Rubovi svemira

Mladi astronomi Gimnazije ''Matija Mesić'' pripremili su u četvrtak, 18. veljače svoj tradicionalni program uoči Dana škole, na kojem su sudjelovali i članovi astronomske skupine iz naše škole: Dominik Hess, Marin Zavor, Josipa Bilušić, Ema Golub, Marko Kuhač, Alen Pecikozić, Tomislav Matačić i Patricia Horvat. Pošto je nedavno objavljena vijest o dokazu gravitacijskih valova, učenici četvrtog razreda opće i prirodoslovno-matematičke gimnazije pripremili su izlaganja na temu: „Rubovi svemira“. Predavanje je održano u prepunoj školskoj čitaonici pomoću odabranih fotografija i video zapisa. Predavači su pojasnili kako nastaju kvazari, koji su povijesni modeli svemira i što nam danas govori točno određivanje Hubbleove konstante, prema kojoj je starost svemira procijenjena na 1 3,7 milijardi godina. Objasnili su kako u osnovi rade uređaji pomoću kojih su detektirani gravitacijski valovi. Predavanje su održali učenici: Mario Matković: Gravitacijski valovi, Matej Seletković: Kvazari i Karlo Krznarić: Modeli svemira. Naša astronomska skupina, kao i mladi astronomi Gimnazije djeluju kao sekcije pri Astronomskog društvu ''Gea x'' Svi zajedno svojim aktivnostima i radom doprinose upoznavanju ljepota neba i bore se za Zvjezdarnicu u našem gradu.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 20. 2. 2016.