Vukovar u srcu - Terenska nastava učenik 8. razreda

Hladna i kišna jesen 1991. u Vukovaru je bila posebno teška i mučna, a nama jučer niti hladnoća niti magla nisu mogle pokvariti planove i namjeru da se poklonimo žrtvama položenim na oltaru Domovine!

Posebno je dirljivo doći na terensku nastavu u ovo vrijeme godine kada se slavi 30. godišnjica bitke za Vukovar, a mi smo dali sve od sebe da sa što većom pozornošću i poštovanjem posjetimo memorijalna mjesta.

Tijekom svoga boravka u Vukovaru posjetili smo Memorijalni centar domovinskog rata u kojemu smo poslušali predavanje o Domovinskom ratu i pogledali izložbene postave:

• „Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar”
  • Prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo” i „Begejci”
  • Izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu
  • Eksponati na otvorenom.

Nakon toga naši su nas domaćini odveli do Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti gdje su uništene stotine tenkova i oklopnih vozila.

Posjetili smo i Spomen dom Ovčara te Memorijalno groblje na kojemu su predsjednice 8. a i b razreda zapalile svijeće za sve žrtve Domovinskoga rata.

Tijekom ručka učenici su izmjenjivali svoje dojmove i izrazili duboku potresenost onim što su vidjeli i čuli, posebice u Spomen domu Ovčara i na samoj lokaciji masovne grobnice na Ovčari.

Popodne smo proveli u nešto opuštenijem raspoloženju. Naši ljubazni voditelji odveli su nas do crkve sv. Filipa i Jakova gdje smo uz predivnu crkvu i veličanstveni Dunav i vidjeli i popis svih žrtava stradalih u Vukovaru.

Uslijedio je posjet prekrasnom dvorcu Eltz u kojemu je smješten Gradski muzej Vukovar koji je 2014. godine dobio nagradu za najbolji europski muzej, a prikazuje povijest vukovarskoga kraja od prije 8 tisuća godina pa sve do suvremenoga doba.

Posjetili smo i lokalitet Vučedol na kojemu se nalazi Muzej vučedolske kulture koji nam pokazuje koliko je vučedolska civilizacija bila napredna za svoje vrijeme.

Srca su nam bila ispunjena emocijama i dojmovima, a posebno su nam se u misli urezale riječi patera koji nas je primio u crkvi sv. Filipa i Jakova da svi mi, a posebno mladi, nosimo u sebi dobro koje treba njegovati kako se ne bi ponovilo zlo koje se dogodilo u Vukovaru tijekom Domovinskog rata.

S jasnom i čvrstom porukom mira i tolerancije naši su nas domaćini ispratili na put kući.

Hvala im za gostoprimstvo,

Vukovar će nam zauvijek biti u srcima!

Katarina Brkić Čabraja

objavio: Marija Janković   datum: 26. 11. 2021.