Posjet astronomske skupine Zagrebačkoj Zvjezdarnici i Hrvatskom školskom muzeju

Dana 12.11.2016. učenici astronomi i učenici koji su uključeni u GLOBE program išli su na terensku nastavu u Zagreb. Učenici su u pratnji svog mentora prvo posjetili Hrvatski školski muzej. Muzej se nalazi u novosagrađenoj zgradi Hrvatskoga učiteljskog doma. Svečano je otvoren 19. kolovoza 1901. godine. Osnovna zadaća te ustanove je sustavno prikupljanje, proučavanje i izlaganje građe iz prošlosti i sadašnjosti hrvatskoga školstva i pedagogije. U muzeju postoje zbirke učila, nastavnih pomagala i školske opreme, radova učenika i nastavnika, likovnih radova, udžbenika i priručnika, školskih propisa, arhivska zbirka, zbirka fotografija te dokumentacija o školstvu. Na Svjetski dan učitelja, 5. listopada 2000., Hrvatski školski muzej  je otvorio svoj stalni postav na oko 450 m2. Izloženo je oko 1000 eksponata, pretežito originalnih, iz polovice 19., odnosno početaka 20. stoljeća. Učenici su sa velikim interesom razgledali eksponate i prisustvovali zanimljivom predavanju.

Učenici koji su uključeni u GLOBE program posjetili su na Griču Hrvatski meteorološki zavod i upoznali se s mjernim instrumentima. Iako nas je cijelim putem pratila kiša ipak smo pješke došli do Zagrebačke zvjezdarnice. Usput smo pogledali Kulu Lotrščak prošetali pokraj Hrvatskog sabora, Banskih dvora i razgledali i crkvu Sv. Marka. Na Popovom tornju dočekao nas je dr. Darije  Maričić. Slušali smo predavanje o Sunčevom sustavu. Sa zanimanjem smo pogledali kupolu s teleskopom. Predviđeno teleskopiranje Sunčevih pjega nismo obavili zbog oblačnog vremena. Nastavili smo vožnju autobusom do Heinzelove ulice i uživali u toplom McDonald'su  i ukusnoj hrani. Zagrebački velesajam bilo je naše zadnje odredište. Posjetili smo 39. međunarodni sajma knjiga i učila – Interliber. Interliber je najveća književna manifestacija u Hrvatskoj koja okuplja najznačajnije nakladnike i knjižare. U 17 sati puni utisaka i radosni krenuli smo put naših domova. Ovaj izlet ostat će nam u lijepom i dugom sjećanju.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 14. 11. 2016.