Tko je rekao da programeri ne znaju plesati? Ili sastaviti momčad koja će pobijediti na Svjetskom prvenstvu? Učenici sedmih razreda dokazali su suprotno. Dance Party, interaktivni online vodič za kodiranje s temom plesa, pomaže učenicima da razviju svoje računalne vještine kodiranjem likova koji plešu uz najnovije hitove izvođača među kojima su Katy Perry, Shawn Mendes, Ariana Grande,... Učenice 7.a i 7.b su programirale plesne pokrete za različite likove uz odabranu glazbu, dok su učenici istih razreda sudjelovali u nogometnom ludilu Coding Cup 2022. programiranjem svog nogometnog tima. Stvorili su tročlani nogometni tim, dizajnirali im dres i logo te svom timu dali jedinstveno ime. U aktivnosti su trenirali svoje igrače (pucaj, dodaj, napadaj, zabij gol), pri čemu su koristiti osnovne strukture programiranja (slijed, grananje, ponavljanje). Nakon treninga i odabira strategije, učenici su svojim nogometnim timom sudjelovali u natjecanju s drugim nogometnim timovima diljem svijeta, baš kao na Svjetskom nogometnom prvenstvu.
:: opširnije ::Hour of Code 2022. Programming with maps
Učenici se 6.a i 6.b razreda u predmetu geografija upoznaju s lijepom našom, a u online aktivnosti, kojom su obilježili Sat programiranje za svakog učenika, prošetali su svijetom kroz povijest. Zadatak je učenika bio aktere svjetske povijesti (npr. skupinu prvih nomadskih ljudi ili Christophera Columbusa) programirati da ih odvedu do cilja (npr. do velikog jezera označenog crvenim markerom, smještenog između današnjih teritorija Kenije i Tanzanije). Pri tome treba paziti da ih učenici ne vode kroz područja blokirana morem... jer nitko ne pije slanu vodu! U aktivnosti su koristili stečeno znanje iz geografije (strane svijeta, kontinenti), povijesti (kad je Christopher Columbus otkrio Ameriku) i, naravno, iz informatike (osnovne algoritamske strukture, slijed, grananje, ponavljanje).
:: opširnije ::Hour of Code 2022. BITne igre
Ove su godine učenici 5.a i 5.b na malo drugačiji način obilježili Hour of Code (sat programiranja za svakog učenika). Učenici su po uputama izradili papirnati binarni kalkulator koji im olakšava pretvaranje binarnog broja u dekadski broj. U online dijelu aktivnosti, učenici su igrali online igru Binary Bonanza u kojoj, na različite načine, prikazuju broj trojkom bitova, četvorkom bitova,... U bitnoj igri Binary Game učenici su u online igrici morali prikazati zadani dekadski broj jednim byte-om tj. nizom od osam bitova i obrnuto, prikazani binarni broj pretvoriti u deksadski broj. Kroz posljednje dvije igrice, učenici najbrže svladaju vještinu pretvaranja binarnog broja u dekadski i obrnuto. I na kraju, poslastica, nova inačica igre Kahoot! kroz koju su učenici na zanimljiv način ponovili sadržaje Kako računalo sprema podatke.
:: opširnije ::Hour of Code 2022. Beaver Achiever
Učenici 4.a i 4.b razreda su online aktivnošću Beaver Achiever obilježiti sat programiranja za svakog učenika (Hour of Code). Aktivnost se sastoji od pomaganja dabru da izgradi branu u jezeru, a sadrži izazove slijeda blokova i jednostavnog ponavljanja blokova (petlji). Učenje kodiranja pomaže u njegovanju niza temeljnih vještina kao što su kreativnost, logika, kritičko razmišljanje i vještine rješavanja problema. Ranim upoznavanjem s kodiranjem učenici se mogu bolje pripremiti za izazove 21. stoljeća. Kako korištenje računala sve više zasićuje društvo, na budućim inženjerima je da inoviraju i dizajniraju softver za poboljšanje kvalitete života.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar 2022.
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Ukupne rang liste dostupne su samo učiteljima na Loomen-u. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji u Republici Hrvatskoj, Marta Janković (8.b), Martin Tekić (8.b), Ivan Cicvarić (8.b) i Lucija Funarić (7.a) u kategoriji MegaDabar te Matija Matanić (6.a) i Matej Kolomejac (5.a) u kategoriji KiloDabar. Čestitamo svim sudionicima sedmog po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Tečaj EU Code Week Bootcamp 2022.
EU Code Week Code Bootcamp 2022. je tečaj koji je učiteljima predškolskih, osnovnih i srednjih škola pružio praktične ideje, alate i resurse koji će im pomoći da unesu kodiranje i računalno razmišljanje u učionicu. Učitelji su podigli svijest o različitosti i uključenosti u kodiranje te istražili potencijale umjetne inteligencije u obrazovanju. U ovom su tečaju kroz tri tjedna učitelji eksperimentirali s novim materijalima za učenje i izazovima te su stvarali vlastite aktivnosti. Učitelji su se upoznali s inicijativom EU Code Week i mogućnostima koje ona nudi. Povezali su se s kolegama istomišljenicima i postali dio zajednice koja potiče suradnju, timski rad i razmjenu dobre prakse te potiče raspravu i razmišljanje.
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već sedmu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju u kategorijama MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar te nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Aktivnosti eTwinning projekata za EU Code Week na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjih međunarodnih eTwinning projekata STEAM Coding Lab, code 2gether i Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts, a vezane za provedbu aktivnosti za EU Code Week. prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Rezultati europskog natjecanja u kodiranju Codementum
Dragi čitatelji, kao što smo već pisali, obilježavajući europski tjedan programiranja, sudjelovali smo na europskom online ekipnom računalnom natjecanju na platformi Codementum. Učenici su, ovisno o razredu koji pohađaju, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. I danas su stigli rezultati! Ekipa učenika 8.b razreda (svi koji pohađaju izborni predmet informatiku) osvojila je izvrsno drugo mjesto. Čestitke informatičarkama i informatičarima 8.b razreda!
:: opširnije ::Certifikati sudjelovanja u obilježavanju EU Code Week 2022.
Nakon provedbe aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan aktivnosti (u sklopu aktivnosti međunarodnih eTwinning projekata Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts, Code 2gether i STEAM Coding Lab) stigli su nam certifikati sudjelovanja.
:: opširnije ::EU Code Week 2022. u petim razredima
Učenici 5.a i 5.b razreda obilježili su EU Code Week 2022. upoznavanjem s portalom elektire (https://lektire.skole.hr) i načinom prijave na portal. Na portalu učenici osnovnih i srednjih škola, kao i njihovi nastavnici, mogu pronaći cjelovita književna djela hrvatskih i stranih pisaca u različitim digitalnim formatima prilagođenima suvremenim standardima responzivnosti i korištenju na različitim uređajima. Ta djela velikim dijelom prate popis obveznih književnih tekstova, klasičnih i svjetskih književnih tekstova za cjelovito čitanje ili čitanje ulomaka navedenim u kurikulumu za nastavni predmet Hrvatski jezik. Nakon uvodnog dijela, učenici su jednom od najpoznatijih lektirnih likova, Alisi u zemlji čudesa, naredbama pomagali da stigne do vrata kroz koja je prošao zec.
:: opširnije ::EU Code Week 2022. u četvrtim razredima
Učenici 4.a i 4.b razreda obilježili su europski tjedan programiranja 2022. različitim aktivnostima. Izradili su robota poštujući pravila izrade crteža pixel art tehnikom, spajali su parove u online alatu Learning Apps, također na temu robota, rješavali su sudoku s robotima (izrezali su dijelove koji nedostaju i zalijepili ih na točno određeno mjesto sudoku tablice), crtali su robota od dijelova koje su dobili bacanjem kocke. U računalnoj aktivnosti usmjeravali su robota do cilja pravilnim pisanjem naredbi (naprijed, desno, lijevo). A u posljednjoj aktivnosti učenici su postali roboti, jer su po unaprijed postavljenim uputama morali što brže i bez greške prijeći poligon sa zadanim uputama (koju ruku/e i nogu/e koristiti u pojednim dijelu poligona). Provedene aktivnosti dio su aktivnosti međunarodnog eTwinning projekta „Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts“.
:: opširnije ::EU Code Week 2022. u šestim razredima
Učenici 6.a i 6.b razreda obilježili su EU Code Week 2022. Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću programirnja i računalnog razmišljanja. Učenje programiranja pomaže učenicima da shvate svijet oko sebe koji se brzo mijenja, prošire svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija i razvijaju vještine i sposobnosti kako bi istraživali nove ideje i bili inovativni. Šestaši su zamijenili uloge: ovaj su put učenici postali računalo! Čitali su i tumači programe u online aplikaciji Compute it! kako bi pronašli pravi put do cilja i pobijedili u izazovima. Morali su se usredotočiti i koristiti svoje intuitivne sposobnosti da bi razumjeli neke temeljne koncepte programiranja. I bili su jako uspješni u tome.
:: opširnije ::EU Code Week 2022. u sedmim razredima
Učenici 7.a i 7.b razreda obilježili su europski tjedan programiranja izradom jednostavne aplikacije za mobilne uređaje (koju na kraju QR kodom mogu pohraniti na svoj mobilni uređaj) vođeni uputama u dvanaest koraka. Kalkulator će korisniku omogućiti unos dva broja te izračunavanje zbroja, razlike, umnoška ili količnika unesenih brojeva. Sedmaši su sudjelovali i u europskom natjecanju programiranja koje je organizirala platforma Codementum, gdje su također nizanjem blokova naredbi ili pisanjem naredbi u Python-u usmjeravali simpatičnog pingvina da dođe do cilja.
:: opširnije ::EU Code Week 2022. u osmim razredima
Učenici 8.a i 8.b razreda obilježili su EU tjedan programiranja, koji se po deseti put obilježava u mjesecu listopadu. U Blocks Jumper: mini course, učenici su kroz deset zadataka osmislili igru u kojoj igrač dodiruje ili klikne zaslon kako bi natjerao majmunčića da preskače praznine dok ne dođe do zvijezde. U rješavanju zadataka učenici koriste predložene blokove naredbi.
Osmaši su sudjelovali i u europskom natjecanju programiranja koje je organizirala platforma Codementum, gdje su također nizanjem blokova naredbi ili pisanjem naredbi u Python-u usmjeravali simpatičnog pingvina da dođe do cilja.
Novi eTwinning projekt "STEAM Coding Lab"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "STEAM Coding Lab" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Turske, Moldavije, Grčke i Hrvatske. Koordinatorica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Aktivnosti će projekta biti usmjerene na poticanje logičkog razmišljanja i mašte učenika korištenjem tehnologije i programskih jezika.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Code 2gether"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Code 2gether" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Španjolske, Francuske, Bugarske i Hrvatske. Koordinatorica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavni cilj projekta je provedba aktivnosti prije početka učenja bilo kojeg programskog jezika, tj. početak putovanja kodiranja od osnovnih pojmova kao što su slijed, petlja, grananje, algoritmi... Učenici će kroz igru biti uključena u aktivnosti koje ih uključuju kroz tijelo i pokret, manipulaciju, korištenje novih tehnologija, jezično izražavanje. Djecu se od najranije dobi može poticati da budu aktivni korisnici novih tehnologija, pomažući im da razviju logičke vještine i sposobnost kreativnog i učinkovitog rješavanja problema..
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "eSafety first"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Esafety first" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Turske, Italije, Grčke, Poljske i Hrvatske. Aktivnosti će projekta biti obilježavanje Dan sigurnijeg Interneta različitim aktivnostima, izmjenjivanje znanja i iskustva o e-sigurnosti pomoću različitih digitalnih alata, razvijanje digitalnih kompetencija, naučiti kako primijeniti e-sigurnost svakodnevno u školi, razvijati vještine sigurnosti u digitalnom svijetu.
:: opširnije ::Za Dan učitelja nagrađena je i učiteljica naše škole
Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 513 najuspješnijih u školskoj godini 2021./2022. godini, među kojima je i naša učiteljica Kristina Krtalić, učiteljica savjetnica informatike.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Digital & Nondigital Activities Approaches in Learning Programming Concepts" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Turske, Moldavije, Grčke, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Italije, Portugala, Tunisa, Litve i Hrvatske. Koordinatorica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavni cilj projekta je provedba aktivnosti prije početka učenja bilo kojeg programskog jezika, tj. početak putovanja kodiranja od osnovnih pojmova kao što su slijed, petlja, grananje, algoritmi...
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Djevojčice u STEM-u"
U ovoj smo se školskoj godini uključili u zanimljiv projekt "Djevojčice u STEM-u". Koordinatorica projekta u našoj školi je Ivana Tunjić, prof. biologije i kemije, sudionici su Ivana Markeljević, prof. biologije i kemije, Ana Nikolić, prof. matematike, Ružica Crnac prof. fizike i učenice sedmih i osmih razreda, a koordinator projekta za ICT je Kristina Krtalić, prof. informatike.
Ciljevi projekta su kod djevojčica sedmih i osmih razreda probuditi ili produbiti ljubav prema matematici, ICT-u i prirodnim znanostima, ali i razvijanje kompetencija 21. stoljeća kao što su suradnja, kritičko mišljenje, kreativnost i komunikacija.
Učenice će sudjelovati u ekipnom natjecanju "Djevojčice u STEM-u" koje se održava online i to u znanju iz kemije, biologije, fizike i matematike, koje će se održati u ožujku povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena te u online ekipnom natjecanju u informatici, koje će se održati u travnju povodom Međunarodnog dana djevojaka i žena u ICT-u.
Microsoft Innovative Educator Expert 2022-2023
Microsoft svake godine bira inovativne učitelje koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. I ove je godine titula dodijeljena i učiteljima iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već šestu godinu za redom. Hrvatski su učitelji ovim prIznanjem postali dijelom zajednice učitelja širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike.
:: opširnije ::STEM School Label Competent
Našoj je školi još jednom dodijeljena Oznaka STEM škole koja vrijedi idućih 18 mjeseci. Da bi škola dobila STEM School Label potrebno je ispuniti više uvjeta. Najprije se treba registrirati, a zatim sudjelovati u zajednici dijeljenjem znanja, resursa, primjera i iskustva, ispuniti upitnik za procjenu... STEM oznaku smo dobili sudjelovanjem u različitim STEM projektima (Full STEAM ahead, Code an AI, Food Lab, program GLOBE,...) koje su realizirali učitelji i učenici naše škole te sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju The 2022 STEM Discovery Campaign. Uz oznaku STEM škole dobili smo i akcijski plan kojim ćemo ne samo zadržati oznaku STEM škole, nego se nadamo dobiti i oznaku STEM School Label Proficient i STEM School Label Expert.
:: opširnije ::Međunarodno natjecanje STEM Discovery Campaign 2022.
Dragi čitatelji, kao što smo već pisali, ove smo godine s aktivnosti "Nije svaka voda H2O" međunarodnog eTwinning projekta "Full STEAM ahead" sudjelovali na međunarodnom natjecanju STEM Discovery Campaign 2022. u kategoriji STEM aktivnosti s aktivnostima o vodi i svojstvima vode (prilagođene uzrastu učenika). STEM Discovery Campaign 2022. je međunarodna inicijativa koja poziva projekte, organizacije, knjižnice, škole, sveučilišta i klubove mladih širom Europe i širom svijeta da proslave karijere i studije na poljima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM).
Danas smo saznali da smo jedan od pobjednika u kategoriji Scientix Competiton 1: STEM Activities. Posebna zahvala svim učenicima (sad već) 5.a, koji su aktivno sudjelovali u svim pripremljenim aktivnostima. Bravo!
Oznaka kvalitete za projekt "Full STEAM ahead"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projektFull STEAM ahead završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autori projekta su učitelji iz Bosne i Hercegovine Azra Salihović i Nijaz Salihović, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Projekt učenike upoznaje s različitim načinima korištenja umjetne inteligencije u različitim nastavnim situacijama i različitim predmetima te im pokazuje različite načine upotrebe umjetne inteligencije u različitim nastavnim situacijama i različitim predmetima.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Code with AIt"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Code with AI završio. Stigla je ptvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Portugala, Albanije, Španjolske, Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autorice projekta su naša učiteljica informatike Kristina Krtalić i učiteljica iz Turske Figen Eğin. U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Portugala, Njemačke, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Učenici su realizacijom aktivnosti u ovom projektu razvijali računalne vještine razmišljanja kao što su logika, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, rješavanje problema te učinkovito i sigurno korištenje informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Let`s start coding"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Let`s start coding završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Španjolske, Gruzije, Azerbajdžana i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Oya Arslan i Havva Gözde Yaşagör iz Turske, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Projekt uključuje razvijanje vještina računalnog razmišljanja učenika te sigurnu i aktivnu uporabu informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Kroz aktivnosti projekta razvijali smo vještine 21. stoljeća kao što su logičko izvršavanje, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, opismenjavanje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u rješavanju problema.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Click smart with dart"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Click smart with dart završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Rumunjske, Tunisa, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Jasminka Belščak i Martina Kos-Grabar iz Hrvatsk, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Clickbait je često zastupljen na društvenim mrežama i popularnim portalima. To je vrsta dezinformacije – klikolovka, što znači da naslov, slika i tekst nisu međusobno povezani. Učenici će kroz projekt naučiti da takve stranice ne nude kvalitetne informacije.
:: opširnije ::STEMpedia International Bootcamp on Coding, Artificial Inteligence & Robotics for Educators
STEMpedia & ARTPARK su organizirali petodnveni online Bootcamp za učitelje diljem svijeta koji su spremni nadograditi svoje opće razumijevanje kodiranja, umjetne inteligencije (AI) i robotike. Svi sadržaji i aktivnosti učenja osmišljeni su na takav način da pomažu učiteljima da uključe kodiranje, umjetnu inteligenciju i robotiku u poučavanje i učenje putem pristupa praktičnog učenja.
:: opširnije ::Certificate of participation STEM Discovery Campaign 2022.
I ove smo godine sudjelovali u STEM Discovery Campaign 2022. Kampanja okuplja i povezuje STEM entuzijaste iz cijelog svijeta radi promicanja i inovacija u STEM obrazovanju. Ovogodišnja tema bila je 'STEM za sve', s ciljem da se pokaže da STEM nadilazi ograničenja u učionici i da svatko može biti STEM znanstvenik, barem na jedan dan. Sudionici su također imali priliku prijaviti svoje aktivnosti i sudjelovati u 14 različitih natjecanja koje su organizirali različiti partneri kampanje. U kampanji je sudjelovalo više od 191.600 sudionika, među njima 24.400 učitelja, iz 8.900 škola s 1.696 organiziranih aktivnosti iz 45 zemalja diljem svijeta. Kao i prošle godine, sudjelovali smo i u dijelu natjecanja te s nestrpljenjem iščekujemo i rezultate.
:: opširnije ::Computer Science: prepare your students for the future
Ovaj tečaj nastoji upoznati nastavnike s informatikom, objasniti kako je nastavnici mogu koristiti u učionici i istražiti informatiku kao potencijalnu buduću karijeru za studente. Učitelji su u sklopu tečaja istražili kako kod učenika razvijati vještine rješavanja problema i kreativno razmišljanje dok podučavaju informatiku i koncepte računalnog razmišljanja. Sudionici su dobili pregled obrazovnih aktivnosti za informatiku, umjetnu inteligenciju, vizualno i tekstualno programiranje. Upoznali su se s konkretnim resursima koje mogu koristiti za podučavanje informatike u svojoj učionici, kao što su Google for Education, Code Week i Code.org. Na kraju MOOC-a sudionici su za certifikat morali kreirati scenarij učenja koji mogu koristiti u svojoj učionici.
