Erasmus+ projekt Jestivi laboratorij, sastanak u Turskoj

Deveteročlana ekipa naše škole - šestero učenika osmih razreda u pratnji tri učiteljice - vratila se u nedjelju s treće aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja u Erasmus+ projektu Jestivi laboratorij: prevodimo recepte na jezik kemije.  Putovali su u Tursku, u crnomorski grad Zonguldak, udaljen 6 sati vožnje autobusom od Istanbula.

Bili su srdačno dočekani od učitelja škole Kilimli Anadolu Lisesi, kao i učenika i njihovih obitelji, koje su u svojim domovima ugostile učenike iz Hrvatske, Rumunjske i Estonije. Tijekom boravka ispreplitali su se učenje i zabava. Uz obilje kave, čaja i rahat lokuma predstavili su naši učenici svojim kolegama nacionalnu kuhinju i proizvode hrvatske prehrambene industrije (Bronhi bomboni su bili hit!), kušali sve što su drugi sudionici ponudili, a u miješanim ekipama kuhali su tradicionalna turska jela koja su zatim s užitkom pojeli.  Pisali su zajedničkim snagama bilten o prvoj godini projekta, zaigrali kviz o svim zemljama sudionicama, poslušali predavanje profesorice Sveučilišta u Zonguldaku o enzimatskim i neenzimatskim promjenama koje se odvijaju u hrani tijekom obrade i skladištenja, sudjelovali u radionici o zdravoj prehrani za tinejdžere i natjecali se u izradi salate. Posjetili su muzej rudarstva i tvornicu rahat lokuma, sadili stabla prijateljstva u školskom dvorištu, učili slikati drevnom tehnikom zvanom ebru i obišli Šećerni kanjon u parku prirode Yenice (bilo je tu i malo ozbiljnog planinarenja!) i prelijepe gradove Ereğli, Amasra i Safranbolu. Crno more je zapravo plavo i još prilično toplo, kako nam je otkrilo popodnevno kupanje na plaži u Zonguldaku u društvu domaćina, njihovih obitelji, te nekoliko turskih učenika koji su u aktivnostima učenja, poučavanja i osposobljavanja našeg projekta sudjelovali prošle školske godine, a sada nastavljaju školovanje u drugim školama i na fakultetima, pa su došli posjetiti prijatelje stečene tijekom aktivnosti u Rumunjskoj i Estoniji.

Dani su nam bili tako ispunjeni da su doslovce proletjeli! Uz zagrljaje, poneku suzu i obećanja o ponovnom susretu krenuli smo u Istanbul, gdje smo čekajući let kući stigli posjetiti Plavu džamiju i grobnice osmanskih vladara, obići Aju Sofiju, čuvenu Crkvu Svete mudrosti, trg Sultanahmet i provozati se brodom po Bosporu. Vratili smo se svojim domovima umorni, nasmijani i bogatiji za puno lijepih prizora i iskustava i znanja, a i nekoliko turskih riječi. Potrudit ćemo se dostojno ugostiti prijatelje iz Rumunjske, Estonije i Turske u svibnju!

Fotografije pogledajte u našoj galeriji.

objavio: Marija Blagović   datum: 9. 10. 2019.