Književni susret s Bojanom Meandžijom

Jučer je našu školu posjetila jedna književnica, točnije Karlovčanka, diplomirana odgojiteljica i stručna suradnica izdavačke kuće Alfa te nadasve inspirativna i uspješna spisateljica  Bojana Meandžija. Naša je gošća svoj prvi roman „Veliki kraljević“ objavila 2007. godine. Drugi roman, pod nazivom „Trči, ne čekaj me“ objavila je 2009. godine, a počela ga je pisati za vrijeme Domovinskog rata, s trinaest godina u vlažnim prostorijama atomskog skloništa. Roman „Trči, ne čekaj me“ nosi simboličan naslov jer zorno ukazuje na osjećaje neizvjesnosti i brige koji su postojali i živjeli u svim ljudima tijekom svake uzbune bilo gdje u Republici Hrvatskoj. Naša je gošća svoje najljepše godine djetinjstva provela u podrumu, bez prava na bezbrižnu igru, prve ljubavi, druženja s prijateljima i svakodnevni odlazak u školu. Tada je prostorom, poput najvećeg straha, odzvanjala rečenica roditelja upućena djeci: „Trčite, ne čekajte nas!“ U njezinoj ispovijesti koju je pretočila u roman, nema mržnje, prozivanja, nema „drugih“ naroda i neprijatelja, samo pitanje – zašto rat?

Jedan djelić njezinih osjećaja pretočenih u roman „Trči, ne čekaj me“, u uvodnom dijelu književnog susreta odglumila je učenica 6.a razreda Ivona Rašić koja je izvrsnom izvedbom oduševila i raznježila našu gošću koja je potom preuzela riječ te na vrlo zanimljiv i osjećajan način predstavila svoj roman, podijelivši ga na nekoliko cjelina koje su sve prisutne odvele u davnu 1991. godinu. Uz autentične fotografije iz tog ratnog razdoblja u gradu Karlovcu, koje su se izmjenjivale na projektnom platnu, književnica Bojana Meandžija uspjela je predočiti učenicima predmetne nastave jedan djelić njezinoga života. Na kraju ovoga književnoga susreta, učenici su dobili želju iz školske knjižnice posuditi knjigu „Trči ne čekaj me“, što je potvrda uspješnosti susreta. Na kraju, voditeljice književnog susreta Anita Nikolić i Natali Balić zahvalile su našoj gošći na ugodnom i poučnom druženju. Radujemo se što smo imali priliku svjedočiti jednom djeliću autoričina života kroz njezina iskustva, najdublja čuvstva i doživljaje pretočene u knjigu. Našoj gošći želimo još puno uspjeha i sreće i veselimo se njezinom sljedećem književnom uratku. Doviđenja do nekog novog druženja i čitanja!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Tanja Štević   datum: 14. 11. 2017.