:: opširnije ::Državno natjecanje iz informatike
Najbolja informatičarka naše škole, Lucija Funarić iz 6.a razreda (pod mentorstvom učiteljice Kristine Krtalić), sudjelovala je od 3. do 6. svibnja na Državnom natjecanju iz informatike u Vodicama u kategoriji DIGITALNE KOMPETENCIJE 6. U jakoj konkurenciji (jedina djevojčica u skupini) osvojila je izvrsno četvrto mjesto (77.77% riješenih zadataka). Lucija je ove godine bila i jedina predstavnica naše županije na Državnom natjecanju mladih informatičara. Luciji upućujemo iskrene čestitke i pohvale za izniman trud i promociju naše škole.
:: opširnije ::Schools Tackling Disinformation
Facts4All Massive Open Online Course (MOOC) osnažuje učitelje osnovnih i srednjih škola da razviju i provode učinkovite pristupe cijele škole za poticanje kritičkog razmišljanja i rješavanje online dezinformacija kroz međugeneracijsku suradnju i angažman zajednice. Tečaj je namijenjen učiteljima osnovnih i srednjih škola bilo kojeg predmeta.
:: opširnije ::Aktivnosti projekta Full STEAM ahead na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Full STEAM ahead, a vezane za provedbu kampanje STEM Discovery Campaign 2022. prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::STEM Discovery Campaign 2022.
Kampanja STEM Discovery Campaign 2022. je međunarodna inicijativa koju organizira Scientix koja poziva organizacije, knjižnice, škole, sveučilišta i klubove mladih diljem Europe i svijeta da sudjeluju u aktivnostima iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM). Tema ovogodišnje kampanje je STEM za sve, a sudjeluju učenici i njihovi učitelji iz europskih zemalja pa i šire. Učenici 4.a razreda osnovne škole Hugo Badalić i ove su se godine pridružili kampanji s temom Nije svaka voda H2O. U provedenim su aktivnostima učenici koristili vještine promatranja, mjerenja, opažanja, grafičkog prikaza podataka, zaključivanja.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
Danas je u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Digitalne kompetencije 6 sudjelovala je učenica Lucija Funarić iz 6.a razreda i osvojila izvrsno 1. mjesto. U kategoriji Digitalne kompetencije 5 sudjelovao je učenik Mihael Blatančić iz 5.b razreda i osvojio odlično 2. mjesto. Čestitke Luciji i Mihaelu!
:: opširnije ::Aktivnosti projekta Click smart with dart na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Click smart with dart, a vezane za provedbu aktivnosti Dana sigurnijeg Interneta prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u petim razredima
Ove su godine petaši različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.5.1 učenik analizira etička pitanja koja proizlaze iz korištenja računalnom tehnologijom. Petaši su danas naučili koji su osobni podaci i da ih ne treba dijeliti s drugima. Odigrali su kviz o prepoznavanju osobnih podataka. Naučili su prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku, te provjerili prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online kvizu. Upoznali su se s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Zaključili su da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti! Učenici su i u igrici Digitalna putovnica kroz nekoliko koraka određivali kako stvoriti jaku zaporku. Svakako najzanimljiviji dio današnjeg dana učenicima bio je igranje avanturističke igrice Budi Internet genijalac koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Učenici petih razreda odigrali su dio nazvan Toranj s blagom - čuvaj svoje tajne te postali pravi Internet genijalci. U igrici su izbjegavali hakere da im ne ukradu poruke i identitet. Svi su učenici petih razreda i ove godine dobili HAKOM-ovu brošuru "Kako se zaštititi u svijetu Interneta i mobilnih telefona". Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "Click smart with dart".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u četvrtim razredima
Ove su godine, po drugi put u informatičkoj učionici, učenici četvrtih razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Učenici su na listiću određivali koje od navedenih aktivnosti nisu sigurne, za koje je aktivnosti potreban oprez te koje su aktivnosti na Internetu dopuštene. Nakon završenog zadatka, učenici su argumetirali zašto su pojedinu aktivnost postavili u određenu kategoriji (obojili jednom od tri boje). Odigrali su igru Budi Internet genijalac te su tijekom igre morali zapamtiti tri pravila za siguran rad na Internetu. Tri su pravila iz igrice morali upisati u obliku savjeta svojim vršnjacima na listić te ga ukrasiti. Učenici su riješili kviz Ne treba sve podijeliti, kviz Dobri i loši digitalni tragovi, te s učiteljicom kao moderatorom odigrali kviz Jeste li znali?. Sve provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "Click smart with dart".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u šestim razredima
Ove su godine šestaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.6.1 učenik stvara svoje pozitivne digitalne tragove primjenjujući saznanja o važnosti i utjecaju digitalnih tragova na naš svakodnevni život. Raspravljali smo o tragovima (u pijesku, različite životinjske tragove, otisak prsta,...). Učenici su upoznali pojmove digitalni trag, pozitivni i negativni tragovi, aktivni i pasivni tragovi, digitalni ugled, te u tražilicu upisivali svoje ime da potraže i analiziraju svoje digitalne tragove. Rješavali su kviz u kojem su određivali što od navedenog je pozitivan a što negativan trag. U online alatu Wordart su izrađivali "digitalni trag" riječima povezanim s današnjom aktivnošću te ga pohranili u svoj e-portfolio i prikazali na Padlet ploči. Kako u Wordart-u ne postoji oblik stopala, učenici su sliku/crtež stopala (lijevog ili desnog) dodali iz svoje mape u Wordart-u. Upisivali su pojmove koje smo danas saznali/ponovili a vezane za digitalne tragove na Internetu, dodjeljivati im broj (ovisno o tome koje riječi želi istaknuti veličinom), odrediti boje kojima će prikazati znak, vrstu fonta, pohraniti u svoj eportfolio kao .jpg datoteku. Učenici su u objavama tri osobe morali objasniti što su saznali iz njihovih "digitalnih" tragova. Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "Click smart with dart".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u 3.a razredu
Svake se godine, drugog dana drugog tjedna u drugom mjesecu, obilježava Dan sigurnijeg Interneta (moto je Zajedno za bolji Internet). Ove su godine, po prvi put u informatičkoj učionici, učenici 3.a razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.3.2 učenik primjereno reagira na svaku opasnost/neugodnost u digitalnome okruženju, štiti svoje i tuđe osobne podatke. Razgovarali su s učiteljicom u kojim se situacijama osjećaju (ne)sigurno, kako biti siguran i kako se štititi na Internetu, što su osobni podaci i treba li ih dijeliti na Internetu, prepoznati i pravilno koristiti emotikone, te savjete za rad na Internetu. Na kraju su odigrali edukativnu igricu Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. U igri, glavni lik je dabrica Darka, koja je razigrana i nestašna, znatiželjna i hrabra, rado se upušta u pustolovine i istražuje, pravi je pokretač i inicijator i nikad joj nije teško pokušati riješiti problem. U igri i rješavanju problema pomažu joj medo Marko i mudra sova. Oni su također i dobro društvo za vježbe rastezanja jer je uz igranje i učenje na računalu važno voditi i brigu o svom zdravlju. Igrica razvija svijest o primjeni digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu, posljedicama njezine primjene te pravima i odgovornostima digitalnog građanina. Svi su učenici uspješno odigrali igricu, riješili kviz na kraju igrice te svoju diplomu spremili u svoju mapu, a učiteljica je za cijeli razred ispisala na papir jednu zajedničku diplomu koju će istaknuti u svom razredu. Provedene aktivnosti dio su međunarodnog eTwinning projekta "Click smart with dart".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u osmim razredima
Ove su godine učenici osmih razreda za Dan sigurnijeg Interneta sudjelovali u, za sve učenike u Republici Hrvatskoj, organiziranoj potrazi za blagom. Potragu je organizitala udruga Suradnici u učenju. Potraga za boljim internetom 2022. za učenike pripremljena je kao izazov s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta i općenito digitalnih tehnologija. te je otvorena 1. veljače, a učenici su je mogli rješavati do 8. veljače u ponoć. Za sudjelovanje u interaktivnoj potrazi bilo je potrebno računalo ili neki drugi digitalni uređaj s mrežnim preglednikom, pristupom internetu i vrijeme, te kompetencije: pretraživanje interneta, kritičko promišljanje, čitanje s razumijevanjem, uočavanje bitnog, donošenje zaključka na temelju informacija, točnost i promišljanje prije nego se odabere neki od odgovara. Potraga je bila organizirana u obliku kviza s 20 pitanja i zadataka.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2022. u sedmim razredima
Ove su godine učenici sedmih razreda za Dan sigurnijeg Interneta sudjelovali u, za sve učenike u Republici Hrvatskoj, organiziranoj potrazi za blagom. Potragu je organizitala udruga Suradnici u učenju. Potraga za boljim internetom 2022. za učenike pripremljena je kao izazov s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta i općenito digitalnih tehnologija. te je otvorena 1. veljače, a učenici su je mogli rješavati do 8. veljače u ponoć. Za sudjelovanje u interaktivnoj potrazi bilo je potrebno računalo ili neki drugi digitalni uređaj s mrežnim preglednikom, pristupom internetu i vrijeme, te kompetencije: pretraživanje interneta, kritičko promišljanje, čitanje s razumijevanjem, uočavanje bitnog, donošenje zaključka na temelju informacija, točnost i promišljanje prije nego se odabere neki od odgovara. Potraga je bila organizirana u obliku kviza s 20 pitanja i zadataka.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Sudjelovali su učenici petih i šestih razreda u kategorijama Digitalne kompetencije 5 i Digitalne kompetencije 6. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se 11. ožujka 2022. godine).
:: opširnije ::Scientix Ambassador za Hrvatsku 2021-2022.
SCIENTIX (The community for science education in Europe) je projekt koji promiče i podupire europsku suradnju nastavnika predmeta u području znanosti, tehnologija, inženjerstva i matematike, obrazovnih stručnjaka, kreatora politika i ostalih stručnjaka za obrazovanje iz područja znanosti, tehnologija, inženjerstva i matematike. Scientixovi ambasadori – članovi Scientixova panela učitelja – promiču Scientix te svoje kolege (učitelje prirodoznanstvenih predmeta i matematike diljem Europe) informiraju o radu projekta. Naša je učiteljica informatike, Kristina Krtalić, početkom ove godine stekla titulu Scientix ambasadora za Republiku Hrvatsku. Da bi postala Scientix Ambassador, morala sudjelovati u njihovim aktivnostima, proći nekoliko međunarodnih edukacija te nakon prijave za ambasadora uspješno proći Scientix Ambassadors Training Course.
:: opširnije ::Code Week Super Organiser Challenge
Danas je naša učiteljica dobila još jedno priznanje za sudjelovanje u izazovu Code Week Super Organiser Challenge. Izazov je organiziranje 10 ili više aktivnosti Tjedna programiranja u 2021.
:: opširnije ::Code Week 4 All challenge
Dragi čitatelji, danas nam je stigao certifikat za uspješno sudjelovanje u izazovu Code Week 4 All challenge tijekom Europskog tjedna programiranja (koji je održan od 9. do 24. listopada a u kojem su sudjelovali svi učenici na nastavi informatike). Certifikat je rezultat približavanja programiranja većem broju učenika te unapređenju digitalne pismenosti!
:: opširnije ::Rezultati međunarodnog natjecanja Codementum
Dragi čitatelji, kao što smo već pisali, u prosincu 2021. godine sudjelovali smo na međunarodnom ekipnom natjecanju na platformi Codementum u sklopu Hour of Code 2021. Učenici su, ovisno o razredu koji pohađaju, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. Na žalost, nismo uspjeli osvojiti jedno od prva tri mjesta (po broju bodova i vremenu rješavanja), ali ćemo ipak izdvojiti najbolje učenice i učenike po razredima u našoj školi: Matea Bumbić (4.a) 54/60, Mihael Blatančić (5.b) 56/60, Tena Vladić (6.a) 57/60, Ivan Cicvarić (7.b) 58/60 i Ana Zirdum (8.b) 58/60. Čestitke svim učenicima!
:: opširnije ::Aktivnosti projekta Let`s start coding na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Let`s start coding, a vezane za provedbu aktivnosti sata programiranja za svakog učenika (Hour of Code 2021.) prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Božićne aktivnosti programiranja u 3.a
Ishod domene B. Računalno mišljenje i programiranje učenika trećih razreda u izbornom predmetu informatika (B.3.1 nakon treće godine učenja predmeta Informatika u domeni Računalno razmišljanje i programiranje učenik stvara program korištenjem vizualnoga okruženja u kojemu se koristi slijedom koraka, ponavljanjem i odlukom te uz pomoć učitelja vrednuje svoje rješenje.) ostvarili smo zanimljivim unplugged i računalnim božićnim aktivnostima.
:: opširnije ::Hour of Code 2021.
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 6. do 12. prosinca obilježavao Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici i učenice obilježili Sat programiranja i to sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju na platformi Codementum u sklopu Hour of Code 2021. gdje su također nizanjem blokova naredbi ili pisanjem naredbi u Python-u usmjeravali simpatičnog pingvina da dođe do cilja. Učenici su, ovisno o godinama, rješavali zadatke u dvjema skupinama, Basic i Advanced. S nestrpljenjem očekujemo rezultate.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar 2021.
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama i razredima na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Ukupne rang liste dostupne su samo učiteljima na MOOC-u. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji u Republici Hrvatskoj, Jona Janković (8.b), Martin Tekić (7.b) i Ivan Cicvarić (7.b) u kategoriji MegaDabar, te Matej Kolomejac (4.a) i Maksim Tall (4.b) u kategoriji MiliDabar. Ali to nije sve, učenici Matej Kolomejac i Jona Janković uspjeli su točno riješiti svih dvanaest zadataka, te Martin Tekić isto tako odličnih jedanaest zadataka. Bravo, Matej, Jona i Martin! Čestitamo svim sudionicima šestog po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već šestu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju u kategorijama MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar te nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Click smart with dart"
Nakon uspješno završena čak četiri međunarodna eTwinning projekta u šk. godini 2020./2021., uključujemo se u novi projekt. "Click smart with dart" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Rumunjske, Tunisa, Italije i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Jasminka Belščak i Martina Kos-Grabar iz Hrvatske. Ovim će projektom učenici poboljšati svoje znanje o opasnostima na Internetu te podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti.
:: opširnije ::Primjer dobre prakse na Godišnjoj konferenciji eTwinning
Dragi čitatelji, po pozivu gđe Ane Pavlić, koordinatorice za eTwinning, s primjerom dobre prakse sudjelujemo u Godišnjoj konferenciji eTwinninga s temom Medijska pismenost i dezinformacije, koja je obilježena u našem eTwinning projektu "A safety net for Internet safety".
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt Let`s code together - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label) za četiri provedena eTwinning projekta u šk. godini 2020./2021. "A safety net for internet safety", "Code an AI", "Let`s code together" i "Micro circuits for Mega solution". Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini.
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt A safety net for internet safety - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt Micro circuits for Mega solutions - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt Let`s code together - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::Certifikati sudjelovanja u obilježavanju EU Code Week 2021.
Nakon provedbe aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan aktivnosti (u sklopu aktivnosti međunarodnih eTwinning projekata Let`s start coding, Full STEAM ahead, Code with AI i The first steps in robotics) stigli su nam certifikati sudjelovanja.
:: opširnije ::EU Code Week 2021. u petim razredima
Učenici 5.a i 5.b razreda obilježili su Europski tjedan programiranja. Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Učenje programiranja pomaže nam da shvatimo svijet oko sebe koji se brzo mijenja, proširimo svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija te da razvijemo vještine i sposobnosti kako bismo istraživali nove ideje i bili inovativni. Iako će se s programiranjem upoznati tek u drugom polugodištu, petaši su pomagali veselom dabru da sagradi branu, napravi sok za kupce majmuna, zeca,... i u tome su svi bili uspješni. Učenici su u navedenoj aktivnosti programirali slaganjem blokova i to slijedom naredbi i ponavljanjem tj. sadržajima s kojima će se učenici iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje upoznati ove školske godine.
:: opširnije ::EU Code Week 2021. u 3.a razredu
Učenici i učenice 3.a razreda matične škole unplugged i računalnim su aktivnostima obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2021). Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću kodiranja i računalnog razmišljanja. Nakon što su učenici saznali što je algoritam (niz preciznih uputa koje pomažu u rješavanju nekog problema), te nabrajali primjere algoritama iz svakodnevnog života (recepti za kolače, sadnja biljke, priprema za školu, put do škole,...), učenici su na računalu uspješno redali korake u tri aktivnosti (posadi biljku, radni dan dječaka, pečemo kolače). U drugoj su aktivnosti prvo izradili korake za algoritam izrade neobičnog lika, a zatim po tim koracima nacrtali, obojali i imenovali neobični lik. U računalnom dijelu su pomagali malom majmunčiću da dođe do škrinje s blagom, slaganjem blokova naredbi. Kako su izgledale aktivnosti i koliko su uspješno učenici sudjelovali u zadatcima, pogledajte u našoj galeriji slika.
:: opširnije ::Eu Code Week 2021. u osmim razredima
Učenici i učenice osmih razreda matične škole aktivnošću su programiranja u JavaScriptu obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2021). Mijenjali su koordinate likova u igrici, mijenjali izglede likova, dodavali elemente i određivali pozicije (zlatnika koje je lik trebao prikupiti), dodatne igrače (jer je uvijek zanimljivije igrati s više igrača) elemente izbjegavanje, određivali kojim tipkama na tipkovnici će se igrica igrati, dodavali neprijatelje (bez njih ništa) koji će ometati likove, pozadinu igrice,... Još jedan vrlo zanimljiv način da učenici u online okruženju upoznaju nešto novo, u ovom slučaju osnove programiranja u JavaScriptu.
:: opširnije ::EU Code Week 2021. u sedmim razredima
Učenici sedmih razreda su neobičnim algoritamskim i problemskim zadacima u Robot Restaurant Puzzler pomagali robotu u restoranu da uredi restoran, dođe do stola i posluži goste (naravno, onom hranom koju su naručili) i na taj način obilježili EU Code Week (Europski tjedan programiranja).
:: opširnije ::EU Code Week 2021. u šestim razredima
Prošli je tjedan u šestim je razredima obilježen EU Code Week 2021. Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću programirnja i računalnog razmišljanja. Učenje programiranja pomaže učenicima da shvate svijet oko sebe koji se brzo mijenja, prošire svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija i razvijaju vještine i sposobnosti kako bi istraživali nove ideje i bili inovativni. Šestaši su zamijenili uloge: ovaj su put učenici postali računalo! Čitali su i tumači programe u online aplikaciji Compute it! kako bi pronašli pravi put do cilja i pobijedili u izazovima. Morali su se usredotočiti i koristiti svoje intuitivne sposobnosti da bi razumjeli neke temeljne koncepte programiranja. I bili su jako uspješni u tome.
