Svjetski dan šuma i Dan civilne zaštite

Kako dani postaju sve topliji i duži, tako učenici i nastavnici naše škole koriste svaku priliku za šetnju gradom i uživanje u svježem zraku. No za svake takve šetnje se može i nešto naučiti, pa su naši učenici prisustvovali obilježavanju Dana civilne zaštite i Svjetskog dana šuma na gradskom Korzu u Slavonskom Brodu.

1. ožujka je obilježen Dan civilne zaštite, a Slavonski Brod bio je mjesto središnjeg obilježavanja na državnoj razini. Odlukom Vlade iz 1992.Međunarodni dan civilne zaštite, koji se tradicionalno obilježava 1.ožujka, postao je i Dan Civilne zaštite u RH. Pored svečanog dijela obilježavanja Dana civilne zaštite održana je i zajednička pokazna vježba svih službi koje sudjeluju u sustavu zaštite i spašavanja. Osim toga, na glavnom gradskog trgu bila je postavljena izložba i prezentacija svih službi koje sudjeluju u sustavu zaštite i spašavanja. Ovu izložbu su pogledali i naši učenici u dobi od sedam do deset godina. Saslušali su kratke opise posla svake službe, pogledali njihova karakteristična obilježja i, što im je vjerojatno bilo najzabavnije, dobili su priliku ući u vozilo Hitne pomoći, pregledati vatrogasno vozilo i sjesti u policijski automobil.

21. ožujka je na brodskom Korzu obilježen Svjetski dan šuma koji se događa unutar Međunarodne godine šuma. Od 10 do 12 sati su učenici na postavljenim punktovima mogli pogledati prikladne materijale, letke i zanimljivosti vezane za šume. Obnovili su znanje o šumama, o tome kako su bitne za naš život i što će se dogoditi ako ih ne budemo čuvali. Uz pomoć nastavnica ispisali su svoje poruke i pokazali svoje odlično ekološko znanje i brigu za zaštitu prirode. Poruke su napisali na listovima koje su pričvrstili na makete drveća. Uz to su svi učenici dobili sadnicu smreke ili hrasta lužnjaka koje će posaditi u blizini škole.

Gordana Alfeldi, pedagoginja

objavio: Antun Vukasović   datum: 24. 3. 2011.