Učili smo u i o školskoj knjižnici

Dragi naši čitatelji, ovaj tjedan i tjedan prije toga učili smo i zabavljali se u školskoj knjižnici. Prvo su osmi razredi Područne škole digitalno pretraživali online kataloge različitih vrsta knjižnica u Republici Hrvatskoj. Zaključili su kako su online katalozi vrlo korisni i praktični jer nam na brz i jednostavan način daju uvid u raspoloživost tražene knjige, DVD–a i ili časopisa u knjižnicama. U tom tjednu održana je još jedna pričaonica srijedom „Stariji za mlađe“ kada su mladi knjižničari našim najmlađim učenicima čitali slikovnicu „Plesna haljina žutog maslačka“, autorice Sunčane Škrinjarić. Žuti maslačak bio je vrlo nesretan jer je mislio da nema dovoljno lijepu cvjetnu haljinu s kojom bi mogao prisustvovao godišnjem cvjetnom balu. No, pomogao mu je jedan pauk koji je cijeloga svoga života bio zao te je htio učiniti jedno dobro djelo pa je maslačku ispleo najljepšu pahuljastu haljinu. Učenici su naučili kako uvijek trebaju cijeniti različitosti jer one su bogatstvo.

U srijedu, 7. prosinca, knjižnicu Matične škole posjetili su učenici i učiteljica  1. a razreda. Oni su prvi put imali dva sata lektire u školskoj knjižnici. Knjiga koju su pročitali bila je „Pale sam na svijetu“, danskog pisca Jensa Sigsgaarda. Bilo je vrlo zanimljivo čuti učeničke asocijacije na ime pisca, pa je Jens bio Englez, Francuz, Portugalac, Australac, Kinez, Šveđanin, Mađar… Prvašići su naučili kako knjiga nastaje i tko je važan u njezinom stvaranju. Uz pisca, vrlo su važni ilustratori, prevoditelji, nakladnici i drvosječe koji pošumljavanjem šuma otvaraju proces nastanka knjige,  koji se zatvara kada knjiga stigne na police knjižnica ili knjižara. Istoga dana, održana je i pričaonica „Stariji za mlađe“ koja je bila u božićnom duhu, jer se čitala slikovnica „Božićna bajka“, autorice Nade Iveljić. Učenici boravkaši“ su na kraju pričaonice dobili zadatak napisati na papiriće što bi željeli dobiti, ali i pokloniti dragim osobama za Božić. No, želje nisu smjele biti darovi, odnosno materijalne stvari, već različite svakodnevne i besplatne dobre namjere, radnje i postupci koje često olako shvaćamo ili  ih uopće ne doživljavamo, poput zagrljaja, osmijeha, lijepih riječi… Što su napisali možete potražiti u staklenki „Pričalici“ u školskoj knjižnici. Pričaonica se u četvrtak održala i u Područnoj školi, a knjiga koju su mladi knjižničari čitali bila je „Dora pijanistica“, autorice Željke Horvat Vukelja. Uz čitanje knjige, na pričaonici se pjevalo i pisale su se želje u staklenku “Pričalicu.“ Bilo je to vrlo veselo i zanimljivo iskustvo za naše najmlađe učenike koji svoje slobodno vrijeme provode u boravku. Školsku knjižnicu Područne škole u četvrtak su posjetili i zmajevi, vukodlaci, trooki zmaj, zebra i dječak Fran, koji su zajedno s učenicima 4.c razreda obrađivali lektiru pod nazivom „Kad je zmaj upravljao prometom umjesto zebre“, autora Zvonimira Baloga. Naučili su da su u strahu velike oči! Pozdrav i do čitanja!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Tanja Štević   datum: 9. 12. 2016.

Ukupno: 1741931