Uz čitanje riječi rastu 2

Ove školske godine uključili smo se u još jedan eTwinning projekt pod nazivom "Uz čitanje riječi rastu 2." Osnovne informacije o projektu, ciljevima, namjeni, ishodima te sudionicima pronađite u nastavku teksta.

eTwinning projekt „Uz čitanje riječi rastu 2 /Words grow by reading 2“

CILJEVI

• Odabrati nekoliko aktivnosti i organizirati njihovo provođenje u dogovoru s učenicima.
  • Projektnim aktivnostima poticati radost čitanja, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za čitanje knjiga, osnaživati kritičko mišljenje o pročitanom, prikazati projektne aktivnosti kroz uporabu IKT-a.
  • Poticati druge učenike škole, lokalnu zajednicu i širu javnost na razvijanje kulture provođenja slobodnog vremena.
  • Osnažiti ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i stvaralačkih kompetencija potrebnih za izazove suvremenog društva.

NAMJENA

• izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon slušanja/čitanja književnoga teksta i povezuje ih s vlastitim iskustvom
  • stvaralački se izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta, likovnim i vizualnim izražavanjem interpretira različite sadržaje
  • kritički se odnosi prema pročitanom, obrazlaže vlastite stavove u vezi s pročitanim tekstom
  • sudjeluje i promovira važnost čitanja i pisane riječi u školi, lokalnoj zajednici i šire
  • razvija samopouzdanje kroz međusobnu suradnju, suradnju s partnerima te pri individualnom radu
  • izrađuje letke, plakate, video zapise i snimke, e-knjige i dr.
  • odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje zadatka te se samostalno koristi njemu poznatim uređajima i programima

NOSITELJI

• Josipa Citerbat, Tanja Štević, Gordana Galić, Katarina Brkić Čabraja

NAČIN REALIZACIJE

Oblik: projektna nastava, integracija sadržaja u nastavne predmete

Sudionici: učenici

Načini učenja: projektno i suradničko učenje, konferencija, predodžba i imaginacija, iznošenje vlastitog mišljenja, promoviranje čitalačkih aktivnosti

Metode poučavanja: razgovor, izvođenje zaključka, suradničko učenje, provođenje kreativnih aktivnosti, organiziranje aktivnosti uz pomoć web 2.0. alata, organiziranje videokonferencija s ostalim sudionicima projekta

VREMENIK

• tijekom cijele školske godine 2021./2022.
  • obilježavanje prigodnih datuma- svaki od učitelja uključenih u projekt odabire neke od sljedećih dana te ih obilježava s učenicima:
  • MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI – 8. rujna
  • MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA – 1.-31. listopada
  • MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15. listopada – 15. studenog)
  • DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA – 11.studenog
  • SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS - veljača
  • MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA – 14. veljače
  • SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA BAJKI – 26. veljače
  • SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA – 20.ožujka
  • NOĆ SA ANDERSENOM – 27. ožujka
  • MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE – 2. travnja
  • DAN HRVATSKE KNJIGE – 22.travnja
  • SVJETSKI DAN KNJIGE I AUTORSKIH PRAVA – 23. travnja

TROŠKOVNIK

Materijal za izradu plakata, postera i za potrebe vidljivosti projekta u školi.

Projekt se može realizirati i u mogućoj online nastavi, ne predviđaju se poteškoće.

VREDNOVANJE

Međusobna valorizacija učenika i učitelja koristeći videokonferencije i obrasce. Stvaranje kolekcije materijala i aktivnosti. Bilješke, učenički radovi, članci ne web stranici škole, razrednim web stranicama te u javnim glasilima. Objava materijala i aktivnosti na FB stanici škole i u okviru eTwinning projekta. Radovi će biti javno dostupni i na Twinspaceu , web-stranici projekta i Facebook grupi projekta.

objavio: Tanja Štević   datum: 6. 10. 2021.

Ukupno: 1742081