Koliko smo financijski pismeni?

Kako je nastao novac, koje su sve vrste novca rabljene na području Hrvatske, čemu služi novac?

Ovo su samo neka od pitanja na koja su naši učenici dobili odgovore u četvrtak 9. veljače na predavanju koje su održali djelatnici Hrvatske narodne banke u našoj Matičnoj školi pri čemu su naglasili važnost financijske pismenosti.

Sedmi i osmi razredi slušali su predavanje Upravljanje osobnim financijama. Učenici su imali priliku čuti gdje se tiska novac, koja je uloga Hrvatske narodne banke, a koja poslovnih banaka. Raspravljali su o vrstama računa, minusu na tekućem računu te o mjerama sigurnosti prilikom plaćanja na Internetu. Dobili su niz zanimljivih materijala koje su mogli ponijeti sa sobom kako bi ih još bolje proučili. Na kraju su odigrali kviz.

Četvrti, peti i šesti razredi su sudjelovali na predavanju Euro naš novac. Govorilo se o povijesti novca, o njegovoj ulozi u društvu te o euru, valuti koja je uvedena u Hrvatsku 1. siječnja 2023. Učenici su pokazali da već sada dobro prepoznaju novčanice eura po bojama te da dobro razumiju ulogu novca. Uz ostale promotivne materijale, na ovom su predavanju dobili i novac za igru Moj Euro.

Zahvaljujemo trojcu iz Hrvatske narodne banke koji je došao u Slavonski Brod samo zbog nas. Bilo nam je zadovoljstvo ugostiti ih i nadamo se da ćemo nekom prilikom i mi njih posjetiti, poziv su ostavili otvorenim.

Katarina Brkić Čabraja

objavio: Marija Janković   datum: 13. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »