Osmaši na WorldSkills festivalu

Od 27. do 28. ožujka 2019. godine na Zagrebačkom velesajmu održalo se Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019., najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe, koje je posjetio dio učenika osmih razreda Osnovne škole Hugo Badalić.  Oko 450 najboljih učenika strukovnih škola natjecalo se u više od 40 strukovnih disciplina u kojima je prezentiralo stručne kompetencije te demonstriralo vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje. Discipline su obuhvatile  atraktivan spektar od tradicionalnih struka, kao što su frizerstvo i pekarstvo, sve do suvremenih disciplina CAD i CAM tehnologija te interdisciplinarnih - poput robotike i mehatronike.

Natjecanje je organizirala Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja posjeduje dugogodišnje iskustvo organizacije državnih strukovnih natjecanja u Hrvatskoj. Agencija je osmislila novi model natjecanja i kao platformu za povezivanje strukovnog obrazovanja i gospodarskih subjekata uz njihovo sudjelovanje u organizaciji i provedbi natjecanja kako bi se osigurala vidljiva međusobna poveznica između strukovnih škola i tvrtki.

U šest paviljona, u prostoru od 15.000 m2 tijekom dva dana natjecanja našlo se više od 15.000 posjetitelja iz cijele Hrvatske i inozemstva.

Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole.

Posjetom Državnom natjecanju WorldSkills Croatia učenici su dobili priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i prilike za obrazovanje koje mogu dobiti u strukovnim školama.
U tu svrhu na samom događaju Agencija je u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje osigurala:

• Info pult: cjelodnevno informiranje učenika i drugih zainteresiranih o potrebama tržišta rada i uslugama HZZ-a koje im mogu pomoći u odabiru obrazovnog programa i/ili zanimanja.
  • Korištenje e-alata HZZ-a: upoznavanje s e-alatom Moj izbor, mogućnost samoprocjene vlastitih interesa, kompetencija i osobina ličnosti povezanih s poslom.
  • Mogućnost sudjelovanja na radionicama namijenjenim učenicima osnovnih i srednjih škola pod vodstvom stručnih savjetnika HZZ-a:
    • Korak prema prvom poslu
    • Kako donijeti odluku o budućem zanimanju?
    • Poduzetništvo - je li to za mene?
    • Upravljanje razvojem vlastite karijere
    • A što sad? Kamo nakon srednje škole?

Također, samo natjecanje bilo je popraćeno mnogobrojnim aktivnostima poput „Isprobaj vještinu“, gdje su učenici mogli isprobati svoje vještine u jednostavnim praktičnim zadacima, sudjelovati u raznim radionicama, slušati informacije o mogućnostima nastavka obrazovanja te o specifičnostima velikog broja različitih zanimanja i novim modernim tehnologijama.

objavio: Gordana Alfeldi   datum: 1. 4. 2019.