:: opširnije ::EU Code Week 2021. u četvrtim razredima
Učenici 4.a i 4.b razreda ovaj su tjedan obilježili EU Code Week različitim unplugged i računalnim aktivnostima. Pomagali su Marcu i Sophiji da svladaju prepreke i dođu do cilja. Zanimljivim su unplugged zadatkom Decode me dešifrirali poruku. Saznali su što je kriptografija, kojim se znakovima poruka može kriptirati, upoznali i postali pravi mali znalci u uporabi Morseove abecede, obrnute abecede, abecede Cara Julija Cezara s pomakom, Brailovog pisma,... Rješavali smo malo drugačiji pixel art zadatak, Programirali smo, ali na papiru, crtali smo svoje ime, da, da, crtali. Kako su izgledale aktivnosti i koliko su uspješno učenici sudjelovali u zadatcima, pogledajte u našoj galeriji slika.
:: opširnije ::Tečaj EU Code Week Online Bootcamp
Online Code Bootcamp EU Code Week je tečaj koji je učiteljima predškolskih, osnovnih i srednjih škola pružio praktične ideje, alate i resurse koji će im pomoći da unesu kodiranje i računalno razmišljanje u učionicu. Učitelji su podigli svijest o različitosti i uključenosti u kodiranje te istražili potencijale umjetne inteligencije u obrazovanju. U ovom su tečaju kroz tri tjedna učitelji eksperimentirali s novim materijalima za učenje i izazovima te su stvarali vlastite aktivnosti. Učitelji su se upoznali s inicijativom EU Code Week i mogućnostima koje ona nudi. Povezali su se s kolegama istomišljenicima i postali dio zajednice koja potiče suradnju, timski rad i razmjenu dobre prakse te potiče raspravu i razmišljanje.
:: opširnije ::Elements of AI
Tečaj “Elements of AI” razvilo je Sveučilište u Helsinkiju i tehnološka kompanija Reaktor, a partner za Hrvatsku je Sveučilište u Zagrebu. Elements of AI sastoji se od šest poglavlja i 25 vježbi za koje je u prosjeku potrebno izdvojiti 25 sati, a od polaznika ne zahtijeva predznanje u području matematike i programiranja. Upravo je zbog toga razumljiv i namijenjen svima, od školaraca do odraslih. Polaznici svladavanjem tečaja bolje razumiju osnovne pojmove, razvijaju kritičko razmišljanje o AI novitetima, razumiju gdje se i na koji način umjetna inteligencija danas koristi, ali i mogu objasniti kako AI omogućuje funkcioniranje velikog broja uređaja i servisa.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "The first steps in robotics"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "The first steps in robotics" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Turske i Hrvatske. Autori projekta su učiteljice Grecu Daniela iz Rumunjskei i Figen Eğin iz Turske, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Glavni cilj projekta je pomoći studentima u poboljšanju znanja kroz robotiku i STEAM aktivnosti.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Code an AI"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Code an AI završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). Autorice projekta su naša učiteljica informatike Kristina Krtalić i učiteljica iz Turske Figen Eğin. U projektu su sudjelovale škole iz Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Portugala, Njemačke, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Učenici su realizacijom aktivnosti u ovom projektu razvijali računalne vještine razmišljanja kao što su logika, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, rješavanje problema te učinkovito i sigurno korištenje informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.
:: opširnije ::Za Dan učitelja nagrađene su i učiteljice naše škole
Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 511 najuspješnijih u školskoj godini 2020./2021. godini, među kojima je i naše učiteljice Ivana Tunjić, učiteljica mentorica biologije i kemije i učiteljica Kristina Krtalić, učiteljica savjetnica informatike. Obzirom na epidemiološku situaciju, održana je online dodjela na kojoj se nagrađenima obratio ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs čestitavši im na trudu i profesionalnosti u radu s učenicima.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Micro circuits for Mega solutions"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Micro circuits for Mega solutions završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu Micro circuits for Mega solutions sudjelovale su škole iz Španjolske, Grčke, Turske, Latvije, Litve, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. U ovom su projektu učenici ne samo razvijali digitalne mogućnosti (DigComp 2.0), već i osnovne vještine programiranja, računalnog razmišljanja, kritičkog mišljenja, kreativnosti i socijalne/emocionalne inteligencije.
:: opširnije ::Međunarodno natjecanje STEM Discovery Campaign 2021.
Dragi čitatelji, kao što smo već pisali, ove smo godine s aktivnosti Spring STEM activities međunarodnog projekta "Let`s code together" sudjelovali na međunarodnom natjecanju STEM Discovery Campaign 2021. u kategoriji ICT i programiranje s unplugged aktivnostima. STEM Discovery Campaign 2021. je međunarodna inicijativa koja poziva projekte, organizacije, knjižnice, škole, sveučilišta i klubove mladih širom Europe i širom svijeta da proslave karijere i studije na poljima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM).
Danas smo saznali da smo jedan od pobjednika u kategoriji ICT i programiranje. Posebna zahvala svim učenicima (sad već) 4.a, koji su aktivno sudjelovali u svim pripremljenim aktivnostima. Bravo!
STEM Career Adviser Network
Naša je učiteljica informatike, Kristina Krtalić, sudjelovanjem na međunarodnom Scientix natjecanju 2021 STEM Discovery Campaign dobila priliku postati ekskluzivni član mreže savjetnika Career Advisers Network koordinirane od strane by STE(A)M IT and the STEM Alliance.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "Let`s code together"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Let`s code together završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). "Let`s code together" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem su sudjelovale škole iz Turske, Italije, Gruzije, Rumunjske, Tunisa i Hrvatske. Projekt je uključivao razvijanje vještina računalnog razmišljanja učenika te sigurnu i aktivnu uporabu informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Kroz aktivnosti projekta razvijali smo vještine 21. stoljeća kao što su logičko izvršavanje, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, opismenjavanje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u rješavanju problema.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt "A safety net for internet safety"
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt A safety net for internet safety završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu A safety net for internet safety sudjelovale su škole iz Jordana, Poljske, Turske, Njemačke, Italije, Češke, Albanije, Grčke, Litve i Hrvatske Škole partneri su obilježile Dan sigurnijeg Interneta različitim aktivnostima, izmjenjivale znanja i iskustva o e-sigurnosti pomoću različitih digitalnih alata, razvijali digitalne kompetencije, naučili kako primijeniti e-sigurnost svakodnevno u školi, razvijali vještine sigurnosti u digitalnom svijetu.
:: opširnije ::International Dot Day 2021.
Danas, 15. rujna, u našoj je školi obilježen međunarodni dan točk(ic)e. Kako je točka važan znak u informatici (sastavni dio adrese mrežnog mjesta, adrese elektroničke pošte, IP adrese računala,...), odlučili smo ga obilježiti kratkim aktivnostima. Trećaši su spajali točkice da bi dobili lik na papiru i to su uspješno odradili, petaši su uspješno riješili zadatak s točkicama s prošlogodišnjeg međunarodnog natjecanja iz informatike i računalnog razmišljanja, a sedmaši su izradili pravo malo umjetničko djelo u čijem je središtu bila točk(ic)a.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Full STEAM ahead"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Full STEAM ahead" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autori projekta su učitelji iz Bosne i Hercegovine Azra Salihović i Nijaz Salihović, a voditeljica projekta u našoj školi je učiteljica informatike Kristina Krtalić. Ovim ćemo projektom učenicima pokazati različite načine upotrebe umjetne inteligencije u različitim nastavnim situacijama i različitim predmetima.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Code with AI"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Code with AI" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autori projekta su naša učiteljica informatike Kristina Krtalić i učiteljica iz Turske Figen Eğin. Ovim će projektom učenici poboljšati svoje računalno razmišljanje i shvatit će što je umjetna inteligencija, poboljšat će vještine računalnog razmišljanja i programiranja.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Let`s start coding"
Nakon uspješno završena čak četiri međunarodna eTwinning projekta u šk. godini 2020./2021., uključujemo se u novi projekt. "Let`s start coding" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske i Hrvatske. Projekt uključuje razvijanje vještina računalnog razmišljanja učenika te sigurnu i aktivnu uporabu informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Kroz aktivnosti projekta razvijat ćemo vještine 21. stoljeća kao što su logičko izvršavanje, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, opismenjavanje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u rješavanju problema.
:: opširnije ::Microsoft Innovative Educator Expert 2021-2022
Microsoft svake godine bira inovativne učitelje koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. Ove je godine titula dodijeljena i učiteljima iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već petu godinu za redom. Hrvatski su učitelji ovim prIznanjem postali dijelom zajednice učitelja širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike. Zahvaljujući njima, ovaj bi se trend u Hrvatskoj mogao nastaviti i idućih godina, a nadamo se da će ga pratiti i inovacije po pitanju informatike u samom obrazovnom sustavu.
:: opširnije ::Scratch week 2021.
Trećaši su krenuli s ishodima iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje i to u programskom jeziku Scratch. I to nam se poklopilo s obilježavanjem manifestacije Scratch Week 2021. U uvodnom su dijelu pixel art zadatkom crtali lik glavni lik u Scratch-u, slagali puzzle na poveznici. U parovima su blokovima od kartona (koje su dobili slučajnim odabirom) slagali programe. Blokovi su identični onima u Scratch-u 3.0. Nakon toga su te programe i izvršavali i dobro se zabavili, igrali su, učenicima uvijek dinamičan i zanimljiv, Kahoot! kviz vezan za Scratch. Sve je to prethodilo upoznavanju s dijelovima prozora programskog jezika Scratch. Naučili su kako dodati i mijenjati pozadine pozornice gdje se izvršavaju naredbe te kako dodavati, brisati, promijeniti veličine likova, te kretanje likova. Ali ovo nije kraj našeg rada u Scratch-u, nastavljamo programirati do kraja ove nastavne godine. Uskoro ćemo vam pokazati i prve uratke naših trećaša, ali i onih koji već duže vrijeme programiraju u Scratch-u.
:: opširnije ::EU Code Week TeachDay
Danas je naša učiteljica informatike sudjelovala na međunarodnoj konferenciji EU Code Week Teach Day kao EU Code Week Leading Teacher. Konferencija je pružila svim sudionicima priliku da se upoznaju s učiteljima i zaljubljenicima u programiranje, uče iz njihovih iskustava korištenjem kodiranja i računalnog razmišljanja u učionicama.
:: opširnije ::eTwinning projekti u nastavi informatike
Danas je naša učiteljica informatike predstavila učiteljima i nastavnicima informatike na županijskom stručnom vijeću Brodsko-posavske županije provedbu eTwinning projekata u nastavi informatike. Sudionici skupa su upoznati kako odabrati projekt te kako se prijaviti za sudjelovanje u projektu. Na primjeru prošlogodišnjeg međunarodnog projekta Design a World sudionici su saznali koje smo projektne aktinosti odradili u razredu na nastavi informatike, a koje u sklopu izvnannastavne aktivnosti, te su saznali kako provesti diseminaciju projekta i kako prijaviti projekt za oznaku kvalitete, nacionalnu i europsku. Sudionici su predavanje evaluirali kao izvrsno i, nadasve, korisno predavanje.
:: opširnije ::Informatika u razrednoj nastavi (B. računalno razmišljanje i programiranje)
Danas je naša učiteljica informatike predstavila učiteljima i nastavnicima informatike na županijskom stručnom vijeću Brodsko-posavske županije realizaciju dijela ishoda domene B. računalno razmišljanje i programiranje na dva primjera, Cristmas Coding i (Happy) Easter Coding. Učitelji su reagirali izrazito pozitivno, dobili su materijale za provedene aktivnosti i najavili da će sigurno dijelove sadržaja i sami primijeniti u svojim učionicama.
:: opširnije ::STEM School Label Competent
Našoj je školi dodijeljena Oznaka STEM škole koja vrijedi idućih 18 mjeseci. Učiteljica informatike Kristina Krtalić uključila je školu u zajednicu STEM škola. Da bi škola dobila STEM School Label potrebno je ispuniti više uvjeta. Najprije se treba registrirati, a zatim sudjelovati u zajednici dijeljenjem znanja, resursa, primjera i iskustva, ispuniti upitnik za procjenu... STEM oznaku smo dobili sudjelovanjem u različitim STEM projektima (Design a World, Želim stablo, Micro circuits for Mega solutions, Food Lab, program GLOBE, Croatian Makers,...) koje su realizirali učitelji i učenici naše škole te sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju The 2021 STEM Discovery Campaign. Uz oznaku STEM škole dobili smo i akcijski plan kojim ćemo ne samo zadržati oznaku STEM škole, nego se nadamo dobiti i oznaku STEM School Label Proficient i STEM School Label Expert.
:: opširnije ::(Happy) Easter Coding na EU Code Week blogu
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Let`s code together, a vezane provedbu aktivnosti jednogodišnjeg eTwinning projekta, prikazane su na EU Code Week blogu. Cijeli članak pročitajte na blogu.
:: opširnije ::Aktivnosti projekta Let`s code together na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Let`s code together, a vezane za provedbu aktivnosti manifestacije All Digital Week 2021. prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::(Happy) Easter coding
Danas je bilo živo u informatičkoj učionici u 3.a razredu. Domenu B. Računalno razmišljanje i programiranje uklopili smo u međunarodno natjecanje STEM Discovery Campaign 2021. (na koje smo prijavili današnje odrađene aktivnosti) i godišnju kampanju ALL DIGITAL Week za digitalno uključivanje i osnaživanje koja se provodi u digitalnim centrima kompetencija, knjižnicama, društvenim centrima, školama i drugim mjestima širom Europe. Učenici su u parovima prolazili kroz unplugged aktivnosti pripremljene na temu nadolazećeg blagdana Uskrsa. Učenici su birali (a neki su uspjeli odigrati i sve tri) jednu od tri igrice programiranja slaganjem blokova naredbi i na taj način pomoći zecu da dođe do mrkvice Google Rabbit, Rabbit Run ili Rabbit Chase. Crtali su zečića tako da su kockicom odredili koji dio od predloženih će nacrtati. Izradili su grafikon brojeći likove vezane za Uskrs kao pravi mali znanstvenici. I broj čokoladnih jaja su brojali po bojama te izradili grafički prikaz, a na kraju nastave smo se čokoladnim jajima i zasladili. Učenici su morali pronaći jaja (od kojih svako sadrži jedno slovo) i dobili su pitanje "Gdje je zeko?". Na kraju su nastave potražili čokoladnog zeku (jako se dobro sakrio), kojeg je pronašla naša Matea. Odradili smo dva zadatka Easter pixel art (na papiru i s bockalicama), te odradili dva pokusa s jajima (Kuhano ili sirovo? i Jaje na moru). I naravno, ništa bez uskrsnih sudoku zadataka.
:: opširnije ::Primili smo priznanje - oznaku eTwinning škole!
Oznaku eTwinningove škole od danas ponosno nosi i naša škola. Uz Dječji vrtić Potjeh, jedina smo škola u našem gradu kojoj je to pošlo za rukom ove godine.
Nakon dvodijelnog postupka prijave ukupno je 2935 škola dobilo oznaku eTwinningove škole za 2021. i 2022. godinu tj. 93 vrtića, osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske.
Nagrađene su škole pioniri i prepoznati predvodnici u područjima kao što su digitalna praksa, praksa eSigurnosti, inovativni i kreativni pristupi pedagogiji, promicanje stalnog stručnog usavršavanja osoblja te promicanje praksi za suradnju u učenju među osobljem i učenicima.
Pismenost 21. stoljeća
U srijedu, 17. ožujka u učionici Informatike održala se radionica o još jednom digitalnom alatu - Wakeletu te kako ga ugraditi u MS Teams i ostale Microsoft alate koje koristimo u razredu. Radionicu je održala profesorica informatike Kristina Krtalić. Posebnost ove radionice je u tome što su na njoj sudjelovale učiteljice i stručne suradnice naše škole. Ovo stručno usavršavanje bilo je vrlo korisno i iskoristivo u odgojno - obrazovne svrhe te kreativno i motivirajuće za daljni rad. Naime, živimo u svijetu koje se neprestano mijenja, a naše vještine i kompetencije u tom svijetu rastu. Ova radionica odlično se uklopila u obilježavanje Godine čitanja 2021., jer upravljanje medijima i njihovo vrednovanje te informacijska pismenost u koju ubrajamo i vještine digitalne pismenosti, ključne su pismenosti 21. stoljeća. Naravno, uz uvijek prisutnu čitalačku pismenost. Veselimo se sljedećoj radionici!
:: opširnije ::Potvrda sudjelovanja u aktivnostima povodom DSI
Dragi čitatelji, danas nam je stigla potvrda sudjelovanja naše škole u aktivnostima Dana sigurnijeg Interneta.
:: opširnije ::Code Week Leading Teacher
Naša je učiteljica informatike Kristina Krtalić danas dobila još jedno priznanje, titulu Code Week Leading Teacher za Hrvatsku. Biti dio zajednice Code Week Leading Teacher pomoći će učiteljici da proširi svoje znanje, razmijeni iskustva s ostalim učiteljima istomišljenicima iz čitave Europe, pristupi mogućnostima profesionalnog razvoja (mrežni događaji, radionice licem u lice itd.) i drugim događajima koji će se organizirati u sklopu EU Code Week.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
Danas je u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Digitalne kompetencije 5 sudjelovala je učenica 5.a razreda, Lucija Funarić i osvojila 2. mjesto. U kategoriji Digitalne kompetencije 6 sudjelovali su učenici 6.b razreda, Ivan Cicvarić, koji je osvojio 3. mjesto i Martin Tekić, koji je osvojio 4. mjesto. Čestitamo svim sudionicima natjecanja!
:: opširnije ::Certifikat Innovative Educator Master Trainer
Ovih je dana naša učiteljica informatike Kristina Krtalić primila još jedan Microsoftov certifikat Innovative Educator Master Trainer. Programi Microsoft Innovative Educator (MIE) prepoznaju svjetske vizionare učitelja koji koriste tehnologiju kako bi drugim učiteljima otvorili put za korištenje tehnologije u ostvarivanju ishoda predmeta. To su razni programi za pomoć učiteljima koji tek započinju ovo putovanje, kao i programi za učitelje koji su vodeći u inovativnom obrazovanju.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2021. u petim razredima
Ove su godine petaši različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.5.1 učenik analizira etička pitanja koja proizlaze iz korištenja računalnom tehnologijom.
Svake se godine, drugog dana drugog tjedna u drugom mjesecu, obilježava Dan sigurnijeg Interneta (moto je Zajedno za bolji Internet).
Petaši su danas naučili koji su osobni podaci i da ih ne treba dijeliti s drugima. Odigrali su kviz o prepoznavanju osobnih podataka. Za potrebe zaštite osobnih podataka, a jedan od njih je osobna fotografija, izradili su u online alatu Avatar Maker svoj avatar te ga pohranili i postavili na Padlet ploču. Naučili su prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku, te provjerili prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online kvizu. Upoznali su se s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Zaključili su da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti!
Svakako najzanimljiviji dio današnjeg dana učenicima bio je igranje avanturističke igrice Budi Internet genijalac koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Učenici petih razreda odigrali su dio nazvan Toranj s blagom - čuvaj svoje tajne te postali pravi Internet genijalci. U igrici su izbjegavali hakere da im ne ukradu poruke i identitet.
Na kraju su odigrali Kahoot! kviz u kojem su pokazali zavidno znanje. Svi su učenici petih razreda i ove godine dobili HAKOM-ovu brošuru "Kako se zaštititi u svijetu Interneta i mobilnih telefona".
