Pljuskara - svjedok drevnog mora

Dana 6. studenog 2014. učenici 7.b razreda s razrednikom posjetili su izložbu u Muzeju Brodskog Posavlja. Autorica izložbe i kataloga Ivana Maruščak  na zanimljiv i vrlo detaljan način učenicima je predstavila izložbu:  Pljuskara - svjedok drevnog mora.

Područje kanjona Pljuskare smješteno je na južnoj padini Dilj gore, ispod vrha Vidovo brdo, a predstavljaju ga jasno istaknuta tri kanjona i četiri grebena, s protezanjem u smjeru jugozapad-sjeverozapad. Cijelo područje administrativno većim dijelom pripada naselju Glogovica  i općini Podcrkavlje.
Kanjoni su nastali erozivnim djelovanjem  vode koja se slijeva niz padine Dilja. Budući da je područje Dilj  gore tektonski najaktivniji dio Slavonije, njihov je okoliš podložan promjenama pa su se kanjoni tijekom prošlosti mijenjali. Stijene iz dubine Dilj gore kriju tajne jednog sasvim drugog svijeta koji je postojao daleko prije nego li su ljudi  hodali ovim prostorima, a Pljuskara nam otkriva dio tih tajni. Priča o Pljuskari vodi nas u razdoblje kada je na području na kojem živimo egzistirao neki drugi krajolik, kada se na mjestu današnjih nizina prostiralo Panonsko more. U vapnencima i pješčenjacima pronađena su bogata fosilna makro i mikro fauna. Dominiraju cjelovite ljušture ježinaca i veliki školjkaši. Od ostataka velikih morskih životinja mogu se naći zubi morskih pasa i mačaka te kralješci riba i kitova.
Kanjoni Pljuskare značajan su geoločko-paleontološki lokalitet. S obzorom da prirodna baština pripada svima i da je od neprocijenjive vrijednosti , trebamo se potruditi svi zajedno  kako bismo je očuvali i ostavili u naslijeđe budućim naraštajima.

Ostale fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji.

objavio: Rade Kovačević   datum: 6. 11. 2014.