Program GLOBE

Državno GLOBE natjecanje, Omiš, 7.-9. svibnja 2018.

Milenijska fotografija za hrvatski GLOBE program snimljena je na plaži u Omišu, gdje je održano 21. po redu državno natjecanje. Među 39 pozvanih škola, prema rezultatima kontinuiranih mjerenja prema GLOBE protokolima u Omišu su bile i četiri GLOBE škole iz našeg grada. Tročlane učeničke ekipe uz svoje mentore sudjelovale su na orijentacijskom natjecanju koje povezuje snalaženje u prirodi s poznavanjem svih sastavnica GLOBE programa u interdisciplinarnom pristupu i korelaciji biologije, kemije, fizike, matematike, geografije i informatike.

Uspješno su prezentirana i tri istraživačka projekta:
OŠ ''Antun Mihanović'': Koncentracija peludi u zraku i vremenske prilike
OŠ ''Hugo Badalić'' i OŠ ''Đuro Pilar'', zajednički projekt: Fenološko praćenje pupanja i cvatnje magnolije u Slavonskom Brodu
Gimnazija ''Matija Mesić'': Prije i poslije ljudskog djelovanja – hidrološka mjerenja na Glogovici s usporedbom mjerenja koja su učenici Gimnazije Nova Gradiška izvršili na Rešetarici.
Uz natjecateljski dio, tijekom Državnog natjecanja sudionici su imali priliku upoznati grad Omiš, u kojem su posjetili Muzej dalmatinskih klapa i nekadašnju gusarsku utvrdu Mirabela, kao i prekrasnu prirodu ušća Cetine, HE Zakučac i istoimeno rodno mjesto Jure Kaštelana u kojem se nalazi i Spomen područje Leopolda Mandića, uz nekadašnji dio Zakučca u kojem su živjeli njegovi preci.
U prekrasnoj prirodi i druženju s GLOBE učenicima i nastavnicima iz cijele Hrvatske dobili su ideje za nova istraživanja i motivaciju za nastavak kontinuiranog rada u područjima atmosfere, hidrologije, tla, fenologije, bioloških mjerenja i GPS pozicioniranja.

objavio: Jasmina Matekalo Rade Kovačević Ivana Tunjić   datum: 15. 5. 2018.