Aktivnosti projekta A safety net for internet safety na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta A safety net for internet safety, a vezane za provedbu aktivnosti obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta, prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2021. u trećim razredima
Svake se godine, drugog dana drugog tjedna u drugom mjesecu, obilježava Dan sigurnijeg Interneta (moto je Zajedno za bolji Internet). Ove su godine, po prvi put u informatičkoj učionici, učenici trećih razreda različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.3.2 učenik primjereno reagira na svaku opasnost/neugodnost u digitalnome okruženju, štiti svoje i tuđe osobne podatke. Razgovarali su s učiteljicom u kojim se situacijama osjećaju (ne)sigurno, kako biti siguran i kako se štititi na Internetu, što su osobni podaci i treba li ih dijeliti na Internetu, koje su mrežne stranice sigurne, a koje nisu. Riješili su kviz o sigurnosti i osvojili štit sigurnosti. Na kraju su odigrali edukativnu igricu Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. U igri, glavni lik je dabrica Darka, koja je razigrana i nestašna, znatiželjna i hrabra, rado se upušta u pustolovine i istražuje, pravi je pokretač i inicijator i nikad joj nije teško pokušati riješiti problem. U igri i rješavanju problema pomažu joj medo Marko i mudra sova. Oni su također i dobro društvo za vježbe rastezanja jer je uz igranje i učenje na računalu važno voditi i brigu o svom zdravlju. Igrica razvija svijest o primjeni digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu, posljedicama njezine primjene te pravima i odgovornostima digitalnog građanina.
:: opširnije ::Code Week Super Organiser Challenge na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, ovih nam je dana pristigao certifikat za uspješno sudjelovanje u izazovu “Code Week 4 All challenge“. Izazov nas potiče da aktivnosti koje provodimo u sklopu “EU Code Week” i “Hour of Code” povežemo s drugim aktivnostima koje organiziraju škole partneri u međunarodnim projektima, susjedne škole i kolege nastavnici. Certifikat je rezultat približavanja programiranja većem broju učenika i unapređenju digitalne pismenosti. Ali to nije jedino priznaje koje je su primili. Stiglo nam je i priznanje za sudjelovanje u izazovu “Code Week Super Organiser Challenge“. Izazov je bio organizirati 10 ili više aktivnosti tijekom “Tjedna programiranja u 2020”. U 2020. godini škola je organizirala i provela čak 12 aktivnosti prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu skole.hr.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2021. u osmim razredima
Ove su godine osmaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo. Učenici su tragali za blagom (koju je priredila udruga Suradnici u učenju). U potrazi za blagom dvadeset je različitih (programskih i istraživačkih zadataka) vezanih za sigurnost na Internetu. U drugom dijelu nastave učenici su uživali u avanturističkoj igrici Budi Internet genijalac koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Uspjeli su odraditi izazove u sva četiri svijeta: Pažljiva planina - mjesto je na kojem se svi okupljaju i druže i u kojem su učenici morali paziti što ćeš dijeliti i s kime; Toranj s blagom - je srušen, a Internautova blaga poput brojeva, fotografija i privatnih poruka izložena su visokom riziku, učenici moraju pobjeći Hakeru i izgraditi toranj uz pomoć sigurnih lozinki; rijeka Java - koja prolazi kroz Interland puna je istina i laži… nije uvijek sve onako kakvim se čini, učenici su se morali osloniti na svoj razum da prijeđu rijeku i pri tome se paziti prevaranata i kradljivaca identiteta; U Kraljevstvu dobrote učenici su morali blokirati i prijavi Zlikovce, a prema ostalim Internautima budi ljubazan jer samo tako mogu vratiti mir i dobro u ovu zemlju.
:: opširnije ::Naša je škola dobila eSafety Label (oznaku esigurnosti)!
Našoj je školi dodijeljena brončana Oznaka eSigurnosti koja vrijedi idućih 18 mjeseci. Učiteljica informatike Kristina Krtalić uključila je školu u eSafety zajednicu. Da bi škola dobila eSafety Label potrebno je ispuniti više uvjeta. Najprije se treba registrirati, a zatim sudjelovati u zajednici dijeljenjem znanja, resursa, primjera i iskustva, ispuniti upitnik za procjenu... Uz oznaku esigurnosti dobili smo i akcijski plan kojim ćemo ne samo zadržati brončanu oznaku, nego se nadamo dobiti i srebrnu i zlatnu oznaku esigurnosti.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2021. u sedmim razredima
Ove su godine sedmaši različitim aktivnostima obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodima iz domene e-društvo D.7.1. učenik štiti svoj elektronički identitet i primjenjuje pravila za povećanje sigurnosti korisničkih računa te D.7.2. učenik argumentirano opisuje primjere dobrih strana dijeljenja informacija na Internetu i njihova brza širenja te primjenjuje pravila odgovornog ponašanja. Učenici su kroz kratku vježbu saznali kako dijeljenje sadržaja može izmaknuti kontroli, rješavali problemske zadatake u potrazi za blagom vezane za sigurnost na Internetu,... Svakako najzanimljiviji dio današnjeg dana učenicima bio je igranje avanturističke igrice Budi Internet genijalac koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Učenici sedmih razreda sami su birali koji će dio igrice odigrati. Učenici 7.b su u sklopu sata razrednika sudjelovali na webinaru putem ZOOM platforme za djecu i mlade pod nazivom "Gdje si ti u digitalnoj džungli?" u kojem su brojni poznati Youtuberi govorili o svojim iskustvima na Internetu. Webinar je organizirao Centar za sigurniji Internet.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2021. u šestim razredima
Ove su godine šestaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.6.1 učenik stvara svoje pozitivne digitalne tragove primjenjujući saznanja o važnosti i utjecaju digitalnih tragova na naš svakodnevni život. Raspravljali smo o tragovima (u pijesku, različite životinjske tragove, otisak prsta,...). Učenici su upoznali pojmove digitalni trag, pozitivni i negativni tragovi, aktivni i pasivni tragovi, digitalni ugled, te u tražilicu upisivali svoje ime da potraže i analiziraju svoje digitalne tragove. Rješavali su kviz u kojem su određivali što od navedenog je pozitivan a što negativan trag. U online alatu Wordart su izrađivali "digitalni trag" riječima povezanim s današnjom aktivnošću te ga pohranili u svoj e-portfolio i prikazali na Padlet ploči. Kako u Wordart-u ne postoji oblik stopala, učenici su sliku/crtež stopala (lijevog ili desnog) dodali iz svoje mape u Wordart-u. Upisivali su pojmove koje smo danas saznali/ponovili a vezane za digitalne tragove na Internetu, dodjeljivati im broj (ovisno o tome koje riječi želi istaknuti veličinom), odrediti boje kojima će prikazati znak, vrstu fonta, pohraniti u svoj eportfolio kao .png datoteku. Učenici su u objavama tri osobe morali obasniti što su saznali iz njihvoh "digitalnih" tragova. Šestaši su odradili i aktivnost Obična bijela majica kojom su, na majicu koju su dobili, premještali emotikone (najviše tri) da bi se predstavili drugima. Svakako najzanimljiviji dio današnjeg dana učenicima bio je igranje avanturističke igrice Budi Internet genijalac koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Učenici šestih razreda odigrali su dio nazvan Pažljiva planina - dijeli pažljivo te postali pravi Internet genijalci. U igrici su trebali dobro paziti što i s kim dijele, jer se informacije šire brzinom svjetlosti, a među Internautima postoje Brbljavci koji sve dijele...
:: opširnije ::Code Week Super Organiser Challenge
Danas je naša učiteljica dobila još jedno priznanje za sudjelovanje u izazovu Code Week Super Organiser Challenge. Izazov je organiziranje 10 ili više aktivnosti Tjedna programiranja u 2020.
:: opširnije ::Code Week 4 All challenge
Dragi čitatelji, danas nam je stigao certifikat za uspješno sudjelovanje u izazovu Code Week 4 All challenge tijekom Europskog tjedna programiranja (koji je održan od 10. do 25. listopada a u kojem su sudjelovali svi učenici na nastavi informatike). Certifikat je rezultat približavanja programiranja većem broju učenika te unapređenju digitalne pismenosti!
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Sudjelovali su učenici petih, šestih i sedmih razreda u kategorijama Digitalne kompetencije 5, Digitalne kompetencije 6 i Algoritmi OŠ - 7. razred. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se 3. ožujka 2021. godine).
:: opširnije ::Christmas Coding na EU Code Week blogu
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Let`s code together, a vezane provedbu aktivnosti jednogodišnjeg eTwinning projekta, prikazane su na EU Code Week blogu. Cijeli članak pročitajte na blogu.
:: opširnije ::Reciklirani ukrasi
Trećaši su na kraju ove izazovne godine imali neobičan sat informatike. Učiteljica je svim učenicima 3.a i 3.b priredila malo drugačiju čestitku. Naime, morali su sami dešifrirati što u čestitki piše. Prije sljedeće aktivnosti pokazali su zavidno znanje o recikliranju. Zašto recikliranju? Jer su izrađivali božićni ukras od starih CD-ova. Koliko su uspješni bili u tome, pogledajte u našoj galeriji slika ili na panou pored naše učionice.
:: opširnije ::Hour of Code 2020. na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu međunarodnog eTwinning projekta, a vezane za provedbu aktivnosti obilježavanja sata programiranja za svakog učenika prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika u 3.a i 3.b
Učenici trećih razreda su aktivnošću CodeMonkey Jr. obilježiti sat programiranja za svakog učenika (Hour of Code) 2020. Umjesto pisanja naredbi, učenici su programirali malog majmunčića da dođe do škrinje s blagom slaganjem niza vizualnih uputa blokovima naredbi koji predstavljaju kôd. S napredovanjem izazova učenici CodeMonkey Jr. rano stječu razumijevanje temeljnih koncepata programiranja. Druga je aktivnost današnjeg obilježavanja sata programiranja bilo programirati micro:bit tako da prikazuje kuglicu i postaviti uključen micro:bit na bor izrađen od zelenog hamer papira te jedno slovo u micro:bit čestitki (Happy New Year 2021! i Merry Christmas!). Učenici su uživali i u aktivnosti The Big Dance Party! prateći kroz glazbu niz uputa (plesnih pokreta).
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika u sedmim i osmim razredima
Računalna znanost je mnogo više od programiranja! Učenici sedmih i osmih razreda su obilježili Sat programiranja za svakog učenika aktivnošću AI for ocean. Naučili su mnogo toga o umjetnoj inteligenciji (AI), strojnom učenju, podacima o obuci i kako se umjetna inteligencija može koristiti za rješavanje svjetskih problema. Učenici su učili robota da prepozna ribu od "ne ribe", a nakon toga su ga učili da prepozna točno određenu vrstu ribe (po boji ili obliku).
:: opširnije ::Hour of Code 2020. u šestim razredima
Sat programiranja počeo je kao jednosatni uvod u računalnu znanost, osmišljen kako bi demistificirao kôd, pokazao da svatko može naučiti osnove i proširio sudjelovanje na polju računalnih znanosti. Otada je postalo svjetski pokušaj proslave informatike, počevši od jednosatnih kodiranja. I šestaši su obilježili Hour of Code 2020. dvjema aktivnostima Little Dot Adventures i Dance party. Cilj je aplikacije Little dot Adventure u svakom nivou dovesti točkicu do narančastog polja odabirom ponuđenih naredbi, što su šestaši vrlo vješto uspijevali. U aktivnosti Dance Party, birajući glazbu, pozadinu, likove i njihove pokrete, stvarali su prava mala remek djela.
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika u petim razredima
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 7. do 13. prosinca obilježavao Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici i učenice različitim aktivnostima obilježili Sat programiranja. Petaši su pomagali veselom dabru da sagradi branu, napravi sok za kupce majmuna, zeca,... i u tome su svi bili uspješni. Druga je aktivnost bila pomoći Marcu ili Sophiji da dođu do cilja. Učenici su u obje aktivnosti programirali slaganjem blokova i to slijedom naredbi i ponavljanjem tj. sadržajima s kojima će se učenici iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje upoznati ove školske godine.
:: opširnije ::Christmas pixel art
Učenici 3.a i 3.b razreda već se naveliko pripremaju za nadolazeće blagdane, ali na malo drugačiji način. Ovaj su tjedan uživali u aktivnostima Christmas pixel art i Slijedimo djeda Božićnjaka, obje iz domene B. računalno razmišljanje i programiranje. U aktivnosti Christmas pixel art učenici su zadanim uputama (dobili su samo boju i oznaku kvadratića, u kojem se retku i stupcu kvadratić nalazi) ispunjavali kvadratiće određenim bojama da bi dobili sliku. Saznali su od čega se sastoji slika na zaslonu računala te zaključili da, što su pixeli manji i što ih je više, slika je na zaslonu kvalitetnija. U aktivnosti Slijedimo djeda Božićnjaka pomagali su Djedu Božićnjaku da se uredi za selfi, zamatali smo poklone, igrali s robotom igru brzog skiciranja, plesali s vilenjacima, tražili djeda Božićnjaka, igrali se s kuglicama, da bi na kraju završili u laboratoriju za pisanje koda. Koliko su trećaši uživali, pogledajte u našoj galeriji fotografija.
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja na EU Code Week blogu
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu međunarodnog eTwinning projekta, a vezane za provedbu aktivnosti Europskog tjedna programiranja prikazane su na EU Code Week blogu. Cijeli članak pročitajte na blogu.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar 2020.
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama i razredima na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Ukupne rang liste dostupne su samo učiteljima na MOOC-u. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji u Republici Hrvatskoj, Jona Janković, 7.b, Ivan Kolomejac, 8.b i Marina Nikolić, 8.b, svi u kategoriji MegaDabar. Učeniku 3.a razreda, Mateju Kolomejcu, nedostajalo je samo 0,2 boda da uđe u 10% najboljih u svojoj kategoriji. Svi učenici sudionici na istom mjestu (MOOC-u) gdje su rješavali test mogu vidjeti zadatke i značku te diplomu koju su dobili za sudjelovanje na natjecanju. Čestitamo Joni, Ivanu, Marini i svim ostalim sudionicima petog po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već petu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju i nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu međunarodnog eTwinning projekta, a vezane za provedbu aktivnosti Europskog tjedna programiranja prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Programirali smo micro:bit-ove!
Upoznali smo se s mikroračunalima zvanim micro:bit! Učenici 3.a i 3.b su prije početka rada s micro:bit-ovima morali spojiti sve potrebne dijelove s micro:bit-om, a nakon toga spojiti i micro:bit na računalo. A onda je moglo početi programiranje. Pozvati su editor u kojem se stvaraju programi Microsoft MakeCode for micro:bit te izradili svoj prvi program koji su pohranili na micro:bit te izvršili. Baš nam je bilo zabavno. Jedva čekamo sljedeći sat informatike.
:: opširnije ::Certifikati sudjelovanja u obilježavanju EU Code Week-a
Nakon provedbe aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan aktivnosti (u sklopu aktivnosti međunarodnih eTwinning projekata Let`s Code Together, Code 4 Europe, Code an AI i Micro circuits for Mega solutions) stigli su nam certifikati sudjelovanja.
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja u osmim razredima
Učenici i učenice osmih razreda matične škole aktivnošću su programiranja u JavaScriptu obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2020). Mijenjali su koordinate likova u igrici, mijenjali izglede likova, dodavali elemente i određivali pozicije (zlatnika koje je lik trebao prikupiti), dodatne igrače (jer je uvijek zanimljivije igrati s više igrača) elemente izbjegavanje, određivali kojim tipkama na tipkovnici će se igrica igrati, dodavali neprijatelje (bez njih ništa) koji će ometati likove, pozadinu igrice,... Još jedan vrlo zanimljiv način da učenici u online okruženju upoznaju nešto novo, u ovom slučaju osnove programiranja u JavaScriptu.
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedene eTwinning projekte Code to the Future i Design a World - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektima!
:: opširnije ::EU Code Week u šestim razredima
I u šestim je razredima obilježen EU Code Week 2020. Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću programirnja i računalnog razmišljanja. Učenje programiranja pomaže učenicima da shvate svijet oko sebe koji se brzo mijenja, prošire svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija i razvijaju vještine i sposobnosti kako bi istraživali nove ideje i bili inovativni. Šestaši su zamijenili uloge: ovaj su put učenici postali računalo! Čitali su i tumači programe u online aplikaciji Compute it! kako bi pronašli pravi put do cilja i pobijedili u izazovima. Morali su se usredotočiti i koristiti svoje intuitivne sposobnosti da bi razumjeli neke temeljne koncepte programiranja. I bili su jako uspješni u tome.
:: opširnije ::Aktivnosti projekta Let`s code together na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg međunarodnog eTwinning projekta Let`s code together, a vezane za provedbu aktivnosti obilježavanja Europskog tjedna programiranja, prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::I petaši su obilježili Europski tjedan programiranja
Učenici 5.a i 5.b razreda danas su obilježili Europski tjedan programiranja. Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Učenje programiranja pomaže nam da shvatimo svijet oko sebe koji se brzo mijenja, proširimo svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija te da razvijemo vještine i sposobnosti kako bismo istraživali nove ideje i bili inovativni. Iako će se s programiranjem upoznati tek u drugom polugodištu, petaši su na web lokaciji Lightbot programirali robota da stigne do plavog kvadratića na kojem su trebali uključiti lampicu. Iako su se neki zadaci činili nerješivi, učenici nisu odustajali.
:: opširnije ::EU Code Week u 3.a i 3.b
Učenici i učenice 3.a i 3.b razreda matične škole unplugged su aktivnostima obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2020). Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću kodiranja i računalnog razmišljanja. Nakon što su učenici saznali što je algoritam (niz preciznih uputa koje pomažu u rješavanju nekog problema), te nabrajali primjere algoritama iz svakodnevnog života (recepti za kolače, pranje ruku, priprema za školu, put do škole,...), učenici su na računalu uspješno redali korake u tri aktivnosti (posadi biljku, radni dan dječaka, pečemo kolače). U drugoj su aktivnosti prvo izradili korake za algoritam izrade neobičnog lika, a zatim po tim koracima nacrtali, obojali i imenovali neobični lik. U sljedećoj su aktivnosti naziva Pingvin algoritam brrr morali odrediti kojim putem žele ići od starta do cilja. Kad su odredili put, na kartu su stavili pripremljene strelice u svaki prostor duž njihove staze. Strelice su trebali usmjeriti u smjeru u kojem treba ići da bi stigli od jednog do drugog kvadrata. A posljednji je zadatak bio najzanimljiviji. Učenici su po unaprijed postavljenim uputama morali što brže i bez greške prijeći poligon sa zadanim uputama (koju ruku/e i nogu/e koristiti u pojednim dijelu poligona). Kako su izgledale aktivnosti i koliko su uspješno učenici sudjelovali u zadatcima, pogledajte u našoj galeriji slika.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Micro circuits for Mega solutions"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Micro circuits for Mega solutions" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Latvije, Bosne i Hercegovine, Španjolske, Litve, Grčke i Hrvatske. Ovim će projektom učenici ne samo razviti digitalne mogućnosti (DigComp 2.0), već i razviti osnovne vještine programiranja, računalnog razmišljanja, kritičkog mišljenja, kreativnosti i socijalne/emocionalne inteligencije. STEM obrazovanje je najizraženija metoda koja pomaže učenicima da uspostave veze između učionice i svijeta oko sebe i riješe stvarne probleme. Upoznat ćemo studente s BBC micro:bitom i drugim robotskim setovima (koji imaju senzore i koji se mogu programirati) i mogućnostima tih tehnologija. Učit će o Internet Thing, umjetnoj inteligenciji i sigurnom korištenju Interneta. Učenici će raditi na vlastitim projektima i na suradničkim zadacima s vršnjacima iz drugih zemalja.
