Profesionalno usmjeravanje u školi

Od listopada ove školske godine započele su radionice profesionalnog usmjeravanja za učenika od petog do osmog razreda koje će kontinuirano provoditi pedagoginja Gordana Alfeldi. Osim radionica, učenicima će biti na raspolaganju i primjerena predavanja, posjeti srednjim školama i sudjelovanje u svim ostalim aktivnostima koje mogu doprinijeti donošenju odluke koja je najbolja za učenika. Uz ove skupne aktivnosti učenici i roditelji se mogu obratiti pedagoginji sa svim pitanjima vezanim uz izbor srednje škole te tako prikupiti sve informacije na vrijeme.

Profesionalno usmjeravanje je skup različitih aktivnosti koje pojedincima omogućuju identificirati vlastite mogućnosti, kompetencije i interese u različito doba života, kako bi donijeli odluke o obrazovanju, osposobljavanju i zapošljavanju i upravljali vlastitom profesionalnom karijerom.

Osnovni cilj profesionalnog usmjeravanja je podrška u odabiru zanimanja. Ono ima veliku važnost u formiranju odgovarajućeg stava prema radu, stvaranja profesionalnog duha i zadovoljstva u budućem radu.

To je dugoročan proces koji započinje ulaskom u školu, a završava pred kraj srednjoškolskog obrazovanja. Za to vrijeme bi učenik trebao spoznati svoje crte ličnosti, sposobnosti, interese i motive te na temelju toga donijeti odluku o izboru zanimanja.  Proces profesionalnog usmjeravanja se može provesti individualno (u razgovoru s učenikom) ili skupno (kroz predavanja i radionice) te može imati oblik informiranja ili savjetovanja.

Zašto je važno profesionalno usmjeravanje?

U radu provedemo jednu trećinu svog života, radimo 7 do 8 sati na dan, 5 ili 6 dana u tjednu, 35 do 40 godina. Raditi posao koji nas veseli i u kojem smo uspješni od neizmjerne je važnosti za čovjekovu sreću. Stoga je odabir primjerenog zanimanja jedna od najvažnijih životnih odluka.

objavio: Gordana Alfeldi   datum: 5. 11. 2018.