Mreža škola bez nasilja

3. svibnja 2016. u našoj je školi održan 5. susret Mreže škola bez nasilja. Susretu su prisustvovali učenici i učitelji osam škola koje nastavljaju provedbu programa „Stop nasilju među djecom“. Učenici su kroz radionicu „Predmedijacijske vještine“ koju je vodila psihologinja Ana Zvirotić vježbali neke od komunikacijskih vještina koje su potrebne kako bi se krenulo u učenje procesa medijacije. Za to su vrijeme odrasli čuli nove informacije iz područja preventivnih programa kroz izvješće s međunarodne konferencije ”Stop nasilju među djecom: od inspirativnih praksi do škola i zajednica bez nasilja” psihologinje Željke Rubil iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“. Koliko je važno istraživati korištenje elektroničkih medija i e-nasilje, pokazalo je istraživanje psihologinje Marije Hruške iz Osnovne škole fra Kaje Adžića iz Pleternice koja se ove godine bavila upravo tom problematikom. Što se sve u školama radi po pitanju prevencije nasilja mogli smo čuti i vidjeti kroz prezentacije učenika i učitelja škola: Osnovna škola „Dragalić“, Osnovna škola „Bogoslav Šulek“, Osnovna škola Ljudevita Gaja, Osnovna škola, „Mato Lovrak“, Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Osnovna škola fra Kaje Adžića Pleternica, Osnovna škola Hugo Badalić. Učenici naše škole i ovom su prilikom prikazali što su naučili kroz projekt vršnjačke medijacije „Bonaca 6“ koji smo u suradnji s Udrugom Novi svijet iz Siska ove školske godine provodili u našoj školi. Najprije smo vidjeli sukob, zatim sam proces medijacije iz kojeg su sukobljene strane izašle zadovoljne, a na kraju su nam učenici predstavili projekt putem plakata.

objavio: Željka Mendek Ocelić   datum: 5. 5. 2016.