2019-11-27 11:07:00

Erasmus+ „BIKE2SCHOOL“ sastanak u Danskoj

Članovi projektnog tima naše škole od 18. do 22. studenog 2019. godine posjetili su Dansku i grad Odense, gdje se održao prvi projektni sastanak ERASMUS+ KA 229 PROJEKTA „BIKE2SCHOOL“.

Članovi projektnog tima naše škole od 18. do 22. studenog 2019. godine posjetili su Dansku i grad Odense, gdje se održao prvi projektni sastanak ERASMUS+ KA 229 PROJEKTA „BIKE2SCHOOL“.
Uz namjenu i ciljeve projekta koji se odnose na poticanje učenika na korištenje bicikla kao zdravog i ekološki prihvatljivog oblika svakodnevnog prijevoza, prva mobilnost koja se održala u Danskoj u gradu Odense uključivala je i projektne aktivnosti koje uključuju teorijska i praktična znanja potrebna za sigurno provođenje aktivnosti vezanih uz biciklizam u školi i lokanoj zajednici, osposobljavanje učenika vještinama i znanjima za sigurno prometovanje biciklima, uz poštivanje prometnih znakova i uključivanje učenika u sigurne i zabavne biciklističke aktivnosti.



Dolaskom u Odense, grad od 200 000 stanovnika i treći grad po veličini u Danskoj, članovi projektnog tima OŠ Hugo Badalić upoznali su se s njegovim posebnostima i karakteristikama.  Predavanje, koje se održalo 18. studenog u gradskoj vijećnici, prezentirale su predstavnice lokalne vlasti te su svim sudionicima Erasmus + projekta „Bike2school“ predstavile posebnosti grada vezane uz kulturu bicikliranja, koja je u tom danskom gradu prisutna od 1895. godine. Grad Odense može se pohvaliti izvrsnom biciklističkom infrastrukturom koja se sastoji od čak 560 kilometara biciklističkih staza, 65 biciklističkih tunela, 125 mostova namijenjenih isključivo za prometovanje biciklima i 20 biciklističkih pumpi. Lokalno stanovništvo bicikliranje doživljava kao sastavni dio svoga života i kulture življenja te samo 54% stanovišta posjeduje automobile, koje koriste isključivo za prijevoz na udaljenija odredišta. 



Uz bicikl koji voze po svim vremenskim prilikama i neprilikama, s ciljem uštede, razvijanja ekološke svijesti i izbjegavanja gužvi na prometnicama, prijevozne alternative kojima se koriste su usluge javnog prijevoza, električni automobili, dijeljenje prijevoza automobilom do određenog odredišta s nepoznatim osobama, takozvani car sharing te dijeljenje automobila s poznatim osobama, prijateljima i kolegama s posla (car poolong) po principu svakodnevne međusobne promjene vozača i automobila: „Danas ja vozim svoje kolege na posao, a sutra će netko drugi.“

Uz grad bicikala i biciklista, Odense je rodni grad Hans Christiana Andersena te je vrlo uspješno povezao spomenutu turističku atrakciju s turističkim biciklističkim turama na kojima se turistima i strancima zorno prikazuju sve prednosti bicikliranja, istodobno ih upoznavajući s povijesnim i turističkim atraktivnostima svoga grada – ulica Hans Christiana Andersena, njegova rodna kuća i istoimeni muzej.




Domaćin ovoga susreta bila je Ejerslykkeskolen, osnovna škola koja se u svom uobičajenom radu i društvenom djelovanju vodi idejom bicikliranja od kuće do škole. Tijekom drugog dana boravka u Odenseu, svi članovi projektnih timova upoznali su se s različitim biciklističkim igrama, učenjem osnova bicikliranja, pedagoškim radionicama o dobrobiti kretanja,  pametnom i sigurnom prometovanju, radionicama za popravak bicikala u koje su uključeni učenici i učitelji, posebnim spremištima za neizostavne kacige te školske bicikle. Na ovaj način Danci su stvorili pozitivno i poticajno školsko ozračje usmjereno prema zdravom, ekološki prihvatljivom i održivom načinu života i zdravim životnim navikama,  u svojoj školi i kod kuće.

 

 

 


 

Trećeg dana mobilnosti u školu je stigao predstavnik Danskog biciklističkog društva upoznajući sve sudionike s bicikliranjem na globalnoj razini i onim što Danska čini po pitanju širenja biciklističke mreže po cijeloj državi. Predavanje o bicikliranju kao aktivnosti koja izvrsno utječe na čovjekovu fizičku spremnosti, osjećaj zadovoljstva i relaksaciju uma i tijela nakon napornog dana, održao je profesor s danskog sveučilišta SDU. Neki od sudionika Erasmus + projekta  „Bike2school“ svoju su fizičku spremnost i vještine pokazali i dokazali biciklirajući takozvanim „mountain“ biciklima po lokalnim šumama, uz neprestanu kišicu koja je padala svaki dan tijekom boravka Erasmus + timova u ovom danskom gradu.

Četvrtog dana boravka u Odenseu, projektni timovi posjetili su dječji vrtić u kojem djeca od najranije dobi, već od treće godine života, uče voziti bicikl. Ideja vodilja Danaca je provesti što više vremena na zraku, u igri i druženju, bez obzira na vremenske prilike, razvijajući socijalne i fizičke vještine i spretnost.

U biciklističkom duhu, započeo je i peti dan boravka u Odenseu. Ispred škole, u rano kišno jutro, okupili su se svi sudionici Erasmus+ projekta „Bike2school.“ Tada je najveća prometna gužva i cilj je bio pokazati ostalim sudionicima projekta kako i u najvećoj gužvi, koja se odvija tijekom jutarnjih sati, nekoliko stotina Danaca - roditelja, učenika, studenata, zaposlenika škole i  ostalih građana s lakoćom prometuju, bez stvaranja buke i nervoze, te brzo, ekološki i financijski  prihvatljivo dolaze do svojih krajnjih ishodišta, uz međusobno poštivanje i uvažanje prometnih pravila u kojima biciklisti imaju prednost prolaska nad ostalima.

Važno je napomenuti kako su svi sudionici Erasmus+ projekta „Bike2school“ došavši u danski Odense dobili školske bicikle na korištenje, te su im oni postali jedino prijevozno sredstvo do svih odredišta koje su posjetili te tijekom svih projektnih aktivnosti. Tijekom pet dana boravka u Odenseu svi su  sudionici usvojili osnovna prometna pravila važna za sigurno i uspješno bicikliranje te s tim iskustvom, novim idejama, znanjem, vještinama, motivacijom i nadahnućem kreću s idejom bicikliranja u svojim gradovima i državama u kojima se Erasmus + projekt „Bike2school“ provodi.

Ostale fotografije pogledajte u Galeriji.


Osnovna škola Hugo Badalić Slavonski Brod