2015-10-12 17:10:00 Novo u Kutku za umni trenutak Dragi čitatelji, školska knjižnica obogaćena je novim naslovima iz područja psihologije. Knjige su namijenjene učiteljima, psiholozima, defektolozima, pedagozima i svima koji rade i žive s djecom. Ronald D. Davis: Dar disleksije, Alinea, Zagreb, 2001.
Knjiga Dar disleksije napisana je ne samo stručno, nego s puno pozitivnih emocija. Ona predstavlja sintezu teorijskih razmišljanja i praktičnog djelovanja. Knjiga je napisana za stručnjaka, ali i za osobu koja ima disleksiju. Za praktičara - logopeda, učitelja, nastavnika, psihologa, pedagoga, roditelja - ona je djelotvorni priručnik i materijal koji se može prilagoditi svakoj osobi. Istraživač može naći niz postavki za daljnje istraživanje, bilo u vidu hipoteza ili postavki za ponovno potvrđivanje. Knjiga je napisana i prevedena vrlo čitko, stilski izvanredno lijepo, logički jasno i motivirajuće, a stručno na visokoj razini. (prof. dr. sc. Behlul Brestovci) Nama, koji u praksi radimo s osobama s disleksijom teško je odrediti pravu terapiju jer je svaka disleksija, kao i osoba, različita. Zato me se knjiga Dar disleksije tako snažno dojmila. Odjednom su mi se u sjećanju pojavili likovi neke djece s kojom sam dugo i mukotrpno radila, a rezultati nisu ni približno odgovarali uloženom trudu niti njihovim sposobnostima i inteligenciji. Jesu li to bila "ta" djeca? Nikada neću biti sigurna; nisam im pružila šansu jer nisam znala to što znam nakon čitanja ove knjige. Sada bolje razumijem tu kombinaciju darovitosti i nesposobnosti, vještina i teškoća, koja me zbunjivala u radu. (Jadranka Bjelica, prof. logoped)
Jasna Cvetković Lay; Ana Sekulić Majurec: Darovito je, što ću s njim? - Priručnik za odgoj i obrazovanje darovite djece predškolske dobi, Alinea, Zagreb, 2008.
Ova je knjiga idealan spoj znanstvenog i praktičnog. Prikazane su sve relevantne znanstvene spoznaje o značajkama darovite djece, istodobno povezane sa svakodnevnom praksom njihovih odgajatelja. Knjiga će sigurno biti izvrstan priručnik svakom odgajatelju predškolske djece, a može služiti i kao udžbenik studentima predškolskog odgoja, pa i razredne nastave. Bit će također od koristi i psiholozima, pedagozima, socijalnim radnicima kao i ostalim stručnjacima koji se u svom svakodnevnom radu susreću s darovitom djecom, a često ih ne znaju prepoznati niti pomoći njima i njihovim roditeljima. (prof. dr. sc. Majda Rijavec)
Jasna Cvetković Lay: Darovito je, što ću sa sobom? - Priručnik za obitelj, vrtić i školu, Alinea, Zagreb, 2010. Kad pročitamo ovu knjigu postajemo svjesni da je riječ o autorici koja ne samo što detaljno poznaje znanstvene aspekte teme o kojoj govori, ne samo da se vidi njezino veliko praktično iskustvo, nego je riječ o osobi koja vrlo dobro poznaje situaciju u našoj i u drugim zemljama, ali ne ostaje samo na poznavanju, nego pokušava nešto i učiniti kako darovita djeca ne bi ostala najzanemarenija skupina u našim vrtićima i školama. Naime, kolikogod mnogi govore o potrebi rada s darovitom djecom, uspješni primjeri u našoj zemlji još su relativno rijetki. To i ne čudi jer je mali broj odgajatelja i nastavnika educiran za takav rad, a ni s ostalim stručnjacima situacija nije mnogo bolja. Napominjem da je autorica ove knjige jedini obrazovni specijalist za ovo područje u Hrvatskoj, a ovo je zvanje stekla na međunarodnom poslijediplomskom studiju iz područja obrazovanja darovitih u Centru za studij pri Radboud sveučilištu u Nijmegenu u Nizozemskoj. Bilo bi više nego poželjno da broj ovakvih specijalista u našoj zemlji bude veći. (prof. dr. sc. Majda Rijavec) |
Osnovna škola Hugo Badalić Slavonski Brod |