Dani medijske pismenosti u školskoj knjižnici

Dani medijske pismenosti obilježavaju se i ove školske godine, i to po peti put. Moto ovogodišnjih dana je: "Misli svojom glavom u medijskom labirintu." Na web stranici www.medijska pismenost.hr  moguće je pronaći pregršt korisnih materijala o medijima, njihovoj primjeni i korisnim savjetima za njihovo uključivanje u odgojno - obrazovni proces. Naša školska knjižnica ove godine priključila se radionicom "In medi(ji)as res" za učenike predmetne nastave, po dogovoru. Cilj predavanja s elementima radionice jest osvijestiti učenike o važnosti poštivanja pravila ponašanja u medijskom prostoru, s naznakom kako se jednom nešto napisano i objavljeno u medijskom prostoru teško izbriše. Stoga, pazite što objavljujete i dijelite, koga i kako komentirate i komunicirate, jer u medijskom labirnitu lako se izgubiti... Pravila e-sigurnosti  pronađite u tekstu ispod....

Ovaj kulturno - javni događaj dio je i aktivnosti Europske godine mladih, a ukazuje na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti.

Pravila e-sigurnosti

Putokaz za sigurno snalaženje u e–svijetu

1. Pametno s pametnim tehnologijama!
  2. Promisli pa klikni - uvijek provjeri informaciju.
  3. Uključi kritičko mišljenje - čuvaj se lažnih vijesti i lažnih
      prijatelja.

4. Youtuberi su zabavni, ali nisu pravi prijatelji.
  5. Poštuj sebe i druge u virtualnom svijetu.
  6. Lijepo komuniciraj i pristojno se ponašaj.
  7. Reci ne elektroničkom nasilju!
 8. Zaštiti svoju privatnost, ne dijeli svoje i tuđe fotografije, čuvaj lozinke.
  9. Uvijek potraži pomoć u slučaju elektroničkog nasilja.
10. Roditelji, učitelji i škola tvoji su stvarni prijatelji! Razgovaraj s njima.
11. Živi u stvarnom svijetu, ne virtualnom.
12. Klik na „Red button“ i „Uho“.

objavio: Tanja Štević   datum: 4. 5. 2022.