Naše vrijednosti

VIZIJA

Osnovna škola Hugo Badalić kao škola prihvaćanja. Škola u kojoj učitelji i učenici prihvaćaju novo i različito. Prihvaćanje tehnoloških, kulturnih, gospodarskih i demografskih promjena kroz inovaciju u obrazovnim metodama kako bi se osigurao uspjeh učenika.

MISIJA

• osiguravati kvalitetno obrazovanje učenika koristeći suvremene metode i oblike rada
  • kontinuirano se educirati o suvremenim trendovima u obrazovanju
  • pripremati učenike za cjeloživotno obrazovanje
  • poticati toleranciju prema različitostima (nacionalnim, vjerskim, razlikama u intelektualnim i drugim sposobnostima,...)

NAŠE VRIJEDNOSTI

• tolerancija
  • samopoštovanje
  • ambicioznost
  • sloboda misli i djela
  • odgovornost
  • kreativnost
  • samostalnost
  • istraživanje novog i znatiželja
  • izabiranje vlastitih ciljeva
  • razumijevanje i poštivanje
  • jednakost u pravima
  • prihvaćanje i zaštita dobrobiti svih ljudi
  • spremnost na opraštanje
  • poštivanje, prihvaćanje i održavanje tradicionalne kulture kojoj pojedinac pripada ili religije kojoj pojedinac pripada
  • zdravlje
  • očuvanje okoliša

CILJEVI*

• uvesti nove obrazovne metode za rad u školi
  • poticati uključivanje zaposlenika u projekte
  • kroz projekte omogućiti učenicima i učiteljima upoznavanje različitih kultura
  • omogućiti upoznavanje različitih tradicija, jezika i kulture naših učenika
  • poboljšati uvjete školovanja učenika s teškoćama u razvoju
  • omogućiti obogaćivanje kurikuluma za potencijalno darovite učenike
  • razvijati ekološku svijest

*Ciljevi se dalje na operativnoj razini razrađuju na razini školskog kurikuluma te školskog razvojnog plana.

:: opširnije ::

objavio: Ivana Kožul  datum: 28. 9. 2022. 14:03

Crtice iz povijesti

Hugo Badalić

(18. rujna 1851., Brod na Savi - 4. svibnja 1900., Zagreb)

Djetinjstvo

Hugo Badalić rođen je  18. rujna 1851. godine u Brodu na Savi kao prvi sin oca Tome i majke Huge Badalić. Pretpostavlja se da je obitelj stanovala u zgradi starog Magistrata grada Broda. Hugo je do pete godine života živio u Brodu, a kasnije mu se rado vraćao. Taj najraniji dio njegova života, djetinjstvo, Hugo je nazivao zlatnim vremenima, a slike rodnog grada i rijeke Save nosio je kroz život kao nezaboravnu uspomenu.

Slika Hugine kuće

Školovanje

Prva tri razreda osnovne škole Hugo Badalić završava u Kostajnici, nakon čega se njegova obitelj vraća u Brod na Savi u kojem 1863. godine završava četvrti razred u Kraljevskoj građanskoj učionici.

Školovanje nastavlja u Zagrebu u tadašnjoj Kraljevskoj Velikoj gimnaziji i najbolji je učenik škole. Kao srednjoškolac uređuje gimnazijski list "Ljiljan", u kojem objavljuje svoju prvu pjesmu "Berba."  Putovi su ga vodili  prema Brodu, Kostajnici i Zagrebu, a opisuje ih u  pjesmi "Tri grada."  U  Beču upisuje studij klasične filologije, a o životu hrvatskih studenata u tuđini piše u kratkom romanu "Paukove mreže."

Tri grada

"Oj Brode moj na hladnoj Savi,

Ti zavičajno moje drago mjesto,

tek slika mi se tvoja javi

I već u tebi živjeti sam presto.

Al uviek rado do tebe se svratih:

Proživjeh mnoge sretne čase;

Nek dobra kob ti za sve dobro plati,

Budućnost nek ti slavom sja se!"

Književno stvaralaštvo

Hugo Badalić u književnost ulazi 1874. godine kada objavljuje pjesme "Dragin stan" i "Panem et circenes." Otada se javlja brojnim pjesmama i prozama, raspravama te prijevodima u hrvatskim listovima i  časopisima tadašnjeg vremema.

Jedna od njegovih najljepših pjesama je "Majka" u kojoj budi uspomene na svoju prerano izgubljenu majku Hugu po kojoj je i dobio ime.

Dragin stan

"Bijaše večer - tiha ljetna,

i čim se smiri sparni dan,

Od silne žege narav sjetna

U blagi već se ljulja san.

A divni mjesec nebom kruži,

Po zemlji steruć bliedi trak:

On čuje, gdje mu slavuj tuži,

I čuje, gdje lahori zrak.

Izađoh sam od želje žive,

Uživat hoteć noćni mir;

Umirit kako slike krive,

Obuzdat bujne mašte vir..."

Majka

"Ja ne znam što je majka mila,

Ni  majčin što je srca plam;

Js ne znam, što je sve mi bila,

Ta da je bila, jedva znam!

Ko` san mi lebdi slika pusta,

Kad zadnji  put me k sebi zva,

Kad zadnji cjelov s milih usta,

I  blagoslov mi zadnji da..."

Domoljublje

Hugo Badalić bio je domoljub, a njegov životni moto glasio je: " Hoću biti čitav čovjek i dobar Hrvat"

Vođen tom idejom napisao je libreto, tekst za operu "Nikola Šubić Zrinski." Pisao ga je punim hrvatskim srcem, na što ukazuju njegove riječi: "Evo ti narode hrvatski, zelen listak povijesti tvoje, evo ti junaka sigetskoga, Nikole Šubića Zrinskoga!"

Domoljubne težnje  iskazivao je i kao ugledan član Matice Hrvatske.

"....Jedinstvo, rad, sloboda

Nek vode, braćo nas,

Raskivat lance roda,

U slozi tražit spas;

Da s roda kletva spane

Tudjinstva teški jad,

Nek mladi dan nam svane,

Ta još je Hrvat mlad..."

Libreto iz opere "Nikola Šubić Zrinski"

Kraj životnog puta

Unatoč uspjesima na književnim polju, život ga nije mazio. Majka mu umire u njegovoj petoj godini, a kći Huga u drugoj godini života. Budući da sinovi Viktor i Ivo nisu imali djece, Badalići  po Hugi izumiru.

Životni put Huge Badalića završava 4. svibnja 1900. godine u Zagrebu. Umire nakon teške operacije želudca u bolnici Milosrdne braće.

Hugo u srcu Slavonskog Broda

U Albumu zaslužnih Hrvata devetnaestoga stoljeća, uz sto pedeset hrvatskih velikana, i Badalićevo je ime i slika što je dovoljan dokaz njegove važnosti u hrvatskoj književnosti. 1900. godine postaje član Društva hrvatskih književnika, kao prvi Brođanin, a njegov rodni grad iskazao mu je poštovanje školom i ulicom koje nose njegovo ime.

Osnovna škola Hugo Badalić diči se imenom ovoga velikana hrvatske književnosti 19. stoljeća od 26. ožujka 1991. godine.

« Ožujak 2020 »