Svjetski tjedan svemira

Word Space Wek Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta je od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UNOOSA). Svjetski tjedan svemira svake se godine diljem svijeta obilježava od 4. do 10. listopada jer to razdoblje obuhvaća godišnjicu lansiranja prvog umjetnog satelita i godišnjicu prihvaćanja načela o miroljubivom istraživanju i korištenju svemira.

Svjetski tjedan svemira promiče istraživanje našeg planeta Zemlje iz svemirskih daljina, putem mnogobrojnih svemirskih letjelica koje se nalaze u orbiti Put u svemirska prostranstva - obilježili su astronomi naše škole s učenicima  5.a i 5.b razreda a pridružili su nam se i astronomi iz osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“  iz gimnazije „Matija Mesić“ i Klasične gimnazije fra Marijana Lanosovića. Naši učenici su na vrlo zanimljiv način pomoću modela Sunčeva sustava ispričali priču o Suncu, planetama, kako s našim planetom jurimo strahovitom brzinom kroz svemirski prostor, o starosti Svemira, o njegovom ubrzanom širenju i o njegovoj veličini. Mladi astronomi naše škole održali su radionicu sa Zvjezdanom kartom i Vrtećom kartom neba, mladi astronomi gimnazije „Matija Mesić“ radionicu: Optički sustav teleskopa.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 10. 10. 2016.