:: opširnije ::Za Dan učitelja nagrađena je i učiteljica naše škole
Ministarstvo znanosti i obrazovanja na Svjetski dan učitelja nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je 504 najuspješnijih u školskoj godini 2019./2020. godini, među kojima je i naša učiteljica Kristina Krtalić, učiteljica savjetnica informatike. Obzirom na epidemiološku situaciju, održana je online dodjela na kojoj se nagrađenima obratio ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs čestitavši im na trudu i profesionalnosti u radu s učenicima.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "A safety net for internet safety"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "A safety net for internet safety" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Jordana, Poljske, Njemačke, Italije, Litve, Češke, Albanije, Grčke i Hrvatske. Ovim će projektom učenici poboljšati svoje znanje o opasnostima na Internetu te podići svijest o pitanjima etike i sigurnosti.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt Let´s celebrate Safe Internet Day together
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Let´s celebrate Safe Internet Day together završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). U projektu Let´s celebrate Safe Internet Day together sudjelovale su škole iz Njemačke, Grčke, Portugala, Turske, Španjolske i Hvatske. Škole partneri su obilježile Dan sigurnijeg Interneta različitim aktivnostima, izmjenjivale znanja i iskustva o e-sigurnosti pomoću različitih digitalnih alata, razvijali digitalne kompetencije, naučili kako primijeniti e-sigurnost svakodnevno u školi, razvijali vještine sigurnosti u digitalnom svijetu.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt Design a world
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Design a world završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). "Design a World" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Italije, Turske, Portugala, Njemačke i Hrvatske. Projekt je uključivao razmjenu ideja o aktivnostima programiranja. Škole partneri su tijekom projekta poboljšali svoje računalno razmišljanje i vještine 3D dizajna, razvijali istraživački tip nastave te digitalnu pismenost upotrebom različitih web 2.0 alata.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Code an AI"
U ovoj se školskoj godini uključujemo u još jedan novi projekt. "Code an AI" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Italije, Grčke, Rumunjske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autori projekta su naša učiteljica informatike Kristina Krtalić i učiteljica iz Turske Figen Eğin. Ovim će projektom učenici poboljšati svoje računalno razmišljanje i shvatit će što je umjetna inteligencija, poboljšat će vještine računalnog razmišljanja i programiranja.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt Coding to the future
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Coding to the future završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). "Coding to the future" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Albanije, Armenije, Turske, Portugala, Njemačke, Poljske, Hrvatske, Španjolske, Tunisa, Latvije, Ukrajine, Sjeverne Makedonije, Srbije, Azerbajdžana, Italije, Bugarske, Jordana i Gruzije. Ciljevi projekta bili su razvijanje interesa za informacijsku tehnologiju, razvijanje logičkog i kritičkog razmišljanja tijekom pretraživanja, odabira, organiziranja i procjene informacija, poboljšanje vještine rješavanja problema i odlučivanja, poticanje kreativne aktivnosti, korištenje informatičkih znanja u svakodnevnom životu, suradnja na provedbi aktivnosti projekta.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za projekt Code 4 Europe
Naš je jednogodišnji međunarodni eTwinning projekt Code 4 Europe završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). Ciljevi projekta bili su upoznavanje osnova kodiranja i programiranja, razvijanje logičkog razmišljanja i računalnih vještina, promicanje grupnog rada, razmjena iskustava između partnera (škola iz Poljske, Italije, Turske, Portugala, Grčke i Hrvatske), upoznavanje s odabranim web alatima, povećanje uporabe ICT-a, obilježavanje Europskog tjedna programiranja te obilježavanje Sat programiranja za svakog učenika.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt "Let`s code together"
Nakon uspješno završena čak četiri međunarodna eTwinning projekta u šk. godini 2019./2020., uključujemo se u novi projekt. "Let`s code together" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Turske, Italije, Gruzije, Rumunjske, Tunisa i Hrvatske. Projekt uključuje razvijanje vještina računalnog razmišljanja učenika te sigurnu i aktivnu uporabu informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Kroz aktivnosti projekta razvijat ćemo vještine 21. stoljeća kao što su logičko izvršavanje, kreativnost, algoritamsko razmišljanje, komunikacija, suradnja, opismenjavanje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u rješavanju problema.
:: opširnije ::Status lidera u korištenju tehnologije dobilo 43 učitelja
Microsoft svake godine bira inovativne učitelje koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. Ove je godine titula dodijeljena 43 učitelja iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već četvrtu godinu za redom. Hrvatski su učitelji ovim prIznanjem postali dijelom zajednice učitelja širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike. Zahvaljujući njima, ovaj bi se trend u Hrvatskoj mogao nastaviti i idućih godina, a nadamo se da će ga pratiti i inovacije po pitanju informatike u samom obrazovnom sustavu.
:: opširnije ::Aktivnosti projekta na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu eTwinning projekta Design a World, a vezane za kraj provedbe aktivnosti jednogodišnjeg eTwinning projekta prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Programirajmo u Scratch-u!
U online okruženju svladali smo prve korake u programiranju videolekcijom Programirajmo u Scratch-u. Videolekcija je iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje (predmet informatika, 5. razred).
:: opširnije ::Programirajmo u Scratch-u!
U online okruženju svladali smo prve korake u programiranju videolekcijom Programirajmo u Scratch-u. Videolekcija je iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje (predmet informatika, 5. razred).
:: opširnije ::Virtualna šetnja našom školom za Dan škole
Danas je Dan naše škole. Kako se nastava već gotovo dva mjeseca odvija u virtualnim učionicama, rezultat jedne od aktivnosti eTwinning projekta Design a World naših sedmaša (Brune, Ivana, Marine i Tea) odlično je poslužio da prošetamo našom školom, pa makar i virtualno.
:: opširnije ::Aktivnosti projekta na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu eTwinning projekta Let`s celebrate Safe Internet Day together, a vezane za obilježavanje Svjetski Dan zaporki 2020. godine prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
Kako program odlučuje
U online okruženju svladali smo nove naredbe u programiranju videolekcijom Kako program odlučuje. Videolekcija je iz domene B. Računalno razmišljanje i programiranje (predmet informatika, 6. razred).
:: opširnije ::World Password Day 2020.
Svake se godine, prvog četvrtka u mjesecu svibnju, obilježava Svjetski dan zaporki. Ove su godine taj dan obilježili i naši učenici. Lozinka je niz znakova koji se koristi za pristup internetskim uslugama (npr. virtualnoj učionici, edukativnim sadržajima, online igricama, elektroničkoj pošti, korisničkom računu društvene mreže,…). U Nearpodu su proučili prezentaciju, kojom su se podsjetili što već znaju o zaporkama te naučili i nove sadržaje. Naučili su da zaporka mora imati barem osam znakova, mora sadržavati slova i brojke, ne smije sadržavati osobne podatke (ime, adresu, datum rođenja,…), sadrži kombinaciju malih i velikih slova, poželjno je da sadrži i posebne znakove (#, !, %, @,…). Zaporke bi trebali znati roditelji, ali ne i prijatelji, mijenjati barem dvaput godišnje, te imati različite zaporke za različite online račune.
Učenici su naučili prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku. Upoznali su se s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Zaključili da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti!
Učenici su odigrali i igricu Digital Passport, te provjerili prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online kvizu i igrici Imam dobru lozinku s portala Pet za Net.
Lažne vijesti
U virtuanim učionicama osmih razreda danas se učilo o lažnim vijestima u sklopu kritičke procjene informacija na Internetu. Učenici su na primjerima saznali kako i zašto nastaju lažne vijesti, kako prepoznati lažnu vijest. Učenici su dobili zadatke da u svom eportfoliu izrade primjer lažne vijesti.
:: opširnije ::Clickbait
U virtuanim učionicama osmih razreda danas se učilo o clickbait-u u sklopu kritičke procjene informacija na Internetu. Učenici su na primjerima saznali kako i zašto nastaju clickbait vijesti, te kako ih prepoznati. Učenici su dobili zadatke da u svom eportfoliu da pronađu na Internetu primjer clickbait vijesti te da izrade primjer clickbait-a.
:: opširnije ::Metodička preporuka 4. krug
Naša je učiteljica informatike, Kristina Krtalić, sudjelovala u izradi metodičke preporuke (koja je u četvrtom krugu prihvaćena) za peti razred, domenu B. Računalno razmišljanje i programiranje, Petljamo petlje, koju možete pogledati na poveznici.
:: opširnije ::Safer Internet Day Padlet
Dragi čitatelji, nakon provedenih aktivnosti na Dan sigurnijeg Interneta, predstavljamo vam Padlet na kojem možete provjeriti kako su ga zemlje sudionice projekta obilježile.
:: opširnije ::Obavijest učenicima predmetne nastave!
Drage učenice i učenici, sutra, 18. ožujka, kreće nastava na daljinu. Vaše su razrednice i razrednici pripremili virtualnu učionicu za vaš razred. Desno od ove vijesti nalazi se poveznica na vaše učionice s uputama kako im pristupiti, osnovnim uputama za rad u Teams-u te pravilima ponašanja u virtualnim učionicama naše pedagoginje.
:: opširnije ::Obavijest učenicima predmetne nastave!
Učenici/ce koji/e se nikad do sada nisu prijavljivali na platformu Office365, moraju isto pod hitno učiniti da bi ih razrednici mogli dodati u virtualne učionice. Čim nam sustav dozvoli, na mrežnom ćemo mjestu škole objaviti poveznice na virtualne učionice (od 5.a do 8.e).
:: opširnije ::Aktivnosti projekta na portalu skole.hr
Dragi čitatelji, provedene aktivnosti u sklopu eTwinning projekta Let`s celebrate Safe Internet Day together, a vezane za obilježavanje Dana sigurnijeg Interneta 2020. godine prikazane su na online portalu skole.hr. Cijeli članak pročitajte na portalu.
:: opširnije ::Suradnja sa Zajednicom tehničke kulture
Našu suradnju sa Zajednicom tehničke kulture Slavonski Brod, u sklopu aktivnosti eTwinning projekta Design a World, možete u cijelosti pročitati u članku na njihovom mrežnom mjestu. Nadamo se budućoj suradnji na nekim drugim aktivnostima.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2020. u sedmim razredima
Ove su godine sedmaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodima iz domene e-društvo D.7.1. učenik štiti svoj elektronički identitet i primjenjuje pravila za povećanje sigurnosti korisničkih računa te D.7.2. učenik argumentirano opisuje primjere dobrih strana dijeljenja informacija na Internetu i njihova brza širenja te primjenjuje pravila odgovornog ponašanja. Učenici su na, u našoj učionici nov način, tragali za ključem ulaznih vrata škole. Potragu za blagom je, za tu priliku, izradila učiteljica u Google Forms. U igrici su bili različiti tipovi zadataka vezani za ishode (pronaći šifru odabirući koje od izjava su prihvatljivo ili neprihvatljivo ponašanje, nadopunjavati rečenice vezane za temu,...). Za svaki sljedeći trag postoji uvjet (iz zadatka saznati zaporku za sljedeći trag, ime učenika koji je u zadatku pobijedio u igri vezanoj za sigurnost na Internetu, prvi znak svakog odgovora u nekom od tragova,...).
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2020. u petim razredima
Ove su godine petaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.5.1 učenik analizira etička pitanja koja proizlaze iz korištenja računalnom tehnologijom. Učenici su na početku sata odradili anketu o njihovoj sigurnosti na Internetu, upoznali se s osnovama sigurnosti na Internetu. Na kraju su odigrali Kahoot! kviz u kojem su pokazali zavidno znanje. Bravo, petaši! Svi su učenici petih razreda i ove godine dobili HAKOM-ovu brošuru "Kako se zaštititi u svijetu Interneta i mobilnih telefona".
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2020. u osmim razredima
Ove su godine osmaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.8.2. učenik kritički prosuđuje sve oblike elektroničkog nasilja i govora mržnje te sudjeluje u njihovu sprečavanju. Učenici su na, u našoj učionici nov način, tragali za blagom (ključ od informatičke učionice). Potragu za blagom je, za tu priliku, izradila učiteljica u Google Forms. U igrici su bili različiti tipovi zadataka vezani za temu elektroničkog nasilja i sigurnosti mladih na Internetu (pronaći šifru odabirući koje od izjava su prihvatljivo ili neprihvatljivo ponašanje, nadopunjavati rečenice vezane za temu,...). Za svaki sljedeći trag postoji uvjet (iz zadatka saznati zaporku za sljedeći trag, ime učenika koji je u zadatku pobijedio u igri vezanoj za sigurnost na Internetu, prvi znak svakog odgovora u nekom od tragova,...).
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 14. veljače, u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano je Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Digitalne kompetencije 5 sudjelovali su učenici Katja Živković, 5.a, Ivan Cicvarić, 5.b, Dominik Štefančić, 5.b i Martin Tekić, 5.b, te u kategoriji Algoritmi 6 Jona Janković, 6.b (mentorica Slavica Danilović). Dominik Štefančić je osvojio prvo mjesto, Ivan Cicvarić drugo mjesto, Martin Tekić treće mjesto, Katja Živković peto mjesto, a Jona Janković u svojoj kategoriji odlično drugo mjesto. Čestitamo svim sudionicima natjecanja!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2020. u šestim razredima
Ove su godine šestaši obilježili Dan sigurnijeg Interneta ishodom iz domene e-društvo D.6.1 učenik stvara svoje pozitivne digitalne tragove primjenjujući saznanja o važnosti i utjecaju digitalnih tragova na naš svakodnevni život. Raspravljali smo o tragovima (u pijesku, različite životinjske tragove, otisak prsta,...). Učenici su upoznali pojmove digitalni trag, pozitivni i negativni tragovi, aktivni i pasivni tragovi, digitalni ugled, te u tražilicu upisivali svoje ime da potraže i analiziraju svoje digitalne tragove. U online alatu Wordart su izrađivali "digitalni trag" riječima povezanim s današnjom aktivnošću. Kako u Wordart-u ne postoji oblik stopala, učenici su sliku/crtež stopala (lijevog ili desnog) dodali iz svoje mape u Wordart-u. Upisivali su pojmove koje smo danas saznali/ponovili a vezane za digitalne tragove na Internetu, dodjeljivati im broj (ovisno o tome koje riječi želi istaknuti veličinom), odrediti boje kojima će prikazati znak, vrstu fonta, pohraniti u svoj eportfolio kao .png datoteku.
3D printer u eTwinning projektu Design a World
Nakon kratke stanke, današnjom aktivnošću nastavljamo s radom na eTwinning projektu Design a World. Danas su učenici u informatičkoj učionici naše škole imali priliku vidjeti kako radi 3D printer i što je sve potrebno učiniti prije nego što printer počne s radom. Nakon kratkog uvodnog predavanje o mogućnostima 3D printera i programa Blender, gospodina Mladena Damjanovića iz Zajednice tehničke kulture Slavonski Brod, učenici su sami instalirali na računala besplatan program Blender i krenuli s osnovama rada u tom programu. Za to vrijeme gospodin Mladen je već priređeni model zviždaljke započeo printati na 3D printeru. Nemalo smo se iznenadili da za tako mali model treba toliko vremena da ga isprinta. Na radionici su nam se pridružili i učenici Osnovne škole "Antun Mihanović", koje smo upoznali s aktivnostima u našem eTwinning projektu Design a World.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu 14. veljače 2020. godine).
:: opširnije ::Poziv na radionicu 3D printera i Blender-a
Pozivamo sve učenike da sudjeluju u radionici koja će se održati u našoj školi, a otvorena je za javnost, u petak, 31. siječnja, u 14.00 sati u informatičkoj učionici u matičnoj školi. U radionici ćete moći saznati kako radi 3D printer, kako instalirati i raditi u programu Blender, kako isprintati ono što stvorite u Blender-u, što rade učenici u međunarodnom eTwinning projektu "Design a World" i još mnogo toga. Dođite!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta u eTwinning projektu Code4Europe
U eTwinning-ovom projektu Code4Europe obilježili smo Dan sigurnijeg Interneta. Učenici su dobili zadatak da ispunjavanjem određenih kvadratića (označenih slovima) dekodiraju skrivenu sličicu (logo obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta). Razgovarali smo o pravilima ponašanja na Internetu, razmjenjivali iskustva.
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika 2019.
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 9. do 15. prosinca obilježavao Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici i učenice različitim aktivnostima obilježili Sat programiranja. Ove su godine učenici petih razreda uživali programirati robota da uzgoji cvijeće tj. da ga pravilno zalijeva. Isto su tako pomagali i veselom dabru da sagradi branu i u tome su svi bili uspješni. Učenici šestih razreda su u informatičkoj učionici imali Dance Party (birali su glazbu, pozadinu, likove i njihove pokrete) i usmjeravali malog robota da stigne cilja, pazeći pri tome da to učine u što manje uputa. Učenici sedmih i osmih razreda su u online inačici Escape Room-a u kreativnim zadacima pokušavali otvarati vrata i izaći iz sobe.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt Let´s celebrate Safe Internet Day together
Učenici svakodnevno koriste ICT i društvene medije, to također znači da moraju biti svjesni internetskih problema i rizika te moramo promicati odgovarajuću i odgovornu upotrebu modernih tehnologija iz škola i kod kuće. Projekt želi učenike osvijestiti kako zlonamjerni softver, internetska zlostavljanja, nesigurnost mreže, pregledavanje web stranica... mogu utjecati na njih te potražiti alate koji će im pružiti sigurnu internetsku komunikaciju. Osim toga, surađivat će s učenicima iz drugih zemalja, tako da će razviti specifična znanja i vještine koristeći ICT, dok će istovremeno upoznati kulturu drugih učenika i sticati nova poznanstva. U projektu će koristiti engleski i španjolski jezik za razvoj njihovih jezičnih vještina. Želimo da se naši učenici usredotoče na projekt na pozitivan način, svjesni rizika internetske komunikacije, ali i sposobni surađivati na idejama i rješenjima kako bi se borili s mogućim opasnostima. U projektu sudjeluju škole iz Njemačke, Grčke, Portugala, Turske, Španjolske i Hrvatske.
:: opširnije ::Healer Excellency Diploma for creating a Tech Pill that cured a Pain Point
Naša je učiteljica informatike, Krisitna Krtalić, sudjelovala u međunarodnom najtečaju Tech Pill Challenge 2019. te osvojila jedno od priznanja. Uradak učiteljice možete pogledati na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=gkIgd6qIT7M&feature=youtu.be.
:: opširnije ::Jeopardy! kviz na nastavi informatike
Sjećate li se televizijskog kviza Jeopardy!? Specifičnost kviza je u tome da sudionici moraju formulirati ispravno pitanje na niz odgovora. Nakon početnih poteškoća (jer su najčešće u kvizovima postavljana pitanja na koja dajemo odgovore), učenici su s lakoćom postavljali pitanja na ponuđene odgovore. Pokušajte i vi riješiti kviz za 5. razred i 6. razred.
:: opširnije ::Međužupanijsko stručno vijeće programa GLOBE
U petak, 6. prosinca, u našoj je školi održano još jedno međužupanijsko stručno vijeće programa GLOBE s dnevnim redom:
1. Plan i program rada međužupanijskog vijeća u 2019./2020. šk. godini, Kristina Krtalić, prof.
2. Integriranje GLOBE sadržaja u nove kurikulume predmeta, Kristina Krtalić, prof.
3. Mogućnost korištenja GLOBE baze u Erasmus+ projektima, Ivan Ilišević, prof.
4. Videokonferencija u programu GLOBE (Skype in the Classroom - Virtual Field Trip,
Mistery Skype), Antonija Kojundžić, prof. i Ivana Frančić, prof.
