2015-12-07 08:26:37

Put u Španjolsku

Na jugu Španjolske, u Granadi,  od 25. do 29. studenog 2015. održan je 1. susret Erasmus+ projekta „Školska knjižnica kao istraživački centar za zaštitu okoliša“. Na susretu su sudjelovali Erasmus+ timovi iz Turske, Češke, Rumunjske, Mađarske, Italije, Hrvatske te španjolski tim, domaćini susreta. O detaljima susreta pročitajte u nastavku, a izbor fotografija sa susreta pogledajte u galeriji fotografija

U ranim jutarnjim satima 25. studenog 2015. započelo je naše putovanje prema Španjolskoj, gdje smo krenuli na 1. susret Erasmus + projekta „Školska knjižnica kao istraživački centar za zaštitu okoliša“. Na susretu su sudjelovali Erasmus + timovi iz Turske, Češke, Rumunjske, Mađarske, Italije, Hrvatske te španjolski tim, domaćini susreta. U večernjim satima stigli smo u Granadu, srce pokrajine Andaluzije, gdje su nas dočekali naši domaćini. Već na prvi pogled nam se svidio ovaj brežuljkasti grad.

Ljubazni domaćini su nas odmah prvu večer izveli na tradicionalnu španjolsku zakusku, tapas. Tapas su male porcije hrane koja se jede prije ručka, večere ili uz piće. Poslužuju se kao grickalice, predjelo ili glavno jelo, dijele se s cijelim društvom pa neodlučni imaju odličnu priliku isprobati od svega pomalo.

Prvog dana boravka u Granadi, u četvrtak ujutro smo se uputili u školu naših domaćina, Colegio Publico Santa Juliana. Doček sudionika projekta Erasmus + bio je i više nego srdačan, učenici i učitelji potrudili su se i ukrasili cijelu školu crtežima i plakatima. Nakon govora dobrodošlice u učionici engleskog jezika učenici škole su nas zajedno sa domaćinima proveli u razgledavanje škole.  C.E.I.P. Santa Juliana namijenjena je osnovnoškolskom i predškolskom obrazovanju. Svi učitelji u školi su učitelji razredne nastave, ali svatko je „specijalizirao“ jedan predmet (npr. glazbenu kulturu, tjelesno – zdravstvenu kulturu, engleski jezik…).

Uslijedilo je upoznavanje s gradonačelnikom Granade, Jose Torresom Hurtadom, koji nas je upoznao s ljepotama općine koju predstavlja. Gradonačelnik nas je također upoznao s povijesti grada i gradske uprave te obrazovnim sustavom Granade i pokrajine Andaluzije. Svaki tim sudionika projekta je predstavio gradonačelniku svoje darove kojima je bio oduševljen. Domaćini su nas zatim odveli u razgledavanje grada. Granada je grad i središte istoimene provincije u španjolskoj autonomnoj zajednici Andaluziji. Smješten je na brežuljcima u podnožju Sierre Nevade i udaljen je samo sat vremena vožnje od obale Sredozemnog mora. Domaćini su nas zatim počastili tradicionalnim španjolskim specijalitetima.

U petak, 27. studenog, smo se vratili u klupe učionice engleskog jezika u C.E.I.P. Santa Juliana gdje smo sudjelovali u nizu sastanaka kako bi detaljnije utvrdili aktivnosti i radionice koje će se održati u iduće dvije godine. Za ručak su nas domaćini počastili paellom, španjolskim nacionalnim specijalitetom čije se porijeklo vezuje uz grad Valenciju i njegovu okolicu u kojoj se uzgaja riža.

U petak navečer su nas domaćini iznenadili kratkom tradicionalnom flamenko predstavom u kojoj je sudjelovala majka polaznika škole Santa Juliana. Flamenko je glazbeni žanr kojeg karakteriziraju snažan, ritmički ton, popraćen izražajnom pjesmom i koji se često izvodi zajedno s jednako strastvenim stilom plesa. Ples karakteriziraju snažna i graciozna izvedba koja je u nama izazvala snažne emocije, osobito kada su nas, na naše veliko iznenađenje, uključili u samu predstavu. Večer smo proveli u ugodnom društvu naših Erasmus prijatelja.

Subota, 28. studenog je bila predviđena za posjet slavne ostavštine dinastije Nasrid, veličanstvene palače Alhambre. Vodič nas je proveo ovom ponosnom palačom čiji je obilazak trajao 4 sata. Palača izgleda kao golema tvrđava svijetlih zidova od pečene crvene opeke. No, unutrašnjost je raskošna palača preobilno ukrašenih prostorija, dvorišta i svečanih vrtova, a izvedena je u čudesno nepravilnom stilu muslimanskih palača.

Na povratku u hotel smo prošetali Granadom i iskoristili čari „Black Weekend-a“ i španjolskih trgovina.

Ubrzo je došla i nedjelja, dan našeg povratka kući. Oprostili smo se s našim gostoljubivim domaćinima i krenuli prema Hrvatskoj. Vratili smo se kući u večernjim satima. Naše se putovanje privelo kraju. O ugodnom, ali poučnom druženju s našim Erasmus prijateljima ćemo još neko vrijeme pričati, a našim domaćinima poručujemo: „Hasta luego i muchas gracias!“ (Doviđenja i hvala!)


Osnovna škola Hugo Badalić Slavonski Brod