…Bilo kud da pođeš, bio star il´ mlad – u svom srcu gradi prijateljstvo sad…

Dana 11. travnja 2019. obilježili smo Dan Roma - dan prijateljstva, povezanosti i zajedništva. Na satu razrednog odjela i Hrvatskoga jezika dramatizirali smo indijsku priču Duga i bojama hrvatske i romske zastave predstavili smo naš narod i kulturu. Učenici petih razreda izabrali su svoju boju i igrokaz je počeo. Glavne uloge dobile su zelena, crvena, bijela, crna i dvije nijanse plave boje. Boje su se nadmetale, svađale, vrijeđale, hvalile i sebe predstavljale u naučenim superlativima. Svaka boja je za sebe bila najljepša, najbolja, najpoštenija, najpametnija... Crna boja zvana OLUJA umorila se od slušanja glasnih i grubih tonova i svađe te ih olujnim glasom zaplašila i upozorila govoreći: Prekinite odmah i sada. Dosta je bilo, zavit ću vas u crno. Boje se iz straha skupiše i zagrliše te u tom trenutku shvatiše da je ljepše na istoj strani biti, smijati se i veseliti. Posvađane boje kada su zajedno donose sreću, pojavljuju se nakon kiše i tužnih dana, a zovu se DUGA. Crna boja zvana OLUJA boje je odnosno učenike osvijestila da je svatko poseban, jedinstven i vrijedan naše pažnje. Zaključili smo da zajedno daleko možemo stići, pružili smo jedni drugima ruku, podarili osmijeh i čestitali si na izgrađenom mostu prijateljstva koji nas povezuje iako smo različiti. Različitost je naša vrijednost. Na kraju sata učili smo jedni druge riječi pjesme - Gradimo prijateljstvo na romskom i hrvatskom jeziku i izveli ju s pokretima. Smijeha, zabave i učenja nikad dosta. Zabilježene trenutke pogledajte u galeriji, a ako vas zanima jesmo li naučili sve riječi pjesme – pitajte nas i mi ćemo vam otpjevati. Možda!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Josipa Citerbat   datum: 12. 4. 2019.