5. Vremenik i opće upute za natjecanja i smotre u 2019./20. šk. godini, Kristina Krtalić, prof.
6. Razno
Naša je škola dobila eSafety Label (oznaku esigurnosti)!
Našoj je školi dodijeljena brončana Oznaka eSigurnosti koja vrijedi idućih 18 mjeseci. Učiteljica informatike Kristina Krtalić uključila je školu u eSafety zajednicu. Da bi škola dobila eSafety Label potrebno je ispuniti više uvjeta. Najprije se treba registrirati, a zatim sudjelovati u zajednici dijeljenjem znanja, resursa, primjera i iskustva, ispuniti upitnik za procjenu... Uz oznaku esigurnosti dobili smo i akcijski plan kojim ćemo ne samo zadržati brončanu oznaku, nego se nadamo dobiti i srebrnu i zlatnu oznaku esigurnosti.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar 2019.
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama i razredima na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Ukupne rang liste dostupne su samo učiteljima na MOOC-u. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji u Republici Hrvatskoj, Jona Janković, 6.b u kategoriji KiloDabar, Ivan Kolomejac, 7.b i Luka Bošnjaković, 8.a, obojica u kategoriji MegaDabar. Svi učenici sudionici na istom mjestu (MOOC-u) gdje su rješavali test mogu vidjeti zadatke i značku te diplomu koju su dobili za sudjelovanje na natjecanju. Čestitamo Joni, Ivanu, Luki i svim ostalim sudionicima četvrtog po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Logo eTwinning projekta Design a World
Dragi čitatelji, ponosni smo što su projektni partneri iz sedam zemalja odabrali naš prijedlog za službeni logo eTwinning projekta Design a World.
:: opširnije ::Metodička preporuka 2. krug
Naša je učiteljica inforamtike, Kristina Krtalić, sudjelovala u izradi metodičke preporuke (koja je u drugom krugu prihvaćena) za šesti razred, domenu B. Računalno razmišljanje i programiranje, Algoritamske strukture, koju možete pogledati na poveznici.
:: opširnije ::Kako zaštiti djecu na Internetu?
Zaštita djece na Internetu goruća je tema te HAKOM poučnim videom nastoji pomoći u usmjeravanju i odgovornom ponašanju djece na Internetu. Video je namijenjen i djeci i roditeljima. HAKOM-ove publikacije pogledajte ovdje.
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već četvrtu godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Učenici naše škole sudjelovali su na natjecanju Dabar u kategorijama KiloDabar i MegaDabar (kategorijama za osnovne škole). Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju i nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Izrada virtualne šetnje našom školom
Krenuli smo s prvim aktivnostima u novom eTwinning projektu Design a World. Učenici uključeni u projekt izradili su svoj avarat (u online alatu Avatar Maker) te se ostalim sudionicima predstavili na Twinspace-u projekta. Marina, Teo, Ivan i Bruno iz 7.b razreda su u online alatu Vtility izradili virtualnu šetnju našom školom. Kadrove škole su poslikali, stvorili račun u alatu te krenuli u izradu. Kako im je uspjelo, pogledajte na poveznici.
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt Coding Adventure - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Priznanje znači da je rad naših učenika i naše škole prepoznat na najvišoj europskoj razini. Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::EU Code Week 2019.
Učenici od petog do osmog razreda matične škole te sedmih i osmih razreda područne škole brojnim su zanimljivim aktivnostima obilježili Europski tjedan programiranja (EU Code Week 2019). Europski tjedan programiranja je inicijativa koja slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnju izraženu pomoću kodiranja i računalnog razmišljanja. Na web lokaciji Lightbot učenici petih razreda su programirali robota da stigne do plavog kvadratića na kojem su trebali uključiti lampicu. Iako su se neki zadaci činili nerješivi, većina je učenika završila i uspješno odradila zadane zadatke. Cilj je aplikacije Little Dot Adventure u svakom nivou dovesti točkicu do narančastog polja odabirom ponuđenih naredbi, što su šestaši vrlo vješto uspijevali. Učenici sedmih razreda su neobičnim algoritamskim i problemskim zadacima u Robot Restaurant Puzzler pomagali robotu u restoranu da uredi restoran, dođe do stola i posluži goste (naravno, onom hranom koju su naručili). Učenici osmih razreda su, kroz zanimljive zadatke, upoznali kako izraditi jednostavnu igru u JavaScriptu.
:: opširnije ::Naši učitelji još uvijek uče
Ako mislite da su naši učitelji završetkom fakulteta završili s educiranjem, varate se. Tijekom listopada, u dvije radionice, učitelji i učiteljice su u našoj informatičkoj učionici učili kako koristiti Office 365, OneDrive te digitalnu bilježnicu OneNote.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt Coding to the future
"Coding to the future" jednogodišnji je eTwinning međunarodni projekt u kojem sudjeluju škole iz Rumunjske, Albanije, Armenije, Turske, Portugala, Njemačke, Poljske, Hrvatske, Španjolske, Tunisa, Latvije, Ukrajine, Sjeverne Makedonije, Srbije, Azerbajdžana, Italije, Bugarske, Jordana i Gruzije. Projekt uključuje razmjenu ideja o aktivnostima programiranja. Škole partneri će tijekom projekta izraditi i publicirati zbirku provedenih aktivnosti.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt Design a World
Naš je jednogodišnji eTwinning projekt Coding Adventure završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). Već smo se prijavili i na novi eTwinning projekt Design a World, čiji su ciljevi upoznavanje osnova kodiranja i programiranja, razvijanje logičkog razmišljanja i računalnih vještina, 3D dizajn, promicanje grupnog rada, razmjena iskustava između partnera (škola iz Italije, Njemačke, Turske, i Portugala), upoznavanje s odabranim web alatima, povećanje uporabe ICT-a, obilježavanje Europskog tjedna programiranja te obilježavanje Sat programiranja za svakog učenika. Uskoro čitajte više...
:: opširnije ::Status lidera u korištenju tehnologije dobilo 23 nastavnika
Microsoft svake godine bira inovativne nastavnike koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. Ove je godine titula dodijeljena 23 nastavnika iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić, i to već treću godinu za redom. Hrvatski su nastavnici ovim prIznanjem postali dijelom zajednice od oko 9400 nastavnika širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike. Zahvaljujući njima, ovaj bi se trend u Hrvatskoj mogao nastaviti i idućih godina, a nadamo se da će ga pratiti i inovacije po pitanju informatike u samom obrazovnom sustavu.
:: opširnije ::Naša je škola dobila status Microsoft School
Naša je škola ovih dana dobila status Microsoft škole. Taj je status dobila, kao jedna od osam hrvatskih škola, za integraciju tehnologije u svoje učionice i nastavu, kako bi se učenicima omogućilo što kvalitetnije i usmjerenije obrazovanje. Ovaj status nam označava početak, a ne kraj našeg puta ka razvoju naše tehnologije kako bismo dodatno unaprijedili podučavanje i učenje u našim učionicama, za sve naše učenike. Sljedeći nam je cilj postati jedna od Microsoft Showcase škola. Popis svih Microsoft škola možete vidjeti ovdje.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 15. veljače, u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano je Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Digitalne kompetencije 6 sudjelovali su učenici Teo Funarić, 6.b i Ivan Kolomejac, 6.b, te u kategoriji Algoritmi 5 Jona Janković, 5.b (mentorica Slavica Danilović). Jona Janković je osvojio prvo mjesto, Teo Funarić drugo i Ivan Kolomejac treće mjesto. Čestitamo svim sudionicima natjecanja!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2019.
Svake godine drugog dana drugog tjedna drugog mjeseca u godini, uz potporu Europske Komisije, organizira se Dan sigurnijeg Interneta (ove godine pod motom "Zajedno za bolji Internet") čiji je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije, posebice među djecom i mladima. I u nastavi informatike u našoj smo školi obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Petaši su na uvodu odradili anketu o njihovoj sigurnosti na Internetu, upoznali se s osnovama sigurnosti na Internetu, odigrali igrice potrage za blagom odgovarajući na pitanja vezana za sigurnost na Internetu, te im je svima podijeljena HAKOM-ova brošura "Kako se zaštititi u svijetu Interneta i mobilnih telefona". Učenici šestih razreda su se upoznali s digitalnim tragovima na Internetu, tražili svoje digitalne tragove te u online alatu Wordart izradili digitalni trag s pojmovima vezanim za sigurnost na Internetu. Sedmaši pri ponavljanju nastavnih sadržaja izrade i oblikovanja HTML datoteka izrađuju web stranicu koja sadrži poruke vršnjacima, video-isječke i fotografije o sigurnosti na Internetu. Učenici osmih razreda su izrađivali zajednički digitalni sadržaj (kviz) o elektroničkom nasilju na platformi Office 365 u aplikaciji Forms. Svi su razredi pogledali edukativne kratke video-isječke o elektroničkom nasilju. Pridružili smo se i eTwinning događaju SID 2019 (Safer Internet Day 2019.).
:: opširnije ::Logo eTwinning projekta Coding adventure
Dragi čitatelji, ponosni smo što su projektni partneri iz šest zemalja odabrali jedan od naših prijedloga za službeni logo eTwinning projekta Coding adventure. Uskoro ćemo Vas izvijestiti i o dosadašnjim aktivnostima u projektu.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Nestrpljivo iščekujemo rezultate. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu 15. veljače 2019. godine).
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 3. do 9. prosinca održava Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici i učenice različitim aktivnostima obilježili Sat programiranja. Ove su godine učenici sedmih i osmih razreda poveli su točkicu u pravu malu avanturu i bili su vrlo uspješni u tome. Cilj aplikacije Little Dot Adventure u svakom nivou dovesti točkicu do narančastog polja odabirrom ponuđenih naredbi. Učenici šestih i sedmih razreda su u informatičkoj učionici imali Dance Party. Birajući glazbu, pozadinu, likove i njihove pokrete, stvarali su prava mala remek djela. U nastavku pogledajte neke od njih.
:: opširnije ::4.b razred na Satu programiranja za svakog učenika
Danas su učenici i učenice 4.b razreda obilježili Sat programiranja za svakog učenika. Posjetili su informatičku učionicu i na platformi Code Spark Academy upoznali se s osnovama programiranja (izvršavanje slijeda naredbi, ponavljanje naredbi, promjene samih naredbi,...) kroz zanimljive igrice s još zanimljivijim likovima. Svi su učenici uspješno završili sve zadatke i za nagradu dobili certifikat. U radu su im pomagali učenici sudionici eTwinning projekta Coding adventure.
:: opširnije ::Hour of code u Gimnaziji "Matija Mesić"
Danas su učenici sudionici eTwinning projekta Coding adventure na poziv Gimnazije "Matija Mesić" u Slavonskom Brodu sudjelovali u obilježavanju Sata programiranja za svakog učenika. Svi su uspješno završili sve zadatke u Compute It-u i Little Dot Adventure, jer su u tome već pravi znalci.
:: opširnije ::Rezultati natjecanja Dabar
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama i razredima na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Ukupne rang liste dostupne su samo na Loomenu. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su i ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalazi se na popisu 10% najboljih u svojoj kategoriji, Matej Bošnjaković, 7.a. Svi učenici na istom mjestu (Loomen-u) gdje su rješavali test mogu vidjeti zadatke i značku koju su dobili za sudjelovanje na natjecanju. Čestitamo svim sudionicima trećeg po redu međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Već treću godinu sudjelujemo na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Učenici matične škole sudjelovali su na natjecanju Dabar u kategorijama KiloDabar i MegaDabar (kategorijama za osnovne škole). Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju i nestrpljivo iščekujemo rezultate!
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja
I ove smo godine obilježili Europski tjedan programiranja na izbornoj nastavi informatike u sedmim i osmim razredima područne i matične škole, te u matičnoj školi u sklopu redovnog predmeta informatike. Na web lokaciji Lightbot učenici su programirali robota da stigne do plavog kvadratića na kojem su trebali uključiti lampicu. Iako su se neki zadaci činili nerješivi, većina je učenika završila i uspješno odradila zadane zadatke. U sklopu EU Code Week-a, učenici 6.b su sudjelovali na radionici u Gimnaziji "Matija Mesić", a učenici 4.a razreda trčali su s Marcom i Sophijom. U hodniku matične škole uredili smo i pano povodom EU tjedna programiranja.
:: opširnije ::European Quality Label
Danas smo primili još jedno priznanje za provedeni eTwinning projekt Master Coding - Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label). Čestitke svim učenicima koji su sudjelovali u projektu!
:: opširnije ::Obilježili smo EU tjedan programiranja
Od 6. do 21. listopada održava se po šesti put Europski tjedan programiranja. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem Europe kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su matičnoj školi danas učenici 4.a razreda obilježili Europski tjedan programiranja. Za vrijeme sata razrednika posjetili su informatičku učionicu, raspitivali se što se uči u petom razredu na nastavi informatike, što se nalazi u učionici,... Nakon upoznavanja pokušali su samostalno izraditi svoje prve programe i za uspješnu su izradu dobili pohvalnice. Pri tome su im pomagali učenici, sudionici eTwinning projekta Coding adventure.
:: opširnije ::EU Code Week
Danas su učenici 6.b razreda, sudionici eTwinning projekta Coding adventure, na poziv Gimnazije "Matija Mesić" u Slavonskom Brodu sudjelovali u obilježavanju Europskog tjedna programiranja. Svi su uspješno izradili zadane programe u Blocky Games-u, pri čemu im je pomoglo njihovo stečeno znanje programiranja u programskom jeziku FMS Logo.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt Coding adventure
Potaknuti uspjehom s prethodim projektima, odlučili smo se uključiti u novi eTwinningov projekt Coding adventure. Coding adventure je jednogodišnji eTwinning projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske, Italije, Turske, Rumunjske, Ujedinjenog kraljevstva i Srbije. Autori projekta su naša učiteljica informatike Kristina Krtalić i učitelj iz Turske Cem Moran. Projekt uključuje upoznavanje škola partnera i država iz kojih dolaze, razmjenu ideja i programiranja (priče, igrice,....) u Scratch-u. Škole partneri će tijekom projekta svoje uratke prikazati na twinspace-u.
:: opširnije ::Oznaka kvalitete za eTwinning projekt Master Coding
Naš je jednogodišnji eTwinning projekt Master Coding završio u svibnju. Ovih nam je dana stigla potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). I učenici sudionici projekta (sada već petaši u Područnoj školi) primit će ovih dana diplome oznake kvalitete za učenike.
:: opširnije ::Status lidera u korištenju tehnologije dobilo 26 nastavnika
Microsoft svake godine bira inovativne nastavnike koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. Ove je godine titula dodijeljena 26 nastavnika iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić. Hrvatski su nastavnici ovim prIznanjem postali dijelom zajednice od 6000 nastavnika širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike. Zahvaljujući njima, ovaj bi se trend u Hrvatskoj mogao nastaviti i idućih godina, a nadamo se da će ga pratiti i inovacije po pitanju informatike u samom obrazovnom sustavu.
:: opširnije ::STEM Discovery Week - posljednja aktivnost u eTwinning projektu Master Coding
Treću godinu zaredom provodi se međunarodna inicijativa za popularizaciju STEM područja pod nazivom STEM Discovery Week koja traje od 23. do 29. travnja 2018. Ove godine priključila se i naša škola te smo na mrežnom mjestu http://www.scientix.eu prijavili aktivnosti koje ćemo provoditi. Učenici su u parovima na bockalicama izradili pixel art papige, izrađivali model kruženja vode u prirodi pomoću vrećica za hranu, istraživali što privlači magnet i zašto magnet privlači neke kovanice a neke ne, izrađivali grafikone za prikazane podatke i pronalazili odgovore na pitanja na gotovim grafikonima, slagali tetris od papira, dešifrirali poruke, ... Bila je to posljednja aktivnost u našem eTwinning projektu Master Coding. Još nam preostaje zatražiti oznaku kvalitete našeg projekta.
:: opširnije ::I na kraju našeg malog istraživačkog projekta...
Dragi čitatelji, evo nas na samom kraju našeg malog istraživačkog projekta. Prikupili smo podatke, izradili grafikone, donijeli zaključke. I na kraju izradili prezentaciju o provedenim aktivnostima. Pozivamo vas da svojim glasom na mrežnom mjestu natječaja "Želim stablo" omogućite našoj školi osvajanje jedne od nagrada.
:: opširnije ::Održano 2. kolo Croatian Makers lige
U srijedu, 21. veljače, naši su učenici sudjelovali u drugom online kolu Croatian Makers lige. Zadatak je u drugom kolu Lige bio programirati robota napisati program kojim će robot prijeći stazu prateći crtu i na kraju crte stati. Od početka do kraja vožnje na robotu je trebalo biti upaljeno zeleno svjetlo. Na kraju je crte robot morao stati i poslati svjetlosni signal ledicama. Ledice su trebale treperiti crvenom bojom u razmacima od jedne sekunde onoliko vremena koliko je trajala vožnja.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 9. veljače, u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano je Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji Algoritmi – programski jezik FMS Logo sudjelovali su učenici petog razreda Marina Nikolić i Bruno Vučić. Marina i Bruno dijele treće mjesto. Nakon reevaluacije rezultata, do 20. veljače, bit će poznata imena učenika/ca pozvanih na Državno natjecanje (koje će se održati od 13.-16. ožujka). Čestitke Marini i Bruni!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta
Svake godine u veljači (drugi dan drugoga tjedna) uz potporu Europske Komisije organizira se Dan sigurnijeg Interneta (ove godine pod motom Stvaranje, povezivanje i dijeljenje poštovanja: Bolji Internet počinje s vama.) čiji je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije, posebice među djecom i mladima. I u nastavi informatike u našoj smo školi obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Petaši su odradili kviz u Kahoot-u čija su pitanja bila vezana za sigurnost na Internetu. Učenici šestih razreda učeći rad s elektroničkom poštom odigrali igru Zamke elektroničke pošte. Sedmaši su pri ponavljanju nastavnih sadržaja MS Excel-a (izrada i oblikovanje grafikona) obrađivali podatke vezane za broj sudionika web kviza o sigurnosti na Internetu i uspješnosti rješavanja. Učenici osmih razreda izrađuju GIF animacije, te su u praktičnoj provjeri imali zadatak vezan za sigurnost na Internetu. Pridružili smo se i eTwinning događaju Create, Connect and Share Respect.
:: opširnije ::O projektu "Želim stablo"
Zahvaljujemo svima koji su glasali za nas i tako nam omogućili sudjelovanje u ovom projektu. U sklopu projekta, na konkretnom primjeru pokazat ćemo kako primijeniti ICT u nastavi i istovremeno razvijati društvenu i ekološku svijest učenika. Doniran nam je set za zalijevanje biljaka koji se sastoji od senzora za mjerenje vlažnosti tla u kojem je biljka posađena i pumpe za vodu. Spajajući taj senzor na micro:bit i njegovim progamiranjem, omogućit ćemo da micro:bit zalijeva biljku.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike (kategorija Algoritmi - programski jezik FMS Logo). Naši su petaši vrijedno pisali naredbu po naredbu za zadane zadatke. Čestitke svim sudionicima! Privremene (neslužbene) rezultate uskoro ćete moći vidjeti ovdje. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu 9. veljače 2018. godine).
