Noć astronomije

U dvorani naše škole u četvrtak 5. svibnja 2016 godine održana je prva brodska Noć astronomije. Pozdravom dobrodošlice program su otvorili učenici  škole. Goste je pozdravila ravnateljica Irena Čugura Ćerić, a predsjednik Astronomskog društva „Gea x“ Rade Kovačević upoznao je prisutne o radu društva u proteklih 25 godina.

Matej Seletković, učenik brodske Gimnazije “Matija Mesić“, održao je predavanje na temu Astrofotografija - noćno nebo okom fotoaparata. Matija je snimio video s 5.000 fotografija zvijezda, noćnog neba i prirode. Video je snimao dvije i pol godine na različitim lokacijama – od Slavonije do Paga, a objavom na YouTubeu odmah je osvojio simpatije brojnih gledatelja.
- Ispočetka uopće nisam namjeravao snimiti video. Bilo je to samo slikanje i prikupljanje snimaka koje su mi se svidjele. Na ideju o samom projektu došao sam tek kasnije, čuvši skladbu “Atlas” skupine “Lights & Motion”. Pomislio sam kako ne bi bilo loše sve to skupa spojiti i ukomponirati – kaže Matej. Kako sam kaže, sve slike su mu drage i na svoj način posebne, ali ona na kojoj je prikazano središte naše galaksije ipak ostavlja najjači dojam.
Riječ je, naime, o nečemu što većina ljudi nikada ne doživi, pa kada je vide, začude se i pitaju zar to doista postoji. Ljubav prema fotografiji i timelapsima postala je još snažnija kada mu je prije tri godine mobitel pao u more, pa je izgubio sve podatke. Nije se predavao i krenuo je iznova. Uživa promatrati oblake, osobito munje i olujno nebo, a za astrofotografiju se počeo zanimati kada je dobio aparat.
– Obožavam prirodu, bez nje se osjećam nekako neugodno. Film sam stavio na internet kako bi ljudi doznali čime se bavim. Ujedno sam ih želio pozvati da izađu iz kuća i više promatraju prirodu i svijet oko sebe – nastavlja maturant iz Donjih Andrijevaca. Kada položi vozački ispit, Matej će na Google mapi potražiti mjesta bez rasvjete na slavonskim brdima, s kojih će moći snimati impresivne fotografije. Iako mu je ona velika ljubav, na fotografiju prvenstveno gleda na hobi. Njegov životni poziv bit će vezan za prirodu i biologiju, koju planira studirati.
Drugo predavanje održao je suradnik zagrebačke zvjezdarnice Zvonimir Drvar na temu Tranzit Merkura preko Sunca,  9.svibnja 2016.
Tokom svog puta oko Sunca Merkur se ponekad nađe između Sunca i Zemlje. Ponekad on, gledano s naše planete, prođe iznad, ponekad ispod Sunca, ali nama je zanimljiv onaj slučaj kada on prođe ispred Sunčevog diska. U tom slučaju kažemo da se radi o tranzitu Merkura preko Sunca. To se događa 13 do 14 puta u tijeku  jednog stoljeća i uvijek početkom svibnja ili listopada.
Tranzit Merkura preko Sunca iz naših  krajeva, ako bude vedro, moći ćemo  promatrati t od početka pa skoro do samog kraja, do zalaska Sunca.
Tranzit počima  u 5 sati i 21 minutu, a završava u 19 sati i 54 minute .
Po završetku predavanja u zbornici škole priređen je svečani domjenak za sve uzvanike.
Noć astronomije  završila je spektakularnim  vatrometom  u školskom dvorištu i pogledom na noćno nebo.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 8. 5. 2016.