Sretan Dan učitelja

Učitelji učenicima i obrnuto!

Dragi čitatelji, pozivamo vas da budete sudionici ove aktivnosti. Nije teško! Važno je da prije nastavka čitanja ove objave obavite sljedeće zadatke:

1. Nacrtajte cvijet!

2. Svoj crtež (cvijet) usporedite s našim čitajući nastavak objave!

U utorak, 5. listopada 2021. na satu Hrvatskoga jezika u 8. d i 8. e razredu obilježili smo Dan učitelja interpretacijom pjesme Harryja Chapina Cvijeće je crveno.

„Nacrtaj cvijet!“ rekla je učiteljica.

I mi smo ga nacrtali.

Nastade bogatstvo boja. Svaki cvijet pričao je svoju priču i svaki je bio poseban i različit pa učiteljica oduševljeno reče:

„Toliko boja u suncu jutra,
toliko boja u dugi ima,
toliko mnogo boja u cvijeću

hajde da ih naslikamo sve.“

Druga učiteljica se naljuti vidjevši crteže pa upita: „Zašto niste nacrtali svi isti cvijet? uz ponavljanje sljedećih stihova:

„Svi znaju, crveno je cvijeće
i uz njeg zeleno lišće ide
ne treba ga nikad drukčije slikati
jer takvim ga oduvijek svi ljudi vide.”

Učenici odgovaraju na učiteljičina pitanja pa dolazimo do sljedećih zaključaka.

Govorimo li ovdje o cvijeću ili o nama? Promislite!

Da, govorimo o nama! Tko je poseban, tko je jedinstven, različit? Da, to smo mi! Svi smo različiti, ali jednako važni i vrijedni. I vi, dragi učenici, a i mi, dragi učitelji. Iz dana u dan učimo jedni od drugih, gradimo prijateljstva, dijelimo emocije, proširujemo vidike i zajedno rastemo, napredujemo, griješimo, plačemo i smijemo se.

Bez vas nema nas, dragi naši učenici, vi ste svoje tragove upisali i svakodnevno upisujete u srce i sjećanje svojih učitelja i učiteljica.

Nakon razgovora o našim međusobnim i uzajamnim odnosima pročitali smo pjesmu Cvijeće je crveno i komentirali dječakova iskustva s učiteljicama koje je imao. Razlikuju li se? Razgovarali smo o pristupu obje učiteljice, komentirali njihove postupke te izražavali vlastito mišljenje i dijelili svoja iskustva. Nakon donesenih zaključaka i rasprave sat smo zaokružili pišući poruke, komentare, savjete i zahvale učiteljima i učiteljicama te smo se svi složili s riječima Williama Glassera:

Dobro iskustvo s dobrim učiteljem

ključ je dobrog učenja bilo čega.

Ovu aktivnost smo uklopili u e-Twinning projekt „Uz čitanje riječi rastu 2“.

objavio: Marija Janković   datum: 5. 10. 2021.