:: opširnije ::Snijeg u informatičkoj učionici
Učenici petih razreda matične i područne škole su, ponavljajući nastavne sadržaje prvog polugodišta, kombinirajući pojedinačne crteže aktivnosti dječaka i djevojčica na snijegu, izrađivali crtež kako zamišljaju igre na snijegu (zamišljaju, jer pravog snijega ove zime još nije bilo).
:: opširnije ::Održano 1. online kolo CM lige
U četvrtak, 14. prosinca, naši su učenici sudjelovali u prvom (online) kolu Croatian Makers lige u ovoj šk. godini. Zadatak je u prvom kolu Lige bio programirati robota da se kreće po stazi (naprijed, lijevo, desno) i na kraju parkira na određenom mjestu. Putem, dok se robot kreće, skupljaju se bodovi. Cilj je skupiti što više bodova u što kraćem vremenu. Kretanje robota smo snimili i video-isječke poslali na platformu Vimeo (kao i sve ostale škole sudionice).
:: opširnije ::Hour of code u Master Coding-u
Danas nam je bilo jako zabavno u četvrtoj aktivnosti eTwinning projekta Master coding – obilježavanju sata programiranja za svakog učenika (Hour of Code). Zagrijavali smo se pomaganjem Djedu Božićnjaku da se uredi za selfi, zamatali smo poklone, igrali s robotom igru brzog skiciranja, plesali s vilenjacima i na kraju završili u laboratoriju za kodiranje Djeda Božićnjaka. Svi su učenici uspješno rješavali sve zadatke u laboratoriju za kodiranje te su na kraju dobili certifikate za sudjelovanje u aktivnosti Hour of Code.
:: opširnije ::Želim stablo!
Dragi čitatelji, naša je škola prijavila istraživački projekt na natječaj "Želim stablo" izdavačke kuće Profil Klett. Projekt prijavljen na natječaj omogućuje primjenu informacijsko komunikacijske tehnologije (micro:bit-a) u različitim predmetima i razredima u nastavi te istovremeno razvija društvenu i ekološku svijest učenika. Svojim glasom na mrežnom mjestu natječaja "Želim stablo" podržite daljnju realizaciju našeg projekta.
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti programirati. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. I ove se godine od 4. do 10. prosinca održava Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su Matičnoj školi učenici i učenice 6.a i 6.b razreda danas obilježili Sat programiranja. Na web lokaciji Learn how to code kroz igricu Compute It izvršavali su zadane programe i pri tome koristili slijed naredbi, naredbe grananja, ponavljanja jedne ili više naredbi i ponavljanje s uvjetom. Iako su se neki zadaci činili nerješivi, većina je učenika završila i uspješno odradila svih pedeset i dva zadatka.
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
I ove smo godine sudjelovali na međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja. Učenici naše škole sudjelovali su na natjecanju Dabar u kategorijama KiloDabar i MegaDabar (kategorijama za osnovne škole). Čestitamo svim našim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju i nestrpljivo iščekujemo rezultate (tko je u najboljih 10% u svojoj kategoriji)!
:: opširnije ::Micro:bit-ovi su zabavni
Početkom šk. godine, CARNet je u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih – IRIM, a uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja pokrenuo projekt ProMikro kojem je cilj uvođenje algoritamskog načina razmišljanja i problemskog pristupa u različite nastavne predmete (matematika, priroda, tehnička kultura, glazbena kultura, tjelesna i zdravstvena kultura) i izvannastavne aktivnosti uporabom mikroračunala. Naša je škola uključena u projekt, te su učenici šestih razreda ovaj tjedan na nastavi informatike imali priliku upoznati se s micro:bit-ovima (sastavljanje, osnovne naredbe, prvi programi, pohranjivanje na micro:bit, testiranje programa,...).
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja
Danas su učenici Područne škole Marin Bumbić i Leon Đukić iz 7.c te Luka Seili i Robin Kafedžić iz 7.e razreda na poziv Gimnazije "Matija Mesić" u Slavonskom Brodu sudjelovali u obilježavanju Europskog tjedna programiranja. U njihovoj novoopremljenoj učionici, uz malu pomoć gimnazijalaca, uspješno su izradili zadane programe u Scratch-u.
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja
Danas smo u informatičkoj učionici slavili rođendan. Od 7. do 22. listopada 2017., petu godinu za redom, održava se Europski tjedan programiranja. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem Europe kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici 4.c, 4.d i 4.e, koji sudjeluju u eTwinning projektu Master Coding (obilježavanje EU Code Week druga je aktivnost koju škole sudionice projekta moraju provesti), danas obilježili Europski tjedan programiranja aktivnošću Petljancije s Angry Bird. Učenici su pomagali Angry Bird da svlada sve prepreke i dođe do cilja. Pri izradi programa koristili su slijed naredbi, naredbe grananja, ponavljanja jedne ili više naredbi i ponavljanje s uvjetom. Na kraja sata dobili su diplome za sudjelovanje u aktivnosti projekta.
Krenuo je Master Coding!
Jedva smo čekali da uđemo u informatičku učionicu. Što ćemo raditi? I još bezbroj pitanja. Krenuli smo s projektom. Učiteljica informatike i učenici 4.c, 4.d i 4.e razreda područne škole. Svaki mjesec u projektu imamo jedan zadatak koji sve škole sudionice moraju odraditi. Tako je bilo i danas. Programiranje bez računala. Taj smo zadatak jako brzo odradili (tražili smo tajnu poruku). Najbrži je bio Lukas Anić. Bravo, Lukas! Ali kakav je to sat u informatičkoj učionici bez rada na računalu. Upoznali smo se s, toliko u zadnje vrijeme spominjanim, micro:bit-ovima. Brzo smo ih spojili i pripremili za rad. I programirali ih! Svaki je učenik programirao mico:bit da pokazuje jedno slovo naziva projekta. U nastavku pogledajte kako nam je to uspjelo.
:: opširnije ::Novi eTwinning projekt
Naš je jednogodišnji eTwinning projekt Moj COOL laboratorij završio. Stigla je potvrda da je projekt nagrađen oznakom kvalitete (eTwinning Quality Label). Već smo se prijavili i na novi eTwinning projekt Master Coding, čiji su ciljevi upoznavanje osnova kodiranja i programiranja, razvijanje logičkog razmišljanja i računalnih vještina, promicanje grupnog rada, razmjena iskustava između partnera (škola iz Italije, Poljske, Turske, Španjolske, Portugala, Ukrajine, Srbije), upoznavanje s odabranim ICT alatima, povećanje uporabe ICT-a, obilježavanje Europskog tjedna programiranja te obilježavanje Sat programiranja za svakog učenika. Uskoro čitajte više...
:: opširnije ::Status lidera u korištenju tehnologije dobilo 26 nastavnika
Microsoft svake godine bira inovativne nastavnike koji razmjenom ideja, novim pristupima i učenjem jedni od drugih, pomoću tehnologije unaprjeđuju obrazovni sustav i pozitivno utječu na rezultate učenika. Ove je godine titula dodijeljena 26 nastavnika iz hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Među njima je i naša učiteljica savjetnica informatike, Kristina Krtalić. Hrvatski su nastavnici ovim prIznanjem postali dijelom zajednice od 6000 nastavnika širom svijeta koji svojim primjerom inspiriraju kolege i motiviraju učenike. Zahvaljujući njima, ovaj bi se trend u Hrvatskoj mogao nastaviti i idućih godina, a nadamo se da će ga pratiti i inovacije po pitanju informatike u samom obrazovnom sustavu.
:: opširnije ::Prijatelji s Facebooka: savjeti Centra za sigurniji Internet i Hrabrog telefona
Danas su aktivnosti u virtualnom svijetu vrlo važne. Zabavno je upoznavati nove osobe, dijeliti iskustva s njima, učiti od njih, no prijateljstvo s nepoznatom osobom na društvenoj mreži je kao da pustite stranca s ulice u svoj dnevni boravak. Važno je znati prepoznati kada je osoba s kojom ste se sprijateljili na društvenoj mreži zlonamjerna. Centar za sigurniji Internet je stoga 23. kolovoza 2017. godine objavio preporuke o tome kako odgovorno i sigurno koristiti društvene mreže.
Moj COOL laboratorij
Pri kraju smo s našim aktivnostima u eTwinning projektu Moj Cool Laboratorij. Nakon mjesec dana mjerenja (tijekom travnja), krenuli smo s devetom i desetom aktivnosću. Cilj devete aktivnosti bila je usporedba dobivenih rezultata s podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (zatražili smo njihove podatke za mjesec travanj (temperaturu zraka, vlažnost zraka, oborine) da bismo ih mogli usporediti s našim dobivenim podacima). Dobivene smo podatke prikazali/usporedili grafički u online alatu Venngage. Cilj desete aktivnosti, koja još uvijek traje, je izrada plakata (Moj znanstveni rad - natjecanje) u online alatu Piktochart.
:: opširnije ::Primili smo diplomu za natjecanje "Krovove na sunce"
Završeno je natjecanje u kojem su učenici igrali računalnu igru (označavali su krovove i time automatski računali njihov solarni energetski potencijal). Nismo označili najviše krovova niti osvojili solarni kiosk, ali nam je ipak stigla diploma za sudjelovanje u natjecanju.
:: opširnije ::Moj cool laboratorij
Nastavljamo s našim aktivnostima u eTwinning projektu Moj Cool Laboratorij. Nakon kratke stanke krenuli smo s petom i šestom aktivnosti u projektu. Cilj pete aktivnosti bila je izrada i programiranje meteorološke postaje. Uspješno smo izradili i programirali samostojeći mjerni uređaj za temperaturu i relativnu vlažnost zraka, koristeći Croduino (standardna hrvatska Arduino kompatibilna pločica) pločicu, DHT senzor za temperaturu i vlažnost i LCD ekran. Cilj šeste aktivnosti (koja još uvijek traje) je istraživački rad. Mjernim uređajem, koji smo izradili u petoj aktivnosti, svakodnevno u mjesecu travnju u 12:00 sati mjerimo temperaturu i vlažnost zraka ispred škole. U sedmoj će aktivnosti učenici obraditi dobivene rezultate, računati pogreške te izraditi grafički prikaz. Dobivene će podatke usporediti s podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda.
:: opširnije ::Održano 3. kolo Croatian Makers lige
Od 27. veljače do 12. ožujka održano je treće online kolo Croatian Makers lige. U ovom kolu zadatak je grupno osmisliti programe i suradnju 3 robota na rješenju postavljenog zadatka. Prvi robot mora pratiti liniju na zadanoj stazi, te kad linija nestane, stati. Nakon što stane, treba poslati poruku "Kreni" sljedećem robotu koji ga čeka na označenoj poziciji okrenut prema njemu. Drugi robot po primitku navedene poruke treba napraviti okret od 180 stupnjeva i krenuti prema trećem robotu prateći stazu senzorima za praćenje crte, te stati kada se nađe 15 cm od njega. Udaljenost do trećeg robota drugi robot treba detektirati korištenjem ultrazvučnog senzora. Kada se zaustavi, drugi robot treba poslati poruku "STEM". Treći robot treba čekati okrenut prema drugom robotu, te po primitku poruke napraviti okret od 180 stupnjeva i nakon toga odvoziti cca 50 cm tako da stane prednjim kotačićem unutar zadnjeg kvadratnog polja, najviše do pozicije označene na priloženoj skici desno. Kad stane, treći robot treba Morseovim znacima svojim LED lampicama crvenom bojom odaslati signal STEM.
:: opširnije ::Zahvalnica Zajednice tehničke kulture
Povodom 70 godina Hrvatske zajednice tehničke kulture i 20 godina Dana Zajednice tehničke kulture Brodsko-posavske županije i grada Slavonskog Broda naša je škola dobila zahvalnicu Zajednice tehničke kulture grada Slavonskog Broda za dugogodišnji izniman doprinos razvitku i promicanju tehničke kulture. Zahvalnicu su dobili i naši učitelj Rade Kovačević za izniman doprinos u području astronomije, učiteljica Kristina Krtalić za izniman doprinos u području informatike i učitelj Nenad Tonković za izniman doprinos u području tehničke kulture.
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta
Svake godine u veljači (drugi dan drugoga tjedna) uz potporu Europske Komisije organizira se Dan sigurnijeg Interneta čiji je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije, posebice među djecom i mladima. I u nastavi informatike u našoj smo školi obilježili Dan sigurnijeg Interneta. Petaši su u sklopu cjeline matematičke osnove računala poruke vezane za sigurnost na Internetu svojim vršnjacima pisali binarnim zapisom. Učenici šestih razreda učeći rad s elektroničkom poštom, upoznali su se s pojmom netiquette (skup pravila poželjnog ponašanja u Internet zajednici) i pravilima pri radu e el. poštom. Igrali su i igru Zamke elektroničke pošte. Sedmaši su pri ponavljanju nastavnih sadržaja MS Excel-a (izrada i oblikovanje grafikona) obrađivali podatke vezane za broj sudionika web kviza o sigurnosti na Internetu i uspješnosti rješavanja. Učenici osmih razreda izrađuju GIF animacije, te su u praktičnoj provjeri imali zadatak vezan za sigurnost na Internetu.
:: opširnije ::Informatičke radionice
Savjet mladih Grada Slavonskoga Broda organizirao je informatičke radionice u trajanju od 15 sati za učenike Romske nacionalne manjine među kojima su učenici koji su se unutar ovih radionica prvi puta susreli s računalom i radom na njemu. Radionice se održavaju u OŠ Huge Badalića, Jelas, a vodi ih profesorica Kristina Krtalić. Učenici su oduševljeni, izrazito motivirani, a mi smo sretni što smo im uspjeli omogućiti upoznavanje s informatičkom opremom i razvijanje ljubavi prema radu na računalu i svim čarima koje ona pružaju.
:: opširnije ::Web kviz o sigurnosti na Internetu
Na mrežnom mjestu Centra za sigurniji Internet, organiziran je web kviz putem kojeg učenici i učenice mogu na sam Dan sigurnijeg Interneta sutra (07.02.2017.) od 07:00 do 19:00 i osvojiti jedan od tri ponuđena mobitela. Nagrade se dodjeljuju slučajnim odabirom između onih natjecatelja koji su kviz riješili s 80% ili više točnih odgovora u 19 sati na dan kviza. Popis sretnih dobitnika biti će objavljen u 19:20. Uključi se i ti! Sretno!
:: opširnije ::Dan sigurnijeg Interneta 2017.
Internet je značajan izvor informacija, među kojima ima vrlo korisnih ali i onih koje mogu biti opasne za djecu. Važno je da roditelji budu informirani o mogućnostima i opasnostima koje Internet donosi, a u razgovoru s djecom odrede pravila ponašanja i predostrožnosti kojih će se držati djeca i odrasli u obitelji. Sa svrhom podizanja svijesti javnosti o problematici sigurnosti djece na Internetu, već niz godina se u Hrvatskoj i diljem svijeta obilježava Dan sigurnijeg Interneta. Ova inicijativa, pokrenuta u okviru Programa za sigurniji Internet Europske komisije, jednom godišnje poziva na uključivanje u aktivnosti za stvaranje sigurnijeg i boljeg Interneta za djecu i mlade. Ove godine taj dan se obilježava 7. veljače.
:: opširnije ::Održano 2. kolo Croatian makers lige
U četvrtak, 15. prosinca, naši su učenici sudjelovali u drugom (fizičkom) kolu Croatian makers lige u HVIDR-i u Slavonskom Brodu. Zadatak je u drugom kolu Lige bio programirati robota da se na početku kreće prema naredbama naprijed i desno (kao u prvom kolu) a kada senzorima za praćenje linije dođe na početak Božićnog drvca (crne linije) potrebno je pratiti liniju koristeći senzore. Tijekom vožnje robot je morao mijenjati boju svijetlosti RGB diode ovisno vozi li naprijed ili prati crtu. Cilj je skupiti što više bodova u što kraćem vremenu. Čestitamo svim učenicima, koji su, unatoč brojnim obvezama na kraju prvog polugodišta, uspjeli programirati robote!
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti informatiku. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. Od 5. do 11. prosinca 2016. održava se Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su Matičnoj školi učenici i učenice 4.a razreda obilježili Sat programiranja. Posjetili su informatičku učionicu i odmah postali pravi programeri. Nizanjem naredbi u zanimljivim zadacima, pomagali su dječaku Marcu i djevojčici Sophiji da svlada sve prepreke i dođe do cilja. Pri izradi programa koristili su slijed naredbi, naredbe grananja, ponavljanja jedne ili više naredbi i ponavljanje s uvjetom. Na kraja sata dobili su certifikate za sudjelovanje u Satu programiranja.
:: opširnije ::Kako zaštititi dijete u svijetu Interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo unutarnjih poslova i HP-Hrvatska pošta d.d. ove su srijede, 30. studenoga, u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja predstavili program zaštite sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija. Tom prigodom predstavljena je prva brošura iz programa pod naslovom „Kako zaštititi dijete u svijetu Interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona“. Brošura sadrži praktične i korisne savjete vezano uz opasnosti i sigurnost na internetu, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, način ponašanja i uporabe društvenih mreža. Cilj predstavljenog programa je pomoći sustavnom obrazovanju djece osnovnoškolskog uzrasta, kao i davanju potrebnih informacija njihovim roditeljima o odgovornom ponašanju prilikom uporabe mrežnih tehnologija, u trenutku kada se djeca njima počinju samostalno koristiti bez stalnoga nadzora odraslih. Program će se provoditi na način da će svake godine svi učenici 5. razreda u Republici Hrvatskoj dobiti posebnu brošuru prilagođenu trenutnom stupnju razvoja mrežnih tehnologija, o sigurnosti na internetu, pravilima ponašanja i prevenciji cyberbullinga.
:: opširnije ::Nova verzija brošure "Sigurnije na Internetu"
U svrhu podizanja svijesti o računalnoj sigurnosti CARNetov Nacionalni CERT objavio je novu verziju brošure „Sigurnije na Internetu“. Brošura, namijenjena svim korisnicima računala, na jednostavan i razumljiv način opisuje koje sve opasnosti vrebaju u virtualnom svijetu, kako prepoznati Internet prijevare, zaštititi računalo i sačuvati privatne podatke od krađe ili gubitka. Osim toga, brošura sadrži i vodič za roditelje u kojemu su savjeti kako zaštititi djecu od nepoćudnih sadržaja i kako ih naučiti odgovornom i pametnom korištenju Interneta. Novu verziju brošure možete preuzeti na stranicama Nacionalnog CERT-a.
:: opširnije ::Održano 1. online kolo CM lige
U četvrtak, 17. studenog, naši su učenici sudjelovali u prvom (online) kolu Croatian makers lige u ovoj šk. godini. Zadatak je u prvom kolu Lige bio programirati robota da se kreće po stazi (naprijed, lijevo, desno) i na kraju parkira na određenom mjestu. Putem, dok se robot kreće, skupljaju se bodovi. Cilj je skupiti što više bodova u što kraćem vremenu. Starija skupina (učenici 6. do 8. razreda) je dobila i dodatni zadatak, a to je da tijekom vožnje robot mora mijenjati boju svijetlosti RGB diode ovisno vozi li naprijed ili skreće. Kretanje robota smo snimili i video-isječke poslali na platformu Vimeo (kao i sve ostale škole sudionice). Čestitamo svim učenicima!
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Dragi čitatelji, objavljene su rang liste po kategorijama i razredima u prvom međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Ukupne rang liste dostupne su samo učenicima koji su rješavali test. Najbolji od najhrabrijih učenika i učenica naše škole, koji su već ove godine odgovorili na izazov Dabar, nalaze se na popisu 10% najboljih u svojim kategorijama: Luka Bošnjaković, 5.a i Ina Sudar, 6.b u kategoriji KiloDabar, te Anea Popović-Hlišić, 7.b u kategoriji MegaDabar. Oni na istom mjestu gdje su rješavali test mogu vidjeti zlatni bedž koji je rezerviran samo za one najbolje. Čestitamo svim sudionicima prvog međunarodnog natjecanja Dabar! Vidimo se i sljedeće godine, zar ne?
:: opširnije ::Dabar - međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Ono kad nestane el. energije u cijelom gradu, a sudjelujemo u međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Na svu sreću, ipak smo na vrijeme počeli rješavati zadatke i sudjelovali na prvoj u Republici Hrvatskoj međunarodnoj inicijativi Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Učenici Matične i Područne škole sudjelovali na natjecanju Dabar u kategorijama KiloDabar (peti i šesti razredi) i MegaDabar (sedmi i osmi razredi). Čestitamo svim našim učenicima i učenicama koji su sudjelovali na prvom međunarodnom natjecanju Dabar i nestrpljivo iščekujemo rezultate!
:: opširnije ::Moj cool laboratorij
Naša se škola početkom šk. godine uključila u jednogodišnji eTwinning projekt iz područja prirodoslovlja Moj cool laboratorij. Učenici će se kroz niz aktivnosti upoznati s izradom mjernih uređaja na Arduino platformi, programiranjem te znanstvenim radom (mjerenja, obrada mjerenja, izrada znanstvenog rada). Mjerit će temperaturu i vlagu zraka, sakupljati kišnicu te odrediti količinu padalina i pH kišnice (škola je već uključena u program GLOBE i ta su im mjerenja poznata). Mjerenja će obraditi znanstvenom metodom te ih prikazati u web 2.0 alatima. Rezultate će također usporediti s Državnim Hidrometeorološkim Zavodom, ali isto tako i s podacima koje prikupi GLOBE skupina.
:: opširnije ::Europski tjedan programiranja
Od 15. do 23. listopada 2016. održava se Europski tjedan programiranja. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem Europe kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su školi učenici 4.b razreda danas obilježili Europski tjedan programiranja. Posjetili su informatičku učionicu i odmah postali pravi programeri. Nizanjem naredbi u zanimljivim zadacima, pomagali su Marcu i Sophiji da svladaju prepreke. Okušaj se i ti u izradi prvog programa koji će pomoći dječaku Marcu ili djevojčici Sophiji da dođu do cilja.
:: opširnije ::Dabar - natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Kako biste mogli nastaviti s razvijanjem računalnog razmišljanja pripremljena su pitanja po kategorijama (možete rješavati sve zadatke bez obzira na kategoriju) koje možete vidjeti u nastavku. Tko zna, možda se baš među vama krije natjecatelj na međunarodnom natjecanju Dabar koje će se održati od 7. do 11. studenog ove godine.
:: opširnije ::Dabar - natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja
Hrvatska se uključila u međunarodnu inicijativu Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. I naši su učenici Matične i Područne škole sudjelovali na probnom natjecanju Dabar u kategoriji MegaDabar (u kojoj je sudjelovalo preko tri tisuće učenika iz cijele Hrvatske) i to vrlo uspješno. Učenik Luka Seili (6.e) je riješio 86,66% zadataka i dijeli 5. mjesto s učenicima ostalih škola u Hrvatskoj koji su osvojili isti broj bodova, a Ivana Grgić (8.b) i Ema Margić (8.b) su riješile 80,00% zadataka i dijele 9. mjesto s učenicima ostalih škola u Hrvatskoj koji su osvojili isti broj bodova. Svi učenici viših razreda od petog do osmog razreda imali su iste zadatke. Natjecanje je osmišljeno kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Dabar organizira međunarodno online natjecanje u studenom svake godine (nadamo se da ćemo na i tom natjecanju imati natjecatelje iz naše škole). Probno natjecanje održano je na CARNetovom Loomenu (za učenike je bila obavezna uporaba AAI identiteta na domeni @skole.hr). Učenici su rješavali 15 zadataka za što su imali 45 minuta. Čestitamo svim našim učenicima i učenicama koji su sudjelovali na probnom natjecanju Dabar!
:: opširnije ::Održano 2. online kolo Croatian makers lige
U utorak, 7. lipnja naši su učenici sudjelovali u drugom online kolu Croatian makers lige. Zadatak je u drugom kolu Lige bio programirati robota da prati/prođe stazu u čim manjem vremenu, ali da ne ispadne sa staze. Na kraju je staze robot morao detektirati prepreku pomoću ultrazvučnih senzora i stati prije nego udari u nju. Ako su učenici htjeli ostvariti dodatne bodove program su nadogradili tako da nakon što robot stane i uključi zelena svijetla miruje 3 sekunde a nakon toga neka krene unatrag tako da se svojim vrhom nađe u predzadnjem kvadratu staze. Svi učenici su uspješno programirali svoje robote. Čestitamo!
:: opširnije ::Održano 1. kolo Croatian makers lige
U utorak, 3. svibnja naši su učenici sudjelovali u prvom kolu Croatian makers lige u OŠ "Vladimir Nazor" u Trenkovu. U tom regionalnom centru natjecale su se: Connect IT udruga za razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologija, Društvo pedagoga tehničke kulture - Slavonija Đakovo, Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Požega, OŠ „Antun Mihanović“ Slavonski Brod, OŠ „Antuna Kanižlića“ Požega, OŠ Budrovci, OŠ „Ivan Meštrović“ Vrpolje, OŠ „Vladimir Nazor“ Trenkovo i naša škola. Na nižoj su razini u timu bili Josip Čretni, Gabriela Zirdum, Ina Sudar i Luka Seili, a na višoj razini Dominik Šarić, Michael Žutić, Luka Rupčić, Valentin Jukić i Ivan Seili. Zadatak je u prvom kolu Lige je bio sastaviti i programirati robota za praćenje crte. Ovim se putem želimo zahvaliti gospodinu Mladenu Sudaru (ocu naših triju učenica) koji je u udruzi Connect IT educirao učenike/ce niže razine. Čestitke svim našim učenicima i učenicama!
:: opširnije ::Roboti stigli u našu školu!
Dok su učenici naše škole odmarali na proljetnim praznicima, naši su učitelji vrijedno radili. Učitelj fizike Antun Đamić, učitelj matematike Antun Vukasović i učiteljica informatike Kristina Krtalić sudjelovali su na pripremnoj radionici za rad s mBot robotima. Ovaj jednostavan za sastavljanje mBot edukacijski robot set pruža neograničene mogućnosti da učenici nauče STEAM (znanost, tehnologiju, inženjering i matematiku). MBot je edukacijski robot set je cjelokupno rješenje za početnike kako bi stekli osnovna iskustva u programiranju, elektronici i robotici. MBot se može programirati kao robot koji slijedi linije, baca loptice i gura predmete, izbjegava zidove i još puno toga s „povuci i ispusti“ računalno grafičkim softverom temeljenom na Scratch 2.0. Naša je škola dobila na posudbu 5 mBot-ova (koje sudjelovanjem u Croatian Makers ligi možemo dobiti u trajno vlasništvo). Uskoro više!
:: opširnije ::Uspjeh naše učenice Doroteje Korinčić na natječaju "Crtamo pokret"!
Inicijativa za promicanje plesne kulture u osnovnim školama Brodsko-posavske županije povezuje plesne i aktivnosti vježbanja učenika sa školskim aktivnostima u drugim područjima. I ove godine su to školski programi informatike na način da najbolji radovi konkuriraju u izboru vizualnog identiteta aktivnosti projekta „Plesna kultura u osnovnoj školi“. Učenica 5.a razreda, Doroteja Korinčić, inače vrsna umjetnica u računalnom programu Paint, sudjelovala je u natječaju. Njezin je rad proglašen među pet najboljih (iako mi mislimo da je najbolji, a to nam dokazuje i činjenica da je upravo Dorotejin crtež na pozivnici Smotre). Doroteja će u četvrtak (25. veljače) od 18,00 do 20,00 sati u KKD "Ivana Brlić-Mažuranić" uživati u plesnoj reviji i primiti nagradu za svoj rad. Bravo, Doroteja!
:: opširnije ::Osmaši i njihove prve GIF animacije
Učenice i učenici osmih razreda, koji pohađaju izbornu nastavu informatike, naučili su izrađivati animacije u programu Easy GIF Animator. Animacija je niz statičnih slika, koje se izmjenjuju velikom brzinom, te se zbog tromosti oka stvara dojam pokreta. Kako su i koliko uspješno izrađivali svoje prve GIF animacije (od svojih i gotovih crteža), pogledajte u nastavku.
:: opširnije ::Geografija u informatici
Na prethodnim satima informatike učenici sedmih razreda učili su izrađivati grafikone koristeći podatke o Europi o kojoj uče na nastavi geografije. Tako su grafikonom sa stupcima prikazali površine kontinenata i najdulje europske rijeke, a tortnim grafikonima zastupljenost službenih jezika u Švicarskoj i načine iskorištavanja zemljišta u Njemačkoj. Najteže je bilo izraditi klimatske dijagrame jer je trebalo kombinirati grafikone sa stupcima i grafikone sa crtama. Učenici su nakon izrade grafikona uz pomoć nastavnice geografije (koja je bila prisutna na nastavi informatike) analizirali njihove sadržaje. U geografiji se mnogi prirodni i društveni sadržaji prikazuju grafički te se uz pomoć grafikona mogu pratiti i određeni procesi. Zbog toga je važno da učenici razviju sposobnost “čitanja“ grafičkih prikaza te zaključivanja uz pomoć njih. Na zanimljiv način je ostvarena korelacija između nastavnih sadržaja geografije i informatike. Stečeno znanje izrade grafikona učenici će, osim u informatici, primijeniti i prilikom samostalnih prezentacija geografskih sadržaja. Fotografije i grafikone pogledajte u našoj galeriji.
:: opširnije ::Natječaj Crtamo pokret 2016.
Inicijativa za promicanje plesne kulture u osnovnim školama Brodsko-posavske županije povezuje plesne i aktivnosti vježbanja učenika sa školskim aktivnostima u drugim područjima. I ove godine su to školski programi informatike na način da će najbolji radovi konkurirati u izboru vizualnog identiteta aktivnosti projekta „Plesna kultura u osnovnoj školi“. Cilj ovog natječaja je pokazati da je moguće ujediniti i povezati različita područja u nastavnom i izvanastavnom radu s djecom i mladima.
:: opširnije ::Povratak u informatičku učionicu
Učenici petih razreda matične i područne škole su, ponavljajući nastavne sadržaje prvog polugodišta, izrađivali pravu malu farmu. Kombinirajući sadržaje četiri datoteke izradili su crtež u kojem se našla gazdina kuća, šuma koja okružuje farmu i mnoštvo domaćih životinja.
:: opširnije ::Sat programiranja za svakog učenika
Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti informatiku. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21-om stoljeću. Od 7. do 13. prosinca 2015. održava se Sat programiranja za svakog učenika. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem svijeta kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su Matičnoj školi učenici i učenice 4.a i 4.b razreda obilježili Sat programiranja. Posjetili su informatičku učionicu i odmah postali pravi programeri. Nizanjem naredbi u zanimljivim zadacima, pomagali su dječaku Marku da svlada sve prepreke i dođe do cilja. Pri izradi programa koristili su slijed naredbi, naredbe grananja, ponavljanja jedne ili više naredbi i ponavljanje s uvjetom. Na kraja sata dobili su certifikate za sudjelovanje u Satu programiranja. Želite li i vi pomoći dječaku Marku da dođe do cilja, potražite ga ovdje.
:: opširnije ::Nova brošura "Zaštitite privatnost na Facebooku"
Ako još uvijek nemate sve informacije o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu i ako niste sigurni kako podesiti svoj profil na Facebooku tako da pritom sačuvate privatnost, svakako vam preporučujemo novu inačicu brošure Nacionalnog CERT-a "Zaštitite privatnost na Facebooku". Facebook često uvodi promjene u svojem sustavu upravljanja postavkama privatnosti, stoga je važno stalno pratiti najnovije postavke kako bi uspješno štitili vlastitu privatnost. Facebook je najpopularnija društvena mreža i trenutno broji više od pola milijarde korisnika. Autori Facebooka kažu da je njihova misija učiniti svijet otvorenijim i povezanijim te su na početku razvoja mreže brigu vodili isključivo o rastu broja korisnika, zanemarivši pritom sigurnosne aspekte. S rastom mreže, njezini korisnici dijele podatke s drugim stranama, pri čemu nisu svjesni da one uopće postoje te ne vode računa koliko i koje informacije zaista žele podijeliti s drugima. Time zanemaruju vlastitu sigurnost te otvaraju mogućnost krađe svojih vlastitih identiteta. Prethodna inačica brošure bilježi više od 35000 preuzimanja, saznajte zašto! Preuzmite brošuru ovdje.
:: opširnije ::Obilježili smo Europski tjedan programiranja
Od 10. do 18. listopada 2015. održava se po treći put Europski tjedan programiranja. Milijuni djece, mladih, odraslih, roditelja, nastavnika, okupljaju se na događanjima i u učionicama diljem Europe kako bi naučili stvarati programiranjem. I u našoj su Područnoj školi učenici četvrtih razreda obilježili Europski tjedan programiranja. Posjetili su informatičku učionicu i odmah postali pravi programeri. Nizanjem naredbi u zanimljivim zadacima, pomagali su ptičici Angry bird da dođe do cilja. Na kraja sata, zadovoljno su otišli kući, jer više nisu samo korisnici programa, već su ih i sami stvarali.
:: opširnije ::Državno natjecanje iz informatike
Najbolji informatičar naše škole, Luka Družijanić iz 8.a razreda, sudjelovao je od 16. do 19. ožujka na državnom natjecanju iz informatike u Primoštenu i to u kategoriji OSNOVE INFORMATIKE. U jakoj konkurenciji osvojio je izvrsno peto mjesto. Bravo, Luka! Rezultate možete pogledati na portalu Infokupa.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 20. veljače, u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano je Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji OSNOVE INFORMATIKE sudjelovao je učenik osmog razreda, Luka Družijanić. Luka je osvojio odlično 2. mjesto. Nakon reevaluacije rezultata, do 4. ožujka, bit će poznata imena učenika/ca pozvanih na Državno natjecanje (koje će se održati od 16.-19. ožujka). Čestitke Luki!
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike (kategorija osnove informatike). Naš je najbolji informatičar u školi, LUKA DRUŽIJANIĆ, i ove godine uspješan, 2. je po rezultatima u Županiji (od ukupno 75 prijavljenih učenika/ca), te 25. u cijeloj Hrvatskoj (od 1897 prijavljenih učenika/ca). Čestitamo! Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je pozvan na Županijsko natjecanje (održat će se u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu 20. veljače 2015. godine). Pogledajte privremene rezultate školskog natjecanja u našoj Županiji.
:: opširnije ::Nova inačica brošure "Zaštitite privatnost na Facebooku"
Ukoliko još uvijek niste saznali sve informacije o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu i ako niste sigurni kako podestiti svoj profil na Facebooku tako da pritom sačuvate privatnost, svakako vam preporučujemo novu inačiču brošure Nacionalnog CERT-a "Zaštitite privatnost na Facebooku".
Facebook često uvodi promjene u svojem sustavu upravljanja postavkama privatnosti, stoga je važno stalno biti informiran o najnovijim promjenama.
Nacionalni CERT ovu brošuru izdaje od 2011. godine i do danas je preuzeta više od 33 000 puta. Brošura je tiskana i distribuirana i kao poseban prilog u suradnji s jednim vodećim nacionalnim dnevnim novinama u nakladi od 100 000 primjeraka.
Nova inačica brošure dostupna je ovdje.
Web redakcija
Sudionici radionice Web redakcija, novinari, fotografi, snimatelji: Mateo Zeba (5.a), Donatel Čikulin (5.a), Ivan Seili (6.d), Luka Rupčić (6.d), Luka Družijanić (7.a), Bono Mešnjak (7.a), Dominik Čančar (7.a), Alen Beraković (7.b), omogućili su nam saznamo u riječi, fotografiji i pokretu što se događalo danas u našoj školi.
:: opširnije ::Državno natjecanje iz informatike
Najbolji informatičar naše škole, Luka Družijanić iz 7.a razreda, sudjelovao je od 17. do 20. ožujka na državnom natjecanju iz informatike u Primoštenu i to u kategoriji OSNOVE INFORMATIKE. U jakoj konkurenciji osvojio je izvrsno osmo mjesto (drugi sedmaš u cijeloj Hrvatskoj) i ostavio mnoge osmaše iza sebe. Bravo, Luka! Rezultate možete pogledati na portalu Infokupa, a fotografije na Facebook stranici Infokupa.
:: opširnije ::Županijsko natjecanje iz informatike
U petak, 21. veljače, u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu održano je Županijsko natjecanje iz informatike. U kategoriji OSNOVE INFORMATIKE sudjelovali su učenici Karolina Mirković, 8.b i Luka Družijanić, 7.a. Luka je osvojio 1. mjesto, koje dijeli s učenikom osmog razreda iz Cernika, a Karolina je osvojila 3. mjesto. Nakon revizije rezultata, do 7. ožujka, bit će poznata imena učenika/ca pozvanih na Državno natjecanje (koje će se održati od 17.-20. ožujka). Kako u toj kategoriji na Državno natjecanje pozivaju prvake iz svih Županija (ako imaju više od 50% bodova), nadamo se pozivu! Bravo za naše informatičare!
:: opširnije ::Stvorimo bolji Internet...zajedno
11. veljače 2014. obilježava se Dan sigurnijeg Interneta. Ovogodišnji moto je Stvorimo bolji Internet...zajedno. Internet je izvrstan alat koji je sad već dio našeg svakodnevnog života. Ovisno o tome kako ga upotrebljavamo, takve će biti i posljedice. Želimo li upotpuniti znanje, doznati novosti, dopisivati se s vršnjacima i razvijati svoju kreativnost, neizmjerno će nam pomoći. Nažalost, postoje korisnici koji žele povrijediti druge. U njihovim se rukama Internet može pretvoriti u moćno oružje. No, znanje i obaviještenost naše su oružje u borbi protiv njegove zloporabe kako bi bio slobodan za sve nas koji želimo učiti, rasti i zabavljati se. Stoga je važno znati kako radi Internet, koji su rizici i što možemo učiniti kad postoji mogućnost da se dogodi nešto loše.
:: opširnije ::Školsko natjecanje iz informatike
Danas je u našoj školi održano školsko natjecanje iz informatike. Učenici i učenice sedmih i osmih razreda sudjelovali su u kategoriji OSNOVE INFORMATIKE. Nakon sastanka Županijskog povjerenstva saznat ćemo tko je od njih pozvan na Županijsko natjecanje koje će se održati u Tehničkoj školi u Slavonskom Brodu 21. veljače 2014. godine. Pogledajte privremene rezultate školskog natjecanja u našoj županiji.
:: opširnije ::« Siječanj 2026 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |