LiDraNo 2013.

I ove je godine županijska smotra LiDraNo 2013. održana u Osnovnoj školi "Antun Mihanović" Slavonski Brod. I naša se škola uključila u ovu jedinstvenu smotru literarnoga, dramskoga i novinarskoga izraza.

Četveročlano povjerenstvo za literarni izraz od 30 literarnih radova pristiglih na smotru, odabralo je 5 radova i predložilo ih za Državni LiDraNo. Između ostalih, izabran je i literarni uradak naše učenica 8.c razreda Marine Jovičić (mentorica Marijana Fajgl). Njen talent i neiscrpna inspiracija okrunjeni su ovim velikim uspjehom. Državni LiDraNo će se održati u Primoštenu od 7- do 11. travnja. Ostaje nam čestitati joj i poželjeti da dobije poziv te da ponosno predstavlja našu školu. Pročitajte  Marinina razmišljanja pretočena u riječi koje sve nas mogu dirnuti u srce.

Marijana Fajgl

Čežnja

Zima iz čovjeka ne odlazi. Može pričati tko što hoće, ali zima u čovjeku živi uvijek, ne nestaje, nikada. Mnogi će pomisliti kako će i ljeto stići, savršene tople ruke budit će nas iz hladnoće i sna. Ljeto – savršeno prikrivanje. Ljeti se ljudi samo ljepše smiju... Čudni ljudi, skloni zaboravu.

Pitaš li ih jesu li sretni, reći će ti da jesu. Pitaš li ih zašto, automatski će ti odgovoriti da imaju krov nad glavom i topli obrok svaki dan. Pitaš li ih isto opet i opet iznova, nastat će muk. Tišina. Duboka tišina u kojoj je i dah preglasan. Samo oči, to ogledalo duše, i nemirni treptaji, otkrivaju istinu. Čovjek ne može, zbog onoga nečeg Božjeg u njemu, zbog vjere, a možda i zbog straha od Njega, izreći istu laž toliko puta.  Sigurno se pitaš zašto je zima vladarica tolikih srca, zar nije dovoljno približiti se masi oko sebe i otopiti led. Zaroni i u svoje srce, iskreno, bez maski, pa ćeš i tamo naći barem jedan hladni kutak.  Toliko smo postali hladni da očajnički tražimo i očekujemo od ljudi oko nas, koji su isti kao i mi, da nas ugriju, da osmijehom ispune naše oči sjajem. Možda se sada osjećaš sebičnim jer očekuješ od drugih da  te usreće. Možda si uznemiren sveprisutnošću zime jer si do sada gledao, a nisi vidio.

Želimo li živjeti u takvom svijetu? Promijeniti ga možemo samo mi. Na nama je prvo zaželjeti proljeće u našim srcima, a onda ga i dovesti.

Marina Jovičić, 8.c

objavio: Antun Vukasović   datum: 5. 3. 2013.