Posjet astronomske skupine Zagrebačkoj zvjezdarnici i Hrvatskom prirodoslovnom muzeju

Dana 11.11.2017. u organizaciji Astronomskog društva „Gea x“ učenici astronomi i učenici koji su uključeni u GLOBE program bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu. Učenici su u pratnji svog mentora prvo posjetili Hrvatski prirodoslovni muzej. Hrvatski prirodoslovni muzej jedan je od najvećih muzeja u Hrvatskoj. Smješten je u povijesnoj plemićkoj palači na bedemima zagrebačkoga Gornjega grada. Muzej prikuplja, čuva, izučava i prezentira razne prirodnine kao svjedočanstva ili dokumente vezane za prirodoslovlje Hrvatske. U muzejskim se zbirkama nalazi više od 2 milijuna primjeraka minerala, stijena, fosila, prepariranih biljaka i životinja iz svih krajeva Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja te s drugih kontinenata. Danas se stručna djelatnost Muzeja ostvaruje unutar njegovih specijalističkih odjela: Geološko-paleontološkoga, Zoološkoga, Mineraloško-petrografskoga koji su, izuzev Botaničkoga, do objedinjenja u današnji Hrvatski prirodoslovni muzej 1986. godine, djelovali kao zasebne muzejske institucije. U predvorju su izložena poprsja i spomen-ploče zaslužnim utemeljiteljima Muzeja, a u muzejskom atriju dominiraju mozaički izvedena Kamenospisna karta Hrvatske i Geološki stup kao simbolički uvod u svijet prirodoslovne građe u Muzeju.

Kamenospisna karta, kameni mozaik sastavljen od kockica autohtonih stijena što potječu iz svih dijelova Hrvatske, svojevrsni je geološki artefakt, znanstvena sinteza i muzejski prikaz niza geoloških značajki našeg tla te ujedno i najveća, tako postavljena, geološka karta u svijetu. Muzej posjeduje i bogatu knjižnicu koja je utemeljena 1868. g. unutar Prirodopisnog odjela tadašnjega Narodnog muzeja. Najstarija i najvrednija građa pohranjena u knjižnici potječe iz 17. i 18. st. te ima i muzeološku funkciju. Učenici koji su uključeni u GLOBE program posjetili su na Griču Hrvatski meteorološki zavod i upoznali se s mjernim instrumentima. Pješke smo došli do Zagrebačke zvjezdarnice. Usput smo pogledali Kulu Lotrščak prošetali pokraj Hrvatskog sabora, Banskih dvora i razgledali crkvu Sv. Marka. Na Popovom tornju dočekao nas je dr. Darije  Maričić. Slušali smo predavanje o Sunčevom sustavu. Sa zanimanjem smo pogledali kupolu s teleskopom, te projekciju sunčevih pjega uz pomoć filtera. Nastavili smo vožnju autobusom do Heinzelove ulice i uživali u ukusnoj hrani u Mc Donald'su. Zagrebački velesajam bilo je naše zadnje odredište. Posjetili smo 40. međunarodni sajma knjiga i učila – Interliber. Interliber je najveća književna manifestacija u Hrvatskoj koja okuplja najznačajnije nakladnike i knjižare. U 17,30 sati puni utisaka i radosni krenuli smo put naših domova. Ovaj izlet ostat će nam u lijepom i dugom sjećanju.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 13. 11. 2017.