U Ankari održan treći sastanak uživo Erasmus+ projekta PROSLIFE

Tijekom cijele školske godine 2023./2024. djelatnici i učenici Osnovne škole Hugo Badalić sudjeluju u Erasmus+ projektu PROSLIFE kojemu je cilj izrada mrežne edukacije za učitelje s temom održivih stilova života.

Treći sastanak je održan u Ankari od 4. do 7. lipnja 2024., a na njemu su sudjelovale socijalna pedagoginja Lana Tolarić, učiteljica engleskog jezika Marija Janković, učiteljica hrvatskog jezika Katarina Brkić Čabraja i ravnateljica Irena Čugura Ćerić.

Turski domaćini priredili su brojne aktivnosti i radionice u kojima je hrvatski tim aktivno sudjelovao. Prvi dan su priredili bogat kulturno-umjetnički program, predstavili primjere dobre prakse u svojoj školi i održali radionicu s ledolomcima (igrama za opuštanje), a održan je i prvi projektni sastanak.

Drugi dan su domaćini organizirali posjet ekološkoj farmi u Sincanu, okrugu u Ankari, gdje su djelatnici farme pokazali inovativne načine prikupljanja starog kruha, jestivog ulja i sličnog otpada koji prerađuju u hranu za napuštene životinje, kompost ili biogorivo.

Nakon posjeta farmi posjetili su Cezeri Yeşil Vocational and Technical High School – jednu od najboljih tehničkih škola u Turskoj i tamo su imali organiziran job shadowing. Ova škola je poznata po tome što nastavu održava projektno i bavi se temama obnovljivih izvora energije. Bilo je to vrijedno iskustvo za sve goste, a vjerujemo i za domaćine.

Tijekom poslijepodneva održan je seminar o elektroničkom otpadu, a nakon toga i umjetničke radionice u kojima su učitelji i učenici izrađivali umjetnine od elektroničkog otpada.

U četvrtak 5. lipnja domaćini su organizirali turističko razgledavanje Ankare. Posjetili su i  Antikabir – mauzolej Ataturka – oca moderne Turske kojega Turci izuzetno cijene i poštuju. U Muzeju anatolskih civilizacija vidjeli su bogatu prošlost toga kraja, a nakon toga posjetili stari grad Ankaru koji se nalazi na brdu i s njega se proteže pogled na cijeli grad.

Posljednji dan je protekao u posjetu lokalnim vlastima, projektnim aktivnostima i na kraju dodijeli certifikata.

Tijekom ovog sastanka testirana je pilot stranica mrežne edukacije koju izrađuju škole partneri ovoga projekta.

Prije ovog sastanka tijekom školske godine održano je više mrežnih sastanaka i dva sastanka uživo u Poljskoj i u Hrvatskoj.

Ovakvi projekti i međunarodne suradnje vrijedno su iskustvo za učenike i učitelje te za zajednice u kojima su škole partneri jer se na ovaj način oplemenjuje naš obrazovni sustav.

objavio: Katarina Brkić Čabraja   datum: 16. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »