Knjiga nas potiče na čitanje, čitanje nas vodi do znanja,
a znanje nam utire put djelovanju.

Čitajte!
Od dobrih misli i djela sagraditi svjetove čudesne ljepote!

MISIJA I VIZIJA KNJIŽNICE
Knjižnica je žila kucavica svake škole. Nastoji se učiniti ugodnim mjestom boravka, druženja i učenja te središtem prikupljanja i širenja svih važnih informacija, informacijske, medijske, kulturalne, digitalne i čitalačke pismenosti. Ona je multimedijalno središte svake škole. U mjesecu listopadu obilježavamo dva važna nadnevka za školske knjižnice i knjižnice općenito, slavimo Mjesec hrvatske knjige i Međunarodni dan školskih knjižnica, a tijekom cijele nastavne godine obilježavaju se važni nadnevci, obljetnice i događanja. Kroz različita druženja, prigodne programe, izložbe i susrete podsjećamo na važnost čitanja, razvijanja čitalačke kulture, stjecanje različitih vještina, razvijanje kritičkog mišljenja, jer upravo su knjige neiscrpan izvor znanja. U njima je sadržano svo blago svijeta, stoga ne preostaje nam ništa drugo, no čitati! Čitajte, jer čitanje je uvijek u modi!
**************************************************************

KNJIŽNICA U ODGOJNO - OBRAZOVNOM PROCESU
Školska knjižnica je sastavni dio nastavnog procesa. Kroz povijest je osiguravala knjižničnu građu za učenike i učitelje radi podupiranja nastavnog programa i njegova proširenja. Danas je uloga školske knjižnice postala složenija, a u budućnosti će imati još važniju ulogu u svojoj školskoj zajednici. U školskoj knjižnici OŠ Hugo Badalić druženje i učenje s knjigama svakodnevna je pojava. Ona pruža pomoć pri učenju, nudi knjige i ostalu knjižničnu građu koja svim članovima školske knjižnice omogućuje razvijanje kritičkog mišljenja, prosuđivanja i vrednovanja informacija. Uz pomoć multimedijskih sredstava i knjižničnih izvora učenici obrađuju lektirne naslove, stječu znanja o knjižnično - informacijskoj naobrazbi, knjižničarka vodi radionice i predavanja medijske pismenosti za učenike i roditelje. Učenici mladi knjižničari dobivaju uloge voditelja, glumaca, pripovjedača, uljepšavaju knjižnicu i školski prostor svojim maštovitim uradcima. Školska knjižnica i školska knjižničarka neizostavni su dijelovi planiranja kulturne i javne djelatnosti te obilježavanja istoimene djelatnosti, što školu čini prepoznatljivom i vidljivijom, a projektne aktivnosti (Erasmus i eTwinning projekti tijekom godina: Comenius: "Kruh - štruca Europe", Erasmus+: "Školska knjižnica - istraživački centar za zaštitu okoliša", Erasmus+: "Jestivi laboratorij", Erasmus+: "Biciklom u školu", eTwinning: "Ja i sva moja lica", "Uz čitanje riječi rastu 2",  "Pjesme pišemo, kroz stihove dišemo") čine učenje u i sa školskom knjižnicom zabavnim i motivirajućim.
Vaša knjižničarka!

"Od svih dobara znanje je najbolje:
 ono se ne može ni uzeti,
ni dati, ni kupiti, ni prodati: ono ostaje zauvijek
tvoje kada ga jednom stekneš."
                                                                              Narodna poslovica

Pripremila: dr. sc. Tanja Štević, prof. hrvatskog jezika i književnosti i
dipl. knjižničar

« Lipanj 2018 »