P.S. Pokreni solidarnost!

Na Dan Europe koji se obilježava 9. svibnja, učenice i učenici Osnovne škole Hugo Badalić poslali su pisma sugrađankama i sugrađanima kojima su ukazali na važnost solidarnosti.

Učenici uključeni u međunarodni projekt p.s. Pokreni solidarnost! tematiziraju u svom radu rasizam, diskriminaciju, klimatske promjene, ženska prava i mentalno zdravlje. Kroz obradu ovih tema i aktivno doprinose pokretanju dijaloga o njima u svojim lokalnim zajednicama.

Solidarnost razumijemo kao aktivno djelovanje protiv nepravdi i aktivan angažman u izgradnji pravednijeg društva. Učenice i učenici iz Šemovca, Božjakovine, Rijeke, Zaboka, Zagreba, Pakraca, Daruvara, Osijeka, Pleternice, Druškovca, Donje Stubice, Desinića, Lobora, Slavonskog Broda, Opatije, Čabra i Delnica svojim će sugrađanima  sugrađankama poslati svoje misli o solidarnom djelovanju u kontekstu različitih aktualnih svjetskih izazova. Ako dobijete ovakvu poruku, odgovorite im i podijelite s njima svoju viziju solidarnosti!

Poruke solidarnosti dio su projekta p.s. Pokreni solidarnost! kojeg provodi Centar za mirovne studije u suradnji s organizacijama u 5 zemalja (Francuskoj, Italiji, Sloveniji, Poljskoj i Španjolskoj), a kojim se nadopunjava nastava građanskog odgoja i obrazovanja, ali i brojni drugi predmeti i izvannastavne aktivnosti u školama. Glavni je cilj aktivnosti razvijati kritičko mišljenje i građansku kompetenciju učenica i učenika kroz teme koje su sami odabrali kao važne.

Centar za mirovne studije se već dugi niz godina zalaže za kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole u Hrvatskoj čime bi se svim učenicima i učenicama pružila mogućnost za razvoj njihove građanske kompetencije - znanja i stavova prema određenim društvenim i političkim temama te vrijednosti i ponašanja, koji uključuju spremnost za aktivno sudjelovanje u životu, kako lokalne zajednice, tako i globalno.

Aktivnosti p.s. Pokreni solidarnost! kreiraju prostor za rad na svim spomenutim razinama. Cilj je osim razvoja građanske kompetencije mladih, motivirati škole da počnu aktivnije komunicirati sa svojim lokalnim zajednicama, da postanu mjesta razmjene ideja i mjesta susreta.

p.s. Pokreni solidarnost! je Erasmus+ projekt, o kojem možete više saznati na stranici fraternity-card.eu te na Instagram profilu fraternity.card.

Priloženi dokumenti:
PS_1.jpg (223.52 KB)
PS_2.jpg (231.73 KB)
PS_3.jpg (242.79 KB)
PS_4.jpg (215.82 KB)
PS_5.jpg (228.89 KB)
PS_6.jpg (156.13 KB)
PS_7.jpg (574.44 KB)

objavio: Pejo Jozić   datum: 9. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »