2016-10-10 17:39:27

Posjet osmaša Vukovaru

Vukovar je simbol Domovinskog rata koji je bio borba za samostalnost i nezavisnost Republike Hrvatske; simbol otpora srpskoj ratnoj agresiji. Svake godine se 18. studenoga sjećamo tog velikog grada, Grada Heroja koji je podnio veliku žrtvu za slobodu naše domovine. Uvijek se sjetimo kolone prognanih Vukovaraca, patnje i bola na njihovim licima, slika razrušenog Vukovara, Ovčare, ubijenih i mučenih ljudi, Siniše Glavaševića i potresne „Priče o gradu“. Herojstvo branitelja i izuzetno značenje koje je tromjesečna obrana Vukovara imala u opstanku i obrani Hrvatske pretvorili su Vukovar u simbol hrvatskog otpora srpskoj ratnoj agresiji. Bitka za Vukovar bila je najveća bitka Domovinskog rata, ali i bitka koja je okrenula smjer vojnih, a kasnije i političkih zbivanja u korist Republike Hrvatske. Vukovar 1991. nije branio samo sebe, već i cijelu Hrvatsku. Danas je važno znati i prenositi istinu o Domovinskom ratu. Trebamo uvijek biti zahvalni svim hrvatskim braniteljima koji su branili grad i svima onima koji su dali živote za obranu Hrvatske. Iako se na spomen Vukovara osjeća velika bol, osjeća se i veliki ponos na grad koji je stajao kao branik Hrvatske.

Istina o velikoj tragediji Grada Heroja i njegovih branitelja nikada ne smije pasti u zaborav i treba se prenositi s generacije na generaciju kako bismo znali cijeniti slobodu i čuvati ju. Svake godine osmaši iz cijele Hrvatske imaju priliku posjetiti Vukovar i u dva dana čuti iz prve ruke koliku su žrtvu on i njegovi stanovnici dali za Hrvatsku. Osmi razredi naše škole krenuli su u Vukovar 6. listopada. Prvi dan su poslušali dva predavanja, o Domovinskom ratu te o borbi za Vukovar. Također su obišli Muzej vučedolske kulture čiji je cilj sakupljanje, istraživanje, očuvanje, zaštita, prezentacija i interpretacija lokalnog identiteta, povijesti, kulture, umjetnosti, tradicijske, prirodoslovne i arheološke baštine istočne Hrvatske. Iz daleke vučedolske prošlosti uputili smo se u Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u obnovljenom Dvorcu Eltz.

Sljedeći dan učenici su obišli sva mjesta najvećih stradanja Vukovara. Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata slika 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu ekshumiranu ovdje, nikoga nije ostavila ravnodušnim. Ovdje su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske. Ovčaru, mjesto najvećeg zločina u Vukovaru, gdje su mučki pogubljeni ranjenici iz vukovarske bolnicu u noći s 20. na 21. studenog 1991., okružuje tišina i samo hladni vjetar da naslutiti strahotu koja se dogodila. U sjećanje na 261 žrtvu otvoren je Spomen dom Ovčara s čijeg nas zida gledaju nevina lica koja nisu znala da idu u smrt. Podrum vukovarske bolnice bio je prividno sigurno mjesto spasa gdje su pomoć dobivali ljudi svih nacionalnosti. I danas je tamo vjerno obnovljen život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom zaposjedanja grada Vukovara. Jedna je ulica u Vukovaru bila neosvojiva, u njoj je uništeno  najviše tenkova JNA. Bila je groblje tenkova. To je Trpinjska cesta, simbol herojstva hrvatskih branitelja.

Saznali smo puno i o vukovarskoj vojarni 204. brigade, smještenoj nedaleko od središta grada. 1991. je bila snažno uporište JNA i imala velik značaj u okupaciji i granatiranju grada. Danas, ona je Memorijalni centar Domovinskoga rata. Uz prikaz tromjesečne obrane i pada Vukovara, u jednoj od prostorija izloženi su primjerci naoružanja vojnika JNA i vukovarskih branitelja. S jedne strane cakle se dobro podmazane moderne vojne puške i bombe, a s druge prkose nevjerojatni primjerci pušaka i pištolja osobne izrade, ručne bombe izrađene od konzervi, puške bez okidača, bojler-bombe... U podrumskom skladištu vjerodostojno je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori u Stajićevu i Begejcima.

Škola mira završna je etapa dvodnevnog posjeta učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem mira i tolerancije. Učenicima je prenijela pozitivno ozračje u kojemu će se oni razvijati kao odgovorni građani, svjesni da mir nema alternativu.

Na samom kraju učenici su imali priliku pokazati što su zapamtili i naučili o Vukovaru i Domovinskom ratu u kvizu znanja. Naši učenici Leon Ferić i Matko Tonković osvojili su 2. mjesto. Čestitamo!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

 


Osnovna škola Hugo Badalić Slavonski Brod