Tenisice za Etiopiju

Naša škola je sudjelovala u humanitarnoj akciji “Tenisice za Etiopiju“ u kojoj su učenici i djelatnici prikupili 170 pari tenisica za djecu i atletičare siromašne afričke države Etiopije.

Naša škola se priključila velikoj humanitarnoj akciji "Tenisice za Etiopiju"  koja se provodila u mjesecu svibnju a kojoj je cilj bio prikupiti što više tenisica i poslati ih siromašnim afričkim atletičarima i djeci koja vrlo često nemaju ni jedan par obuće.

Djeca Etiopije, te izuzetno siromašne zemlje, svakodnevno trenirajući pretrče kilometre - bosa! Trčanje afričkoj djeci, za razliku od njihovih europskih vršnjaka, najčešće nije samo zabava i rekreacija. Atletika i sport mnogima od njih zadnja su nada za bolje sutra i mogu ih izvući iz začaranog kruga siromaštva. Ova vrijedna humanitarna akcija provodila se u suradnji s Nikolom Borićem, trenerom Elvan Abeylegesse (bivša svjetska rekorderka na 5000 m, vlasnica dviju srebrnih medalja s Olimpijskih igara u Pekingu), a uz potporu etiopijskog veleposlanika i glavnog sponzora Turkish Airlinesa (ugledne međunarodne zrakoplovne kompanije).

Većina djece u svojim ormarima, na tavanima i u podrumima ima stare tenisice koje su već odavno prerasli. Umjesto da one završe u kantama za smeće, djeca su ih mogla pokloniti svojim afričkim vršnjacima. Ono što je mladom Europljaninu zastarjelo i „izašlo iz mode“, etiopijska djeca znati će s radošću vrlo korisno upotrijebiti. Učenici i djelatnici naše škole darovali su tenisice koje im više ne trebaju ili koje su jednostavno željeli darovati mladim atletičarima koji si ih ne mogu priuštiti. Tako smo prikupili 170 pari tenisica. Osim već korištenih bilo je i potpuno novih tenisica.

Etiopijskim atletičarima  želimo puno  uspjeha na njihovu trnovitom putu prema vrhunskim sportskim ostvarenjima. Radosni smo što smo sudjelovali u ovoj vrijednoj humanitarnoj akciji i tako barem malo pripomogli u ostvarenju njihovih ciljeva.Uključivanjem u ovu akciju kod nas smo razvijali socijalnu osjetljivost, solidarnost i karitativnost, osjećaj globalne povezanosti, te se  suočili  s neimaštinom i bijedom Trećeg svijeta.

Svima koji su sudjelovali u akciji zahvaljujemo na trudu i humanoj gesti!

Vijeće učenika OŠ Hugo Badalić

objavio: Antun Vukasović   datum: 9. 6. 2010.