Srebrne svirale Dragutina Tadijanovića - terenska nastava 8. a i b razreda

Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige u 8. a i b razredu započeli smo obradom zbirke poezije Dragutina Tadijanovića Srebrne svirale.

Posebno je zadovoljstvo čitati poeziju pjesnika koji je duboko vezan za naš zavičaj i čija je pozija protkana čežnjom i nostalgijom za slavonskim oranicama i rodnim zavičajem.

Učenici su dobili zadatak proučiti zbirku poezije, a zatim smo odabrali pjesme koje ćemo interpretirati. Svoje interpretacije i doživljaj pjesama prezentirali su jedni drugima na nastavi u obliku ppt prezentacija.

Prema unaprijed utvrđenoj rubrici za vrednovanje, učeničke interpretacije su sumativno vrednovane. Učenici su dobili i kreativan zadatak pa smo tijekom jednoga nastavnoga sata radili blackout poeziju na tekstovima Tadijanovićevih pjesama.

Nakon rada u učionici slijedila je terenska nastava. Sretni smo što imamo tu blagodat da je naša škola smještena u samome centru Slavonskoga Broda pa su nam muzeji i kulturne ustanove nadohvat ruke.  Jedna od važnih je i Spomen-dom Dragutina Tadijanovića u kojemu su nas vrlo srdačno dočekali i ugostli.

Prezentirali su nam ostavštinu velikog pjesnika, a mi smo im zauzvrat čitali njegove pjesme i svoju blackout poeziju.

Kroz Tadijanovićevu ostavštinu proveo nas je unuk Tadijanovićeve sestre Kate Miroslav Bjelobrk koji je skrbnik njegove ostavštine. Pokazao nam je tri sobe koje su namještene kao u Tadijanovićevom zagrebačkom stanu u Gajevoj 2. Ove sobe su zanimljive jer su u njima predmeti i umjetnine Dragutina i Jele Tadijanović pa smo vidjeli njegov pisaći stroj, knjige, nalivpero, bilješke, ali i predmete osobne uporabe.

Nakon razgleda snimili smo i čitanje Tadijanovićevih pjesama koje smo poslali na čitalački maraton u kojemu sudjeluje i Gradska knjižnica Slavonski Brod.

Puni dojmova vratili smo se u školu, a pri povratku su učenici iskazivali svoje zadovoljstvo ovom terenskom nastavom.

Neki od njih su zaključili kako su svakodnevno prolazili pored palače Horvat u kojoj je smješten Spomen-dom, a da nisu bili svjesni kakvo se blago krije iza prozora palače i kako su ponosni na svoj grad i našeg velikog pjesnika.

Katarina Brkić Čabraja

objavio: Marija Janković   datum: 22. 10. 2021.