"Pričamo rukama" - radionica hrvatskog znakovnog jezika

Osnovna škola Hugo Badalić se i ove godine uključuje u obilježavanje Međunarodnog dana gluhih 26. rujna kao i cijelog Međunarodnog tjedna gluhih (IWDeaf) koji traje od 23. do 30. rujna. Ovom prilikom je posebna pažnja pridana hrvatskom znakovnom jeziku čiji se međunarodni dan obilježava 23. rujna.
Hrvatski znakovni jezik sustav je vizualnih znakova koji, uz pomoć posebnog položaja (oblika šake), orijentacije, položaja i smjera pokreta ruke, tvore koncept odnosno smisao riječi. Znakovni jezik se ne izvodi samo rukama, već uključuje i držanje tijela i glave te izraz lica koji daju intonaciju. Koristi se najčešće u obiteljima u kojima je dvoje ili više njih gluho, u zajednicama gluhih (sportskim klubovima, kulturnim sekcijama, klubovima umirovljenika) te, nešto manje u školama za gluhe. Znakovnim se jezikom mogu uz podršku prevoditelja, dobiti sve potrebne informacije iz javnog života na pristupačan način; na raznim sastancima, skupovima, tečajevima, u procesu obrazovanja, itd. Znakovni jezik nije univerzalan kao što mnogi misle. Postoji britanski znakovni jezik (BSL), američki znakovni jezik (ASL) itd. Svaki znakovni jezik ima svoju vlastitu gramatiku i uči se kao svaki drugi strani jezik.

S ovim jezikom i njegovim karakteristikama su se danas upoznali učenici 2.d razreda Područne škole Jelas i njihova učiteljica Danijela Taborski kroz radionicu koju je vodila pedagoginja Gordana Alfeldi te uvježbavali jednoručnu abecedu i osnovne pojmove vezane uz školu i obitelj. Radionica je provedena u veselju i smijehu budući da se radi o nesvakidašnjem obliku komunikacije koja zahtjeva koncentraciju i spretnost ruku, kao i korištenje grimasa i izraza lica. Ovakvi susreti će se prema potrebi nastaviti kako bi učenici proširili znanja iz ovog jezika te postali sve vještiji u komunikaciji.

objavio: Gordana Alfeldi   datum: 25. 9. 2018.