Županijsko natjecanje iz astronomije

Županijsko natjecanje iz astronomije održano je u četvrtak, 14. veljače 2019. godine u OŠ „Hugo Badalić“ Slavonski Brod. Kao i svake godine, pripremili smo zanimljiv program otvaranja u kojemu su učenici kroz recitacije, pjesmu i ples povezali astronomiju i Valentinovo – ljubav prema zvijezdama i osjećaje koje posebno ističemo na Dan zaljubljenih, koji je ove godine za zaljubljenike u astronomiju bio i dan županijske razine natjecanja. U uvodnoj riječi ravnateljica škole prof. Irena Čugura Ćerić pozdravila je prisutne mentore i natjecatelje, pohvalila predanost u bavljenju astronomijom kroz godine i svima zaželjela puno sreće u natjecanju kao i vedro nebo za astronomska opažanja.

Natjecanje iz astronomije obuhvaća i natjecanje u znanju, kao i izradu istraživačkog rada. Kroz natjecanje u znanju učenici iskazuju svoju opću kulturu u astronomiji, ali i kvalitetu poznavanja pojedinih područja astronomije u korelaciji s geografijom, fizikom i matematikom i ovisno o uzrasnoj dobi. Najčešće zastupljena područja su, uz poznavanje astronautičke ere istraživanja svemira, astrognozija (snalaženje na nebeskoj sferi, horizontski i ekvatorski koordinatni sustav, zvjezdane karte, zviježđa, sjajne zvijezde i M objekti), optika (vrste i tipovi teleskopa, povećanje i prividni vidni promjer), nebeska mehanika (Keplerovi zakoni, opći zakon gravitacije, kozmičke brzine) i fotometrija (prividni i apsolutni sjaj objekata na nebu).
Praktični, odnosno istraživački i eksperimentalni radovi predstavljaju za učenike prve korake u izradi početnog znanstvenog istraživanja od kreiranja ideje, hipoteze i ciljeva istraživanja, planiranja praktičnog dijela i astronomskih opažanja, zapisa rezultata i njihove analize, sve do pisanog dijela rada i powerpoint prezentacije. Ove godine učenici 5. razreda OŠ „Vladimir Nazor“ Slav. Brod i mentorice prof. Nataše Stanković prikazali su model prostornog razmještaja zvijezda u zviježđu Orion, 6. razreda način praćenja Mjesečevih faza, 7. razreda akomodaciju oka i njezin utjecaj na kvalitetu noćnih opažanja i 8. razreda astronomsku metodu određivanja brzine svjetlosti prema Römeru, praćenjem ulaska satelita Io u Jupiterovu sjenu. Astronomi 6. razreda OŠ „Đuro Pilar“ Slav. Brod sa svojim mentorom prof. Ivanom Iliševićem predstavili su astronomiju starog Egipta i gnomon kao najstariji astronomski mjerni instrument.
Članovi skupine Mladi astronomi Gimnazije „Matija Mesić“ s mentoricom prof. Marinom Gojković natjecali su se u dvije kategorije. Učenici 1. razreda pripremili su istraživačke radove vezane za Ciklus aktivnosti Sunca i površinu Sunčevih pjega, analizu kinematike Sunčevih prominencija i određivanje dubine kratera na Mjesecu metodom sjene. Učenici 3. razreda bavili su se temama vezanim za izradu spektrometra i analizu spektra Sunca, godišnjim dobima na Marsu i veličini Marsovih polarnih kapa, kao i svjetlosnim onečišćenjem nad Slavonskim Brodom.
Natjecanje iz astronomije stručno podržava brodsko Astronomsko društvo „Gea x“ koje djeluje u sklopu Zajednice tehničke kulture, ispred koje je s mentorima razgovarao tajnik dipl. ing. Mladen Damjanović. Predsjednik AD „Gea x“ g. Rade Kovačević dugogodišnji je tajnik Županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja iz astronomije i ove godine u prostoru održavanja svečanog otvaranja natjecanja postavio je izložbu fotografija s prošlih natjecanja i izložbu s tematikom egzoplaneta u spaceartu.
Rad i istraživanja učenika nastavljaju se i u idućem periodu u kojem su planirana astronomska opažanja i mjerenja na zadane teme.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 15. 